Eurovizijos Atranka to już przeszłość! Ale fani litewskiego maratonu selekcyjnego mogą być spokojni, zmienia się tylko jego nazwa. Dziś rusza proces wyboru litewskiego reprezentanta na Eurowizję 2020 – Pabandom iš naujo!

Transmisja pierwszego odcinka Pabandom iš naujo już dziś o godzinie 20:00 czasu polskiego w telewizji LRT oraz online TUTAJ.

Litwa a Eurowizja: Litewskie eliminacje z nową nazwą!

Litewski styl: szczyt bezguścia czy wyrafinowania?

Litewskie preselekcje do Eurowizji 2020 zyskały nową nazwę. Słowa Pabandom iš naujo to w przełożeniu na język polski fraza Spróbujmy jeszcze raz. Producenci zaczerpnęli ją z niezwykle popularnej na Litwie piosenki Trys milijonas Marijonasa Mikutavičiusa. Fani Eurowizji odznaczający się dobrą pamięcią mogą kojarzyć Marijonasa – był on członkiem zespołu LT United, która w 2006 roku zajęła w Konkursie Piosenki Eurowizji w Atenach 6 miejsce, jak dotąd najlepsze w historii startów Litwy. Audrius Giržadas, główny producent selekcji litewskich z ramienia telewizji LRT tłumaczy decyzję o zmianie nazwy następująco:

Pabandom iš naujo to symboliczne słowa. Odzwierciedlają ducha uczestnictwa w Eurowizji, w której udział, podobnie jak w igrzyskach olimpijskich, ma ogromne znaczenie. Zgodnie z tą piękną tradycją niektóre kraje uczestniczą w Eurowizji po raz 59. lub nawet 65. Litwa w tym roku weźmie udział w konkursie Eurowizji po raz dwudziesty pierwszy. Naszym najwyższym miejscem do tej pory jest szóste miejsce zajęte przez LT United w 2006 roku z piosenką We Are The Winners. Spróbujmy więc jeszcze raz sięgnąć po jeszcze lepszy wynik!

Litwa a Eurowizja 2020: Jakie litewskie piosenki dzisiaj usłyszymy?

W dzisiejszym odcinku na scenie zaprezentuje się dwunastu artystów. Będą to:

 • GlossariumGame Over
 • Baltos VarnosNamų dvasia
 • Justinas LapatinskasHighway Story
 • AistayDangus man tu
 • PetunijaShow Ya
 • Lukas NorkūnasAtsiprašyk
 • Donata VirbilaitėMade of Wax
 • Andy VaicWhy Why Why
 • AikaParadas
 • MeandiDRIP
 • Monika MarijaIf I Leave
 • Gabrielius VagelisTave čia randu

Część piosenek jest już dostępna w serwisach streamingowych!

Tylko połowa z nich, głosami widzów i jurorów, przejdzie do dalszego etapu rozgrywki. W tym roku w loży jurorskiej zasiądą: Darius Užkuraitis, Giedrė Kilčiauskienė, Gerūta Griniūtė, Leon Somov i Vaidotas Stackevičius. W przeciwieństwie do zeszłych lat jurorzy nie będą wypowiadać się po każdym występie, a tylko trzy razy w ciągu wieczoru. Ma to sprawić, że koncert przebiegnie sprawniej i dynamiczniej.

Eurowizja 2020: Kim są uczestnicy pierwszego odcinka Pabandom iš naujo?

Glossarium to rockowy zespół pochodzący z Kowna. Poznaliśmy ich już w zeszłym roku, gdy z utworem Anyone walczyli o reprezentowanie Litwy w ESC 2019. Teraz próbują swoich sił raz jeszcze. Trzon czteroosobowej grupy Baltos Varnos stanowią siostry Milda i Teresė Andrijauskaitė. Ich twórczość to ciekawe połączenie poezji śpiewanej i muzyki etno. Justinas Lapatinskas ma już dość bogate doświadczenie muzyczne, ale w preselekcjach do Eurowizji weźmie udział po raz pierwszy. Aistay czyli Aistė Tomkevičiūtė to uczestniczka trzeciej edycji Lietuvos Balsas. Oprócz muzyki jej wielką pasją są podróże, odwiedziła 22 kraje, w tym Polskę. Agnė Šiaulytė czyli Petunija próbowała swoich sił w preselekcjach do ESC 2016, jednak nie uzyskała dobrego wyniku. Postanowiła więc wrócić po kilku latach i znów spróbować podbić serca publiczności. Dla Lukasa Norkunasa to również będzie druga przygoda z preselekcjami. Czy tym razem pójdzie mu lepiej niż w 2018 roku?

Donata Virbilaitė zaczynała swoją karierę w brytyjskiej wersji X Factor. Pod koniec zeszłego roku wzięła udział w litewskiej wersji programu Twoja twarz brzmi znajomo, gdzie naśladowała m.in. Nettę. Andy Vaic oprócz działalności solowej jest także wokalistą indie-folkowej grupy Kujeliai. Aika zaczynała swoją karierę w programie Lietuvos Balsas, gdzie dotarła do finału. Wokalistka ma już pewne obycie ze sceną eurowizyjną – była chórzystką grupy Fusedmarc w 2017 roku. Monika Marija w zeszłym roku z utworem Light on dotarła aż do finału preselekcji. Gabrielius Vagelis także jest znany fanom Konkursu Piosenki Eurowizji – tegoroczny udział w preselekcjach jest dla niego  czwartym podejściem. Czy w przypadku tego artysty sprawdzi się powiedzenie Do trzech razy sztuka?

Eurowizja 2020: Znamy cząstkowe wyniki pierwszego odcinka. Kto zyskał najwięcej?

Tradycyjnie, jak co roku odcinki selekcji litewskich nagrywane są wcześniej, dzięki czemu jeszcze przed ich emisją możemy poznać wyniki głosowania panelu jurorskiego. Największe uznanie jurorów zyskał Gabrielius Vagelis. Tuż za nim znalazła się Monika Marija, a brązowy medal w klasyfikacji jurorskiej zdobyła Aika. Pamiętajmy jednak, że jeszcze wszystko może się zdarzyć, bo do wyników zostaną dołączone głosy widzów.

Litwa a Eurowizja 2020: co wiemy?

Litewskie selekcje będą się składać z 5 koncertów. Pierwszy z nich będzie miał miejsce 11 stycznia. W finale zaplanowanym na 15 lutego zmierzy się ośmiu najlepszych wykonawców. O wynikach na każdym etapie selekcji będą wspólnie decydować widzowie oraz jury. Z uwagi na zarzuty o brak bezstronności,  przeciwieństwie do zeszłych lat jurorzy nie będą wypowiadać się po każdym występie.

Eurowizja 2020: Znamy stawkę litewski selekcji

Selekcje poprowadzą Gabrielė Martirosian, Giedrius Masalskis oraz reprezentantka Litwy w Lizbonie – Ieva Zasimauskaitė. Ta ostatnia będzie odpowiadać za rozmowy z uczestnikami w green roomie.

Po co komu selekcyjne maratony?

 

Źródło: lrt.lt, eurodiena.lt, 15min.lt, delfi.lt, facebook.com, instagram.com, wikipedia.org
Foto: lrt.lt