fot. ilkar.blogspot.com

Dzisiaj o 20:05 rozpocznie się finał łotewskich selekcji Supernova. Już dzisiaj dowiemy się kto z ośmiu finalistów pojedzie do Tel Awiwu reprezentować nadbałtycką Łotwę. 

Supernova jest organizowana od 2015 roku. Ten format, który mocno ożywił lokalny rynek muzyczny przyniósł Łotwie dwa finały w Konkursie Piosenki Eurowizji, w tym jedno miejsce w pierwszej dziesiątce.

Gdzie i kiedy?

Finał selekcji łotewskich zobaczymy już dziś, 16 lutego, o godz. 20:25 na antenach LTV. Transmisję w internecie będzie można śledzić na TUTAJ. Koncert finałowy będzie trwał do godziny 22:40.

Kto na scenie?

O bilet do Tel Awiwu z Łotwy będzie walczyć ośmiu wykonawców:

Z piosenkami z finału można zapoznać się TUTAJ.

  1. Markus Riva You make me so crazy
  2. Edgars Kreilis – Cherry Absinthe
  3. Aivo Oskis – Somebody’s got my lover
  4. Double Faced Eels Fire
  5. Dziļi Violets feat. Kozmens Tautasdziesma
  6. Laime pilnīga Awe
  7. Samanta Tīna – Cutting the wire
  8. Carousel – That Night

Supernova 2019 – poznaj uczestników pierwszego półfinału

Supernova 2019 – poznaj uczestników drugiego półfinału

Gospodyniami finału Supernova będą  Dagmāra Legante oraz Ketija Šēnberga. W trakcie programu pojawią się także goście specjalni:

Głosowanie

O tym kto wygra zdecydują widzowie oraz jury selekcjie. W składzie jurorskim zobaczymy: DJa Rudda (Latvijas Radio 5), Lindę Leen (Supernova 2017), Artisa Dvarionasa (producent muzyczny) oraz Ralfa Eilanda (Eurowizja 2013).

Kto zwycięży?

Na łamach portalu TVNET, producenci Juris Miller, Kaspars Ansons oraz prezes łotewskiego OGAE – Miroslav Kodis przedstawili swoje opinie na temat finalistów. Eksperci podkreślają, że Markus Riva pownien wygrać ze względu na dobrą jakość piosenki oraz rzeszę fanów, która za nim stoi. Edgars Kreilis może zyskać dużo głosów z powodu na swojej aparycji, ale w odczuciu panelistów jego propozycja nie jest wystarczająco przebojowa. Double Faced Eels jest chwalone za świeże brzmienie. Podkreśla się również, że są jednymi z faworytów fanów Eurowizji. Dziļi Violets feat. Kozmens to przykład łotewskiej specyfiki, która nie daje jasnej odpowiedzi czy jesteśmy świadkami poważnego czy humorystycznego podejścia do muzyki. Wymienieni eksperci podkreślają, że Samanta Tina ma najlepiej przygotowany występ. W końcu, paneliści zaznaczają, że Carousel ma jedną z najciekawszych propozycji, ale jednocześnie zbyt odległą dla łotewskiego widza przyzwyczajonego do piosenek skrojonych pod programy typu talent show.

W przypadku formatu łotewskich selekcji, ważną rolę pełnią wyniki piosenek w sieci. W serwisie Spotify dominują głównie: formacja Double Faced Eels oraz Markus Riva. W przypadku nagrań z półfinałów na Youtube, najwięcej odtworzeń mają Samanta Tina, Edgars Kreilis oraz ponownie Markus Riva.

Oprócz biletu do Tel Awiwu, na zwycięzcę czeka kontrakt z bałtyckim odziałem Universal Music Group i promocja w całym regionie. Dyrektor bałtyckiego oddziału wytwórni – Petri Mannonen zaznacza jednak, że w tym roku wyniki w sieci nie wskazują na jednoznacznego faworyta. Oznacza to, że widzów czeka ekscytujący wieczór.

Źrodło: LTV, TVNET