Z okazji jubileuszu 60-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji, Europejska Unia Nadawców postanowiła nieco odświeżyć logotyp imprezy.

Minęło już ponad 10 lat odkąd światu zaprezentowano zupełnie nowe, ujednolicone logo Konkursu Piosenki Eurowizji, z flagą państwa-gospodarza w kształcie serca po środku. Była to spora rewolucja, ponieważ do tej pory każda edycja konkursu opatrzona była własnym, oryginalnym logotypem. Od czasu tej fundamentalnej zmiany odbyło się już 11 Konkursów Piosenki Eurowizji. Coraz większymi krokami zbliża się jubileuszowa, 60. edycja imprezy – z tej też okazji, Europejska Unia Nadawców postanowiła nadać eurowizyjnemu logotypowi nieco świeżości.

Cały proces koordynował Sietse Bakker, czyli event supervisor Konkursu Piosenki Eurowizji, prawa ręka Jon Ola Sand’a. Jak sam powiedział, nazwać to należy raczej ewolucją niż rewolucją. Grono ekspertów z projektantem, Cornelisem Jacobsem na czele, z bliska przyjrzało się wszystkim wadom poprzedniego logotypu, tak by wyeliminować je w odświeżonej wersji, zachowując jednocześnie najistotniejsze jego zalety. Dlatego też fundament miał pozostać niezmieniony – serce, jako symbol jednoczący, ręcznie napisany tekst Eurovision oraz podtytuł w nowoczesnym stylu, zawierający nazwę miasta-gospodarza.

W efekcie prac modernizacyjnych, logotyp został w dużej mierze uproszczony – zrezygnowano z kilku detali w samym napisie Eurovision, zmieniono także czcionkę, którą pisana jest nazwa miasta oraz rok. Od teraz będzie to czcionka Gotham, znacznie mniej szeroka i bardziej zaokrąglona niż jej poprzednik, Eurostile Extended. Zmianie uległ także kształt serca – jest nieco rozciągnięte z prawej strony. Ponadto flaga wewnątrz serca jest odrobinę przekrzywiona.

Zmiana ta ma wprowadzić powiew świeżości, ukazujący jak bardzo Eurowizja się zmieniła przez tych 10 lat. Nowe logo ma zostać użyte po raz pierwszy podczas Eurowizji w 2015 roku w Austrii. Zostanie ono tradycyjnie obsadzone w oryginalnym motywie graficznym, który austriacki nadawca ORF powinien zaprezentować już za kilka miesięcy.

Źródło: eurovision.tv