Minęło 20 lat od ostatniego udziału luksemburskiego reprezentanta w konkursie

Choć państwo to nieduże, a liczbą mieszkańców zbliżone jest do Poznania, to zwie się Wielkim Księstwem Luksemburga, a jego znaczenie w historii Konkursu Piosenki Eurowizji jest niebagatelne. W konkursowe szranki Luksemburg stawał (z jedną przerwą w 1959) od samego początku konkursu w 1956 roku aż do roku 1993, kiedy to grupa Modern Times zajęła 20. miejsce. Od tej pory Luksemburg w Konkursie Eurowizji udziału nie bierze i jak podaje serwis esctoday.com w najbliższym czasie ta sytuacja się nie zmieni. Podamy na bieżąco każdą nową informację w tej sprawie.

Złudzeń nie pozostawia jednak dyrektor generalny zrzeszonej w EBU prywatnej stacji RTL, Alain Berwick, który powiedział magazynowi Delano, że sam udział w Eurowizji nie byłby wprawdzie finansowym problemem (dopiero jego organizacja w przypadku zwycięstwa), ale choć sam nie jest przeciwny Eurowizji, to jednak wg niego konkurs nie cieszy się zainteresowaniem widzów, którzy wolą inne programy rozrywkowe jakNouvelle Star (polski Idol). Zaiste niezwykła ta opinia, bowiem w kilkanaście godzin po Eurowizji 2013 zwycięskie Only Teardrops poszybowało na sam szczyt luksemburskiego zestawienia iTunes, a zakończyło ostatecznie na 4. pozycji w tygodniowym notowaniu najchętniej ściąganych cyfrowych plików muzycznych w Wielkim Księstwie. Biorąc pod uwagę fakt, że w sklepach iTunes można płacić wyłącznie kartami wydanymi przez dany kraj, wątpliwe wydaje się przypuszczenie, że to obcokrajowcy wywindowali Emmelie de Forest tak wysoko.

Zupełnie inne zdanie na temat udziału w Eurowizji mają dotychczasowi reprezentanci Luksemburga. Magazyn Delano cytuje francuską piosenkarkę, Anne-Marie David, która przyniosła Wielkiemu Księstwu zwycięstwo w 1973 (reprezentowała też Francję w 1979, zajmując 3. pozycję): Zrobiłabym wszystko, żeby Luksemburg wrócił [na Eurowizję – przyp. red.]. (…) udział [w Eurowizji – przyp. red.] powinien być częścią konstytucji! Inna francuska artystka, Corinne Hermès, która w barwach Wielkiego Księstwa zwyciężyła w 1983 mówi zdecydowanie, że zawdzięcza swoją karierę Luksemburgowi i Eurowizji.

Luksemburg triumfował w Konkursie Piosenki Eurowizji pięciokrotnie, w latach 1961, 1965, 1972, 1973 i 1983. Podobnym wynikiem mogą pochwalić się tylko Francja, Szwecja i Wielka Brytania, a jeszcze lepszym wyłącznie Irlandia, która zwyciężała 7 razy. Mało kto wie, że w barwach Wielkiego Księstwa wystąpiła też m.in. popularna na całym świecie Lara Fabian, która w 1988 roku zajęła 4. miejsce, a przed 3 miesiącami wydała nowy album Le Secret. W 2005 roku świętowano 50-lecie konkursu, co uczczono wyborem najlepszej piosenki. Do ścisłego finału koncertu Congratulationszakwalifikowano 14 z ponad 900 utworów eurowizyjnych. Znalazła się wśród nichFrance Gall – śpiewane przez nią Poupée De Cire, Poupée De Son przyniosło Luksemburgowi zwycięstwo w 1965 roku.

(pj)

Źródło: esctoday.com, delano.lu, billboard.com, autorem artykułu jest Przemysław Jóźwik, fot. Zazzle.com

Poprzedni artykułSzwajcaria szykuje się do Eurowizji 2014
Następny artykułBrainStorm wracają z nową płytą
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...