Iwan Komarenko o planach powrotu na Eurowizję

Iwan Komarenko – były członek zespołu Ivan & Delfin odwiedził niedawno Litwę. W wywiadzie udzielonym Radiu znad Wilii powiedział, że chce wziąć udział w litewskich preselekcjach do Eurowizji.

Litwa dotychczas nie potwierdziła swojego uczestnictwa w Eurowizji 2014. Jak co roku będzie debatować na temat pozyskania pieniędzy na ten cel, ale zapewne po znalezieniu odpowiedniego sponsora LRT wyśle reprezentanta do Kopenhagi. Nadal nie ma też żadnych informacji na temat regulaminu selekcji.

Mimo tego wszystkiego są pierwsi chętni, aby się zgłosić. Iwan podczas wywiadu radiowego powiedział, że planuje powrót na Eurowizję. Tym razem chciałby reprezentować Litwę. Wraz z Gretą Buzarewicz chce nagrać utwór, który następnie złoszą do selekcji.

Czy telewizja LRT, która przez ostatnie 3 lata wybierała utwory, które awansowały do finału będzie zainteresowana Iwanem i jego muzyką? Nadawca litewski zazwyczaj wpisuje w regulamin wymóg, że uczestnik preselakcji musi być Litwinem lub musi być mocno związany z krajem. Iwan, śpiewając razem z Polką z Litwy – Gretą, miałby szansę spełnić ten punkt regulaminu. Co więcej Litwę reprezentowała już jedna Polka – Ewelina Saszenko (2011 rok).

Iwana znamy wszyscy. Reprezentował Polskę na Eurowizji w 2005 roku z zespołem Ivan & Delfin, gdzie zajął 11. miejsce w półfinale śpiewając Czarną Dziewczynę. Ostatnio zaskoczył wszystkich fryzurą na „Pocahontas” oraz piosenką kreowaną na hit lata 2014 Pupa w Chałupach.

Kim jest Greta? 20-letnia Greta Buzarewicz urodziła się w podwileńskich Bukiszkach. W wieku 14 lat wraz z rodziną przeniosła się mieszkać do Wilna, gdzie ukończyła Gimnazjum im. Jana Pawła II. Właśnie tam po raz pierwszy wyszła na scenę w składzie zespołu młodzieżowego Ad Astra, którym kierowała dobrze już znana na Litwie piosenkarka Katarzyna Niemyćko. Pierwszy etap „romansu” Grety ze sceną trwał około 3 lat ― kończyła się szkoła, więc musiała też dobiegnąć końca współpraca z Ad Astrą. Po długich namysłach dziewczyna postanowiła, że należy wstąpić na taki kierunek studiów, który obiecuje więcej możliwości zarobienia na chleb niż kariera muzyczna, w której nie ma żadnych gwarancji. Greta wybrała więc studia dietetyki na Uniwersytecie Wileńskim. Po kilkuletniej przerwie Greta wróciła do muzyki. Stało się to dzięki jej przyjacielowi, muzykantowi weselnemu, który dziewczynie o mocnym głosie zaproponował występować na imprezach. Młoda piosenkarka, wykonująca piosenki w stylu pop-rock w językach polskim, rosyjskim i angielskim na razie nie ma w swoim repertuarze własnych utworów. Greta, w swoim wyjątkowym stylu, śpiewa piosenki znanych wokalistów. Ma nadzieję, że starannie pracując, po pewnym czasie uda się wydać własną płytę.

Wywiad z Iwanem dla Radia znad Wilii

Ostatni ‚hit’ Iwana

(kn)

Źródło: Radio znad Wilii, Kurierwilienski.lt, fot.: Facebook

Poprzedni artykułTurcja i Maroko poza ESC 2014
Następny artykułAlbania czeka na utwory do FiK
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...