Po wielu tygodniach zmagań, eliminacjach (lub rezygnacjach) wokalistów i wyborze finałowej trójki zbliżamy się do końca litewskiego maratonu. Wciąż nie wiadomo kto zaśpiewa w barwach Litwy w Wiedniu, ale jedno jest pewne – ktokolwiek to będzie, wykona piosenkę „This time”.

O tym jaką piosenkę usłyszymy w barwach Litwy podczas majowego konkursu zdecydowali w sobotni wieczór widzowie z Litwy oraz lokalne i międzynarodowe jury. Skomponowana przez Vytautasa Bikusa i Monikę Liubinaitė kompozycja okazała się absolutnie bezkonkurencyjna i już od początku dominowała w głosowaniu widzów. W pewnym momencie przewaga piosenki „This time” wynosiła ponad 800 głosów. Ostatecznie jednak utwór „This time” pokonał drugą w klasyfikacji piosenką „Dangerous” o 531 głosów.

Wyniki głosowania widzów:

1. This time – 1429 głosów

2. Dangerous – 898 głosów

3. Right way – 319 głosów

Wyniki głosowania jurorów:

1. This time – 11 pkt (na 12 możliwych)

2. Right way – 8 pkt

3. Dangerous – 5 pkt

Łącznie:

1. This time – 24 pkt (12 od widzów +12 od jury)

2. Dangerous – 18 pkt (10+8)

3. Right way – 18 pkt (8+10)

Zwycięski utwór, wykonywany przez dwoje finalistów (Monikę Linkytė i Vaidasa Baumilę), można obejrzeć poniżej:

Sobotni koncert nie był wcześniej nagrywany, stąd nie ominęły go problemy techniczne. Najpierw, w czasie skrótu utworu „This time” wykonywanego przez Monikę Linkytė doszło do zatrzymania obrazu, potem – już po skompletowaniu wyników jury i telewidzów – nie udało się wyświetlić końcowych wyników. Były one jednak tak oczywiste, że finałowe trio odśpiewało razem piosenkę „This time”. W czasie występu na ekranie pojawiły się wyniki, według których zwycięzcą odcinka został… Vaidas Baumila, chociaż tym razem wybierano jedynie piosenkę do Wiednia. Zostało to ekspresowo zdjęte z ekranu, a w zamian ukazała się informacja o wygranej utworu „This time”.

Czy końcowa pomyłka techniczna może okazać się prorocza dla Vaidasa? Tego dowiemy się już w kolejną sobotę. Warto jednak wspomnieć, że Vaidas Baumila nagrał wersję demo wybranego utworu, podobnie jak rok wcześniej zrobiła to Vilija Matačiūnaitė. Wokalistka, która była również współautorką utworu „Attention”, została wówczas głosami widzów i jury wytypowana do reprezentowania swojego kraju podczas konkursu.

Poza wspomnianą już wcześniej Moniką Linkytė, szyki Vaidasowi będzie starała się pokrzyżować Mia, która w ubiegłym roku znalazła się w finałowej trójce (obok Vaidasa oraz Viliji). Monika odpadła natomiast tuż przed superfinałem, zajmując czwarte miejsce.

Reprezentanta Litwy poznamy w sobotę, 21.02. Transmisję z finału obejrzeć będzie można na stronie lrt.lt, a także w telewizji LRT Lituanica dostępnej w niektórych sieciach kablowych.

Źródło: inf.własna

Zdjęcie: lrt.lt

1 KOMENTARZ