Fot. Andres Putting/EBU

Łotwa poza Eurowizją 2020? Niewesoła sytuacja kształtuje się w jednym z krajów bałtyckich. Łotewski nadawca publiczny LTV ma problem z budżetem. Czy państwa zabraknie w Rotterdamie?

Eurowizja 2020: dlaczego może zabraknąć Łotwy?

Lokalny portal NRA informuje za Łotewską Agencją Prasową, że nie została jeszcze podjęta decyzja co do uczestnictwa kraju w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. Ta kwestia była przedmiotem dyskusji podczas spotkania komitetu medialnego w lokalnym parlamencie (Saiema). Ivars Priede z zarządu LTV stwierdził, że jeśli nie zostaną zmienione zasady finansowania stacji, będzie zmuszony wprowadzić konieczne cięcia.

Koszt udziału Łotwy na Eurowizji to ok. 300 tysiące euro. Podczas spotkania dyskutowano, czy nadawca publiczny będzie w stanie przeprowadzić selekcje, które wskażą reprezentanta kraju w Rotterdamie. Na podjęcie decyzji ma czas do połowy września, a na początku października musi nadesłać do Europejskiej Unii Nadawców odpowiednie dokumenty.

Łotwa nie pierwszy raz rozważa rezygnację z Eurowizji z powodu problemów finansowych. Niewiele brakowało, byśmy nie zobaczyli przedstawiciela Łotyszy w Moskwie. W 2008 roku łotewskie finanse zmagały się ze skutkami kryzysu finansowego. Mimo początkowej rezygnacji, publiczny nadawca nie tylko potwierdził udział w konkursie, ale też zorganizował krajowe preselekcje.

Eurowizja a Supernova

Udział Łotwy na Eurowizji nierozerwalnie wiąże się z rozwojem lokalnego rynku muzycznego. Od wprowadzenia formatu Supernova w 2015 roku łotewski rynek muzyczny przeżywa mały renesans. Zwłaszcza że lokalna telewizja nie oferuje wielu programów muzycznych w języku łotewskim. Jednocześnie skupienie się na własnym rynku artystycznym może być traktowane jako przekleństwo na Eurowizji. Producent muzyczny Gints Stankevicius zwrócił uwagę po Eurowizji 2019, że większość finałowych utworów zostałaby odrzucona przez łotewskie jury z powodu ich sztampowości.

Łotwa na Eurowizji

Ostatni raz zobaczyliśmy Łotwę w finale Eurowizji trzy lata temu. W maju br. podczas konkursu w Tel Awiwie kraj reprezentowała formacja Carousel z piosenką That Night. Zajęła 15. miejsce w półfinale, odpadając z rywalizacji. Po tegorocznym finale komentarze Łotyszy podkreślały potrzebę przerwy.

Łotwa uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2000 roku. W 2002 roku Marie N z piosenką I Wanna zapewniła jedyne do tej pory zwycięstwo temu bałtyckiemu państwu.

 

źródło: NRA, LA

6 KOMENTARZE