Samanta Tīna wygrywa Supernovą. Co to znaczy dla Eurowizji na Łotwie (fot. LTV/Supenova facebook)

W ostatnią sobotę poznaliśmy zwyciężczynię 6. edycji Supernovy. W Rotterdamie usłyszymy piosenkę Still breathing w wykonaniu Samanta Tīny. Łotewskie media zastanawiają się czy to zmieni nastawienie krajan do Eurowizji. 

Łotwa na Eurowizji 2020: weteranka zdominowała finał? Niekoniecznie

Łotwa: weteranka Samanta Tīna jedzie na Eurowizję 2020!

Nie mogło być innej zwyciężczyni. Wszystko wskazywało, że Samanta Tīna bezproblemowo zdominuje łotewskie selekcje. Propozycja Still breathing była w zasadzie jedyną, o której dyskutowano w sieci. Wyniki eliminacji pokazały zgoła inny obraz. Wokalistka wygrała wyłącznie dzięki głosowaniu internetowemu (swoje głosy mogli również oddawać obcokrajowcy). Gdyby decydowali wyłącznie telewidzowie, to w Rotterdamie zobaczylibyśmy Katrīnę Dimantę, która o włos pokonała właściwą laureatkę 1. miejsca.

Łotwa na Eurowizji 2020: Samanta radzi – wdech, wydech

Sama zwyciężczyni przyznaje, że pierwotnie nie planowała kolejnego udziału w selekcjach. Samanta aż sześciokrotnie próbowała swoich sił w lokalnych eliminacjach. Po zeszłorocznym starcie z Cutting the wire, artystka podkreślała, że wróci do selekcji dopiero wtedy kiedy zostaną zmienione zasady głosowania. W podobnych słowach odniosła się do swojego upragnionego triumfu w wywiadzie dla portalu Jauns.lv:

Zobacz, regulamin się zmienił i wygrałam. Gdybym nie wygrała w tym roku, to z pewnością byłby to mój ostatni raz

Wokalistka jest w pełni świadoma zobowiązań jakie wiążą się z udziałem w Eurowizji. Nie tylko ze względu na to, że reprezentuje swój rodzimy kraj, ale też jakie przesłanie niesie jej piosenka. Samanta Tīna ujawnia, że jej utwór zwraca uwagę na to jakie oczekiwania stawia społeczeństwo wobec kobiet:

Musimy być idealnymi matkami, żonami, kochankami oraz mieć świetne kariery. Musimy przypominać mężczyzn w zachowaniu, a jednoczenie zachować idealny wygląd. […] Wszystkie zobowiązania sprawiają, że nie mamy czasu się zatrzymać.  Ważne, aby nie zatracić w tym siebie.

Wszystko wskazuje, że występ na scenie w Rotterdamie będzie mocno zbliżony do prezentacji w eliminacjach. Artystka jest zdania, że udało jej się oddać moc piosenki w niestandardowej formie. Wiadomości, które otrzymuje od fanów w całej Europie zdają się ją utwierdzać w tym przekonaniu.

Łotwa na Eurowizji 2020: lokalni artyści stoją murem za  reprezentantką 

Zwycięstwo Samanty Tīny spotkało się z pozytywnym odzewem przedstawicieli lokalnego rynku muzycznego. Agnese Rakovska z grupy Triāna Park (ESC 2017) zauważyła, że podczas trzech minut na Eurowizji, scena musi  wręcz wybuchnąć i to może zapewnić Samanta Tīna w swoim występie. Nie bez znaczenia jest też wieloletnie doświadczenie świeżoupieczonej reprezentantki.

Rakovska zaznaczyła, że najważniejsze jest to czy piosenka poradzi sobie po samym Konkursie Piosenki Eurowizji. Uczestniczka konkursu w Kijowie miała nadzieję, że usłyszy coś świeżego w łotewskich eliminacjach. Tę potrzebę zapewniła jej piosenka Polyester w wykonaniu ANNNY, która na stałe mieszka w Holandii.

https://www.instagram.com/p/B8VvPl9n0xU/

Łotwa na Eurowizji:  czy jest efekt Supernovy?

Mimo pozytywnego odzewu przedstawicieli branży muzycznej, Łotysze pozostają niewzruszeni zwycięstwem lokalnej diwy. W sondzie dla portalu LA.lv  prawie połowa respondentów wskazała, że nie jest zainteresowana Eurowizją.

Taki rezultat spowodował, że na łamach tytułów medialnych znad Dźwiny pojawiła się dyskusja na temat przywiązania Łotyszy do Konkursu Piosenki Eurowizji. Anda Rožukalne w podsumowaniu dla portalu LA.lv zwraca uwagę, że Supernova od 2015 roku znacząco zmieniła krajobraz łotewskiego rynku muzycznego. Autorka podkreśla, że format jednak niesie za sobą wewnętrzną sprzeczność. Wybór reprezentanta Łotwy powoduje, że widzowie mają wygórowane oczekiwania i nie cieszą się rozrywką jaką niesie ten program.

Śladami preselekcji: krótki błysk gwiazd, czyli jak zmieniały się selekcje na Łotwie

Inne odczucia ma jedna z jurorek tegorocznego finału. Estońska dziennikarka radiowa – Marja Merivo-Parro przyglądając się rozwojowi Supernovy zauważa, że muzyka popularna w końcu staje się częścią łotewskiej kultury.

Łotwa na Eurowizji – historia startów

W ubiegłym roku Łotwę na Eurowizji reprezentowała grupa Carousel z piosenką That Night, która nie zakwalifikowała się do finału, czym kontynuują złą passę kraju w konkursie. Od wprowadzenia formatu Supernova w 2015 roku najlepszy wynik dla Łotwy osiągnęła Aminata Savadogo, która dzieki utworowi Love Injected zajęła szóste miejsce w finale Eurowizji 2015. Ostatnie i jedyne jak dotąd zwycięstwo tego kraju na Eurowizji to rok 2002, kiedy to Marie N wykonała w Tallinie piosenkę I Wanna.

Źródło: Jauns.lv, Delfi, LA.lv, LSM.lv