Samanta Tīna - reprezentantka Łotwy w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020. Wokalistka wykona utwór "Still Breathing"

Poznaliśmy właśnie reprezentanta Łotwy w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020. Samanta Tīna będzie w Rotterdamie powalczy z utworem „Still breathing”. 

Łotwa a Eurowizja 2020: przebieg finału Supernova

W finale selekcji Supernova wzięło udział 9 wykonawców. Przedkonkursową faworytką była Samanta Tīna. O tym kto wygra zdecydowali wyłącznie widzowie. Podczas programu, opiniami o uczestniczących piosenkach dzielił się panel w skłądzie: Maarja Merivoo-Parro (dyrektorka muzyczna publicznej estońskiej stacji Raadio 2), Gerūta Griniūtė (jurorka litewskich selekcji – Pabandom iš naujo!), Petri Mannonen (szef bałtyckiego oddziału Universal Music Group) oraz Artis Dvarionas (producent programu łotewskiej stacji Radio SWH).

Drugie miejsce zajęła Katrīna Dimanta z piosenką Heart beat, a na trzecim miejscu znalazła się ANNNA z propozycją Polyester.

Łotwa a Eurowizja 2020: kim jest zwycięzca?

Samanta Tīna to chyba najsłynniejsza weteranka łotewskich selekcji. Był to jej 6. start w łotewskich selekcjach (gdzie dwukrotnie startowała z dwoma piosenkami) i 8. próba wyjazdu na Eurowizję ogółem (w  2013 i 2017 miała epizody w litewskich eliminacjach). Dwukrotnie zajmowała drugie miejsce – w roku debiutu, 2012, w duecie z Dāvidsem Kalandiją oraz rok później. Rok temu ponownie znalazła się w finale z piosenką Cutting The Wire.

Wystartowała także w litewskiej wersji programu The Voice, gdzie dostała się do czołowej ósemki. Także na Litwie, gdzie obecnie mieszka, wraz z Tadasem Rimgailem zajęła drugie miejsce w programie Žvaigždžiu Duetai (Duety Gwiazd). Wzięła udział w rosyjskim festiwalu New Wave, przez który przewinęło się dużo eurowizyjnych gwiazd. Samanta ma na koncie kilka singli, nie nagrała jeszcze płyty studyjnej.

Łotwa a Eurowizja 2020: historia

W 2019 roku Łotwę na Eurowizji reprezentowała grupa Carousel z piosenką That Night, która nie zakwalifikowała się do finału, kontynuując trwającą od 2017 roku złą passę kraju w konkursie. Od wprowadzenia formatu Supernova w 2015 roku najlepszy wynik dla Łotwy osiągnęła Aminata Savadogo, która z piosenką Love Injected zajęła szóste miejsce w finale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w Wiedniu.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.