Łotwa: Samanta Tīna poszukuje utworu na Eurowizję 2021

Eurowizja 2021, Łotwa, Samanta Tina

Samanta Tīna podczas warsztatów producenckich/fot. Ritvars Stankevičs

W związku z odwołaniem Eurowizji 2020, łotewski nadawca – Latvijas Televīzija (LTV) postanowił ponownie wskazać Samanta Tīnę jako reprezentantkę tego nadbałtyckiego kraju. Wokalistka rozpoczęła poszukiwania piosenki, którą wykona w Rotterdamie w przyszłym roku.

Łotwa a Eurowizja 2021: warsztaty w poszukiwaniu piosenki

Samanta Tīna jest pierwszą reprezentantką Łotwy, która została wybrana wewnętrznie. Do tej pory nadawca z Rygi wskazywał swoich wykonawców za pomocą różnych formatów preselekcyjnych. Sama wokalistka wygrała selekcje w 2020 z piosenką Still Breathing, której jest współautorką. Wszystko wskazuje, że artystka chce być ponownie zaangażowana w produkcję swojej kolejnej eurowizyjnej propozycji.

Śladami preselekcji: krótki błysk gwiazd, czyli jak zmieniały się selekcje na Łotwie

Co prawda, nie wiemy w jaki sposób zostanie wybrana łotewska piosenka, ale Samanta Tīna już rozpoczęła poszukiwania. W zeszłym tygodniu miały miejsce warsztaty muzyczne w studiu Sound Division w stolicy kraju. W zgrupowaniu wzięło udział wielu lokalnych producentów, którzy połączyli siły z wokalistką w celu przedstawienia idealnej piosenki na Eurowizję w Rotterdamie.

Warsztaty producenckie w poszukiwaniu łotewskiej na Eurowizję 2021/ fot. Ritvars Stankevičs

Łotwa a Eurowizja 2021: kim są producenci?

Wśród uczestników była oczywiście Aminata Savadogo – reprezentantka Łotwy z 2015. Savadogo jest współautorką łotewskich utworów Heartbeat oraz Still Breathing. Pojawił się również Arnis Račinskis, który stoi za produkcją zwycięskiej piosenki Samanta Tīny z Supernovej 2020. Artystka zaprosiła również Kasparsa Ansonsa, który współodpowiadał za piosenki Aminaty i Justsa. Obecnie jest jednym z najgorętszych nazwisk na Łotwie. Współpracował m.in. z grupą Astro’n’out czy litewska artystką Jurgą. W zgrupowaniu wziął również udział producent muzyki elektronicznej – Andis Ansons, który przygotowywał utwory dla Agnese Rakovskiej z grupy Triana Park (ESC 2017). Inni producenci, który są powiązani ze światem muzyki elektronicznej lub indie to: Niklavs Sekačs, Jūlijs Melngailis, Alise Joste, Jānis Jačmenkins (wideo) czy Juris Graubergers. Biorąc pod uwagę wskazane nazwiska, wszystko wskazuje, że Samanta Tīna skłania się ku podobnemu kierunkowi jak jej utwór z 2020 roku.

Łotwa a Eurowizja 2021: kim jest Samanta Tīna?

Samanta Tīna to chyba najsłynniejsza weteranka łotewskich selekcji. Był to jej 6. start w łotewskich selekcjach (gdzie dwukrotnie startowała z dwoma piosenkami) i 8. próba wyjazdu na Eurowizję ogółem. Dwukrotnie zajmowała drugie miejsce – w roku debiutu, 2012, w duecie z Dāvidsem Kalandiją oraz rok później. Rok temu ponownie znalazła się w finale z piosenką Cutting The Wire. W 2020 roku miała reprezentować Łotwę z utworem Still Breathing.

Wystartowała także w litewskiej wersji programu The Voice, gdzie dostała się do czołowej ósemki. Także na Litwie, gdzie obecnie mieszka, wraz z Tadasem Rimgailem zajęła drugie miejsce w programie Žvaigždžiu Duetai (Duety Gwiazd). Wzięła udział w rosyjskim festiwalu New Wave, przez który przewinęło się dużo eurowizyjnych gwiazd. Samanta ma na koncie kilka singli, nie nagrała jeszcze płyty studyjnej.

Łotwa a Eurowizja: historia

W 2019 roku Łotwę na Eurowizji reprezentowała grupa Carousel z piosenką That Night. Formacja jednak nie zakwalifikowała się do finału, kontynuując trwającą od 2017 roku złą passę kraju w konkursie. Od wprowadzenia formatu Supernova w 2015 roku najlepszy wynik dla Łotwy osiągnęła Aminata Savadogo, która z piosenką Love Injected zajęła szóste miejsce w finale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w Wiedniu.

Eurowizja 2021: co wiemy?

Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów na ten rok zobaczymy w przyszłym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley. Z kolei NikkieTutorials przeprowadzi wywiady z uczestnikami i będzie gospodynią widowiska transmitowanego w internecie. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami. Logo przyszłorocznego konkursu zostanie odświeżone, a na ostateczny jego wygląd będzie mieć wpływ lista uczestniczących państw. Europejska Unia Nadawców przygotowała także cztery różne scenariuszy organizacji wydarzenia, dostosowane do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Do tej pory tylko cztery kraje, które miały wziąć udział w tym roku, nie potwierdziły startu w Eurowizji 2021. Są to: Białoruś, Polska, Portugalia i Wielka Brytania.

Exit mobile version