Bałtycki kraj po raz kolejny postawi na sposób wyboru reprezentanta, który przyniósł mu dawno wyczekiwane sukcesy eurowizyjne. Czy Supernova po raz kolejny wprowadzi Łotwę do finału?

Lata 2009-2014 były pasmem ciągłych eurowizyjnych porażek dla Łotwy. Nie tylko nie udawało się temu krajowi przejść półfinałów, ale także trzy razy zakończył on rywalizację na samym dnie tabeli. Jesienią 2014 roku nadawca łotewski, LTV, zdecydował, że nadszedł czas na zmianę formatu wyboru reprezentanta. Tradycyjną Dziesmę zastąpiono Supernovą – i nastał sukces. Dwa z rzędu awanse oraz jedno miejsce w top 10 pozwalają mieć nadzieję, że i trzeci eurowizyjny utwór wybrany tą drogą osiągnie dobry rezultat.

Przesłuchania do Supernovej odbędą się 15 i 22 listopada. 12 grudnia wybrani zostaną uczestnicy selekcji. Ma ich być 16-20. Dla opinii publicznej informacja o tym, kto weźmie udział w Supernovej, ogłoszona zostanie 22 i 29 stycznia. Ćwierćfinały programu odbędą się 5 i 12 lutego. Z każdego z nich awansuje czwórka uczestników. Półfinał zaplanowany jest na 19 lutego, a finał (z czwórką uczestników) 26 lutego. 

Fani Eurowizji mają wielką nadzieję na udział w Supernovej wokalistki PYØR, która już rok temu wzięła udział w przesłuchaniach do selekcji, lecz ostatecznie się z nich wycofała. Co ciekawe, piosenkarka wygrała w tym roku festiwal Ghetto Factor. Na tym samym wydarzeniu poznali się kilka lat temu i rozpoczęli współpracę poprzedni reprezentanci Łotwy: Aminata Savadago (ESC 2015) oraz Justs Sirmais (ESC 2016). Obydwoje zajęli na festiwalu miejsca na podium.

Skoro już mowa o Aminacie i Justsie – co u nich słychać? Sirmais skupił się na nagrywaniu muzyki. Od czasu Eurowizji wydał jedną EP-kę To Be Heard oraz singiel Ko Tu Dari.

Aminata bierze zaś udział… w rosyjskim The Voice. Pozytywnie przeszła przesłuchania w ciemno, gdzie zaśpiewała utwór swojej eurowizyjnej konkurentki, Poliny Gagariny Я тебя не прощу никогда (Ja teba ne proszu nikogda) i to właśnie w jej drużynie wylądowała. Oprócz Poliny krzesło odwrócił Dima Bilan (ESC 2008). Czy Savadago odniesie sukces w rosyjskim programie?

 

Źródło: supernova.lsm.lv, wikipedia.org    Foto: delfi.lv