83 – taka jest liczba piosenek, które potencjalnie wybrzmieć mogą w Supernovie 2019. Na Łotwie właśnie zakończono zgłoszenia do przyszłorocznej edycji selekcji. Czy jedna z tych piosenek osiągnie sukces na miarę I wanna, czyli jedynego utworu który zdołał wygrać Konkurs Piosenki Eurowizji dla Łotwy?

Według informacji udostępnionych na oficjalnym fanpage’u selekcji Supernova w serwisie Facebook w tym roku udało się zebrać 83 zgłoszenia do nadchodzących selekcji. Nie wiadomo jeszcze jaka liczba z nich zostanie zakwalifikowana do półfinałów selekcji. Ponoć jednak jakość zgłoszeń jest niezwykle zadowalająca. Prezentują one dużą różnorodność, interesujące brzmienia, a także nowe kolaboracje i odważne rozwiązania. Według producentów programy piąty już sezon zapowiada się obiecująco.

Nie wiadomo jeszcze, czy i w tym roku internauci będą mogli pomóc w procesie doboru utworów do stawki. Rok temu za pomocą specjalnej platformy na oficjalnej stronie selekcji można było ocenić pozytywnie lub negatywnie piosenki, które przeszły wstępną eliminację. Niestety – spora większość oddanych głosów była nieprzychylna, co świadczyć mogło o niezbyt wysokiej jakości zgłoszeń. Także eurowizyjni fani mówią, że ostateczna stawka Supernovy 2018 pozostawiała wiele do życzenia.

W 2019 roku producenci selekcji szukają piosenek z potencjalną radiową wartością. Nieprofesjonalne nagrania nie przejdą zaś wstępnej eliminacji. Tym razem minimalny wiek uczestników został obniżony zgodnie z eurowizyjnym regulaminem do 16 lat. W poprzednich latach aby wziąć udział w selekcjach trzeba było mieć ukończony 18 rok życia. Więcej o zmianach w regulaminie selekcji przeczytacie tutaj. Nie wiadomo jeszcze, czy do selekcji powróci uwielbiany przez fanów Bóbr.

Łotwa wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji raz, w 2002 dzięki Marie N i piosence I Wanna. Ostatni raz reprezentantowi tego nadbałtyckiego kraju udało się dostać do finału w 2016 roku (Justs Sirmais z piosenką Heartbeat), w top 10 w 2015 (Aminata SavadagoLove Injected, 6 miejsce). Była to pierwsza dwójka reprezentantów wybranych przez format Supernova.

Foto: zespół Brainstorm podczas występu na finale Supernovy 2018, supernova.lsm.lv

1 KOMENTARZ