Dzisiaj nasi północno-wschodni sąsiedzi na dobre rozpoczynają preselekcje. Drugi etap składa się z czterech cotygodniowych koncertów. W dzisiejszej odsłonie weźmie udział 10 wokalistów, z czego dalej przejdzie piątka.

W dzisiejszej odsłonie weźmie udział między innymi Sasha Song, która były reprezentant Litwy w Konkursie Eurowizji w 2009 roku.  Oprócz niego wystąpią Aistė Pilvelytė, Aleksandra Metalnikova, Vaidas Baumila, Julija Jegorova, Vilija Matačiūnaitė, Jurijus Veklenko, Justinas Lapatinskas, Juozas Butnorius oraz zespół Vigrozes. Nie wykonają oni jednak dziś piosenek przeznaczonych na Eurowizję.

W następnym tygodniu odbędzie się kolejny koncert z kolejną 10 wykonawców (również awansuje 5). Szczęśliwa dziesiątka spotka się za dwa tygodnie – odpadnie wtedy jeden uczestnik. Z pozostałej 9 za trzy tygodnie odpadnie kolejna osoba. Wtedy rozpocznie się trzecia runda również składająca się z czterech koncertów. W tym etapie każdy z ośmiorga uczestników wykona po dwa utwory, które będą już piosenkami przeznaczonymi na Konkurs Eurowizji. Będą one przygotowane przez LRT. Uczestnicy samodzielnie wybiorą odpowiednie kompozycje, choć telewizja zagwarantowała sobie też możliwość ingerencji przy rozdzielaniu piosenek. 18 stycznia z ośmiu uczestników zostanie siedmiu. Podczas kolejnego koncertu (25 stycznia) wyeliminowana zostanie kolejna osoba. 1 lutego grono sześciu uczestników skurczy się do pięciu osób, aby 8 lutego podczas ostatniego koncertu trzeciego etapu ostatecznie wybrać czwórkę finalistów. Wielki Finał odbędzie się 15 lutego. W selekcjach o wynikach będą decydować zarówno widzowie jak i międzynarodowe jury (przy remisie będzie miało decydujący głos).

Przypomnijny, że w zeszłym tygodniu odbył się Wielki Koncert Jubileuszowy, który miał upamiętnić 20-lecie Litwy w Konkursie Piosenki Eurowizji. Wzięli w nim udział zarówno byli reprezentanci jak i uczestnicy tegorocznych selekcji.

 Źródło:  eurodienal.lt, esctoday.com  foto: lrt.lt