Luksemburg i Liechtenstein to kolejne dwa kraje potwierdzające, że nie wezmą udziału w przyszłorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Pierwszy z nich jest poza Eurowizją od prawie dwóch dekad, drugi od dekady próbuje zadebiutować w widowisku.
Luksemburg i Liechtenstein dołączają do grona nieaktywnych krajów, które odmówiły udziału w Eurowizji 2021. Wcześniej informowaliśmy o możliwym powrocie Andory. Ostatnia reprezentantka kraju, Susanne Georgi, deklarowała, że dysponuje funduszami, które pozwolą na udział mikropaństwa w konkursie. Ostatecznie jednak nadawca nie bierze pod uwagę powrotu do rywalizacji. Podobnie na Słowacji, gdzie stacja RTVS od 2013 roku nie jest zainteresowana Eurowizją. Jeszcze na początku roku informowaliśmy o możliwym powrocie Maroka. EBU miała prowadzić rozmowy z marokańskim nadawcą na temat partycypacji, co zaprzeczyli sami zainteresowani. Nie odnieśli się jednak do Eurowizji 2021.
Luksemburg nie weźmie udziału w Eurowizji 2021
Po raz kolejny Luksemburg nie pojawi się w eurowizyjnej stawce. Od kilku lat dla luksemburskiego nadawcy, telewizji RTL, priorytetem są programy informacyjne. Tym samym ogranicza on koszty związane z produkcją lub udziałem w wydarzeniach o charakterze muzycznym i rozrywkowym. Nieoficjalnie mówi się, że przeszkodą w powrocie Luksemburga jest obecna formuła konkursu zmniejszająca szansę na sukces małym państwom. Tuż po wygranej Holendra, Duncana Laurence’a, fani liczyli, że Luksemburg weźmie udział w kolejnej Eurowizji, rozgrywanej w innym kraju Beneluksu.
Luksemburg ma na koncie aż pięć zwycięstw na Eurowizji. Tym samym pod względem liczby wygranych ustępuje jedynie Irlandii i Szwecji. Lata świetności kraju przypadają jednak na początek lat 60. i 70. Wtedy po grand prix sięgali m.in. Jean-Claude Pascal, France Gall, Vicky Leandros czy Anne Marie-David. Ostatni duży sukces Luksemburg odnotował w 1988 roku, kiedy Lara Fabian zajęła czwarte miejsce. Po serii przeciętnych lub rozczarowujących rezultatów, nadawca wycofał się z Eurowizji 1994.
Liechtenstein poza konkursem
Po raz kolejny do rywalizacji nie przystąpi Liechtenstein. Mikropaństwo leżące między Austrią i Szwajcarią od 2008 roku stara się wziąć udział w konkursie. Jednak krajowy nadawca nie potrafi rozwiązać dwóch problemów warunkujących partycypację w wydarzeniu. Po pierwsze, telewizja 1FLTV musi być pełnoprawnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Jak sugerują władze organizacji, nadawca nie złożył do tej pory wniosku członkowskiego. Drugą przeszkodą są finanse. Aby Liechtenstein zadebiutował, niezbędne będzie wsparcie rządu, dla którego występ na Eurowizji nie wydaje się priorytetem.
Co ciekawe, Liechtenstein był blisko zgłoszenia swojego reprezentanta na Eurowizję 1976. Do Hagi miała pojechać Biggi Bachmann z utworem My Little Cowboy. Ostatecznie krajowi odmówiono zgody na partycypację w konkursie z powodu braku własnego nadawcy.
Eurowizja 2021: co wiemy?
Na ten moment 30 krajów potwierdziło udział w Eurowizji 2021. 19 nadawców postawiło na artystów wybranych na konkurs, który miał odbyć się w tym roku. W Estonii, Francji czy Szwecji zostaną zorganizowane selekcje, które wyłonią kolejnego reprezentanta. Z kolei w Izraelu czy na Ukrainie odbędą się specjalne widowiska, podczas których widzowie i jurorzy wybiorą konkursową piosenkę. Przyszłoroczna edycja widowiska odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Rotterdamie.
