Reprezentant Łotwy na Konkurs Piosenki Eurowizji po raz piąty zostanie wybrany dzięki formatowi Supernova. Dziś ruszyły zgłoszenia do programu. Jakie zmiany wprowadzono w tegorocznym regulaminie?

W nadchodzącym roku wyboru piosenki reprezentującej Łotwę na Eurowizji pomoże dokonać jury złożone z przedstawicieli największych łotewskich stacji radiowych. W selekcjach mają się głównie znaleźć piosenki, które mają potencjał na stanie się właśnie radiowymi hitami.

Postanowiono wreszcie dopuścić do rywalizacji 16-letnich wykonawców i twórców, czyli najmłodszych, którzy według zasad EBU mogą brać udział w Konkursie Piosenki Eurowizji. Według słów producentki Ilze Jansone zmiana zapisu w regulaminie wywoływała duże dyskusje, zostało jednak stwierdzone, że wpłynie ona dobrze na ostateczny poziom selekcji. Wcześniej minimalnym wiekiem uczestników było 18 lat.

Kolejną zmianą w zasadach jest zapis, według którego zgłoszona piosenka musi być profesjonalnie nagrana i reprezentować zamierzenia autora w najlepszym możliwym stopniu. Zmiany w utworze będą dozwolone w czasie kolejnych etapów, jednak wersje demo zdecydowanie nie będą preferowane w wyborze do stawki, mogą nawet wręcz nie być  odsłuchane. DJ Rudd, coroczny członek jury Supernovy stwierdził:

„Moim zdaniem jakość zgłoszonego materiału pokazuje podejście artysty i chęć reprezentowania swojego kraju w największym show telewizyjnym w Europie.”

 

Zgłoszenia do Supernovy 2019 zbierane są od dziś do 21 października. Formularz można znaleźć tutaj. 21 oraz 22 listopada odbędą się przesłuchania na żywo wybranych kandydatów. Ostateczna lista zakwalifikowanych do selekcji utworów zostanie ujawniona 5 grudnia. Nie jest powiedziane ile piosenek zostanie dopuszczona do rywalizacji – ich ilość zależeć będzie od poziomu zgłoszeń. Program będzie transmitowany w styczniu oraz lutym.

Zagraniczni twórcy i wykonawcy będą dopuszczeni do udziału w selekcjach, jednak preferowani będą Łotysze. Telewizja LTV przy przygotowywaniu Supernovy po raz kolejny współpracować będzie z wytwórnią Universal Music Group.

Głównym celem Supernovy 2019 według producentów ma być wkład i pomoc w rozwoju łotewskiego rynku muzycznego. Wyraża się nadzieję, że program wypromuje zdolności lokalnych autorów muzyki.

Dzięki Supernovej Łotwa, po sześcioletniej złej passie braków awansów i kilku ostatnich miejsc w półfinałach, na dwa lata zagościła w eurowizyjnym finale, raz nawet plasując się na szóstym miejscu (Aminata, Love Injected, 2015). Niestety, dobry okres potrwał krótko, w 2017 oraz 2018 Łotwie nie udawało się wywalczyć awansu, znowu także zakończono rywalizację na najniższej możliwej lokacie (Triana Park, Line, 2017).

 

Źródło: supernova.lsm.lv, lsm.lv, escxtra.com, wiwibloggs.com

Foto: supernova.lsm.lv

 

1 KOMENTARZ