Koncert jubileuszowy, 20 uczestników preselekcji, format wyboru i wiele więcej…

Litwa już w tym roku, identycznie jak w ubiegłbym, rozpoczyna sezon finałów narodowych mających za cel wyłonienie reprezentantów państw na Eurowizję. Telewizja LRT zaskakuje swoją pomysłowością – jeszcze bardziej komplikuje i wydłuża (zazwyczaj skomplikowane i wieloetapowe) preselekcje. Co więcej, prezydencja Litwy w Radzie Unii Europejskiej rozbudziła w Wilnie euroentuzjazm na tyle, że władze LRT postawiły sobie ambitny cel – wygrana w Eurowizji do 2018 roku i sprowadzenie Konkursu nad Bałtyk. Pozostałe dwie republiki nadbałtyckie już zwyciężyły w ESC, Litwa nie chce być gorsza. Między innymi stąd w tym roku będziemy obserowować skomplikowane i długie preselekcje.

Litwa w roku 2014 będzie świętować dwudziestą rocznicę swojego debiutu na Eurowizji. LRT (podobie jak TVP) zadebiutowała w Konkursie w 1994 roku, ale pierwszy reprezentant tego kraju – Ovidijus Vyšniauskas – nie powtórzył spektakularnego debiutu Polski, która zajęła 2. miejsce. Ovidijusowi noga się nieco powinęła i ostatecznie za jego sprawą Litwa zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji na ostatnim miejscu z 0 punktów na koncie. Potem wysyłała swoich reprezentantów jeszcze 13 razy. W roku 2014 Litwa weźmie udział w Eurowizji po raz piętnasty. Okazje do świętowania są co najmniej dwie, więc swój maraton selekcyjny Litwini zaczęli od koncertu podsumowującego dotychczasowe starty w ESC.

Koncert jubileuszowy odbył się w ubiegłą sobotę. Zaprezentowano wszystkie litewskie eurowizyjne piosenki, często w nowych, zaskakujących aranżacjach. Utwory były wykonane przez dwudziestu uczestników obecnych preselekcji. W trakcie show pokazywane były historyczne występy, byli reprezentanci udzielali wywiadów i wspominali swoje eurowizyjne przeżycia oraz prezentowano sylwetki pretendentów do reprezentowania Litwy na ESC 2014.

Teraz przez najbliższe 9 tygodni LRT wyłoni swojego reprezentanta do Kopenhagi. Aby zobrazować mocno skomplikowany format selekcji, kolejne etapy podzielono na rundy. Czekają nas 4 etapy:

 • Pierwsza z nich już się odbyła, czyli koncert jubileuszowy i prezentacja uczestników.
 • Drugi etap składać się będzie z czterech koncertów, które odbędą się od 21 grudnia do 111 stycznia. W tym etapie dwudzi3stka pretendentów wykona różne utwory z różnych gatunków muzycznych, ale nie będą to piosenki konkursowe przeznaczone na Eurowizję (te pojawią się później). 21 grudnia pierwsza dziesiątka będzie rywalizować o awans, druga dziesiątka zaprezentuje się 28 grudnia. Z każdego z tych dwóch koncertów do kolejnego etapu awansuje pięcioro uczestników. 4 stycznia dziesiątka uczestników, która awansowała z poprzednich etapów zaprezentuje się po raz kolejny, w tej rundzie odpadnie tylko jedna osoba. Ostatni koncert tej rundy odbędzie się 11 stycznia – wystąpi dziewięcioro wykonawców i tym razem również odpadnie jedna osoba.
 • Runda trzecia również będzie składać się z czterech koncertów od 18 stycznia do 8 lutego. W tym etapie każdy z ośmiorga uczestników wykona po dwa utwory, które będą już piosenkami przeznaczonymi na Konkurs Eurowizji. Będą one przygotowane przez LRT. Uczestnicy sami będą mogli sobie wybrać odpowiednie kompozycje, choć telewizja zakłada sobie też możliwość ingerencji przy rozdzielaniu piosenek. 18 stycznia z ośmiu uczestników zostanie siedmiu. Podczas kolejnego koncertu (25 stycznia) wyeliminowana zostanie kolejna osoba. 1 lutego grono sześciu uczestników skurczy się do pięciu osób, aby 8 lutego podczas ostatniego koncertu trzeciego etapu ostatecznie wybrać czwórkę finalistów.
 • Czwarty etap to Wielki Finał, który odbędzie się 15 lutego. Wtedy poznamy zarówno wykonawcę jak i zwycięski utwór. W każdym etapie decydować będzie międzynarodowe jury oraz telewidzowie. W przypadku remisu o zwycięzcy zadecydują jurorzy.

Już w najbliższą sobotę będziemy mogli śledzić pierwszą rundę eliminacyjną. Na liście startowej, jak wspominaliśmy, mamy dwudziestu uczestników, są to:

 1. Aistė Pilvelytė
 2. Aleksandra Metalnikova
 3. Gintė Sičiūnaitė
 4. Ieva Zasimauskaitė
 5. Julija Jegorova
 6. Juozas Butnorius
 7. Jurijus Veklenko
 8. Justinas Lapatinskas
 9. Kristina Radžiukynaitė
 10. Martynas Kavaliauskas
 11. Mia
 12. Monika Linkytė
 13. Neringa Šiaudikytė
 14. Pop Ladies
 15. Sasha Song
 16. Soliaris
 17. Tadas Vilčinskas
 18. Vaidas Baumila
 19. VIG Roses
 20. Vilija Matačiūnaitė

Sylwetki uczestników będą prezentowane na bieżąco, ale wśród wymienionych nazwisk widzimy m.in. byłego reprezentanta Litwy z Moskwy – Sashę Songa; weterankę litewskich preselekcji – Aistė Pilvelytė, która zarzekała się, że po przegranej w 2010 roku już nigdy nie weźmie udziału w preselekcjach; Monikę Linkytė – wielokrotną uczestniczkę selekcji; gwiazdy litewskich talent show – Martynasa Kavaliauskasa, Neringę Šiaudikytė, Ievę Zasimauskaitė oraz niezwykle popularne na Litwie dziewczyny z Pop Ladies.

Poniżej najlepszy wynik Litwinów w historii – 6. miejsce w Atenach. Tym razem We are the winners w wykonaniu Pop Ladies. Występ pochodzi z koncertu jubileuszowego:

Źródło: eurodienal.lt, esctoday.com, fot.: lrt.lt