Telewizja macedońska najpierw planuje znaleźć odpowiedni utwór na Eurowizję, a dopiero później wybrać odpowiedniego wykonawcę. Właśnie rozpoczął się etap zgłoszeniowy. 

Dziś w południe telewizja macedońska MRT opublikowała regulamin wewnętrznego wyboru piosenki na Eurowizję 2018. Zgodnie z nową strategią stacji, najpierw wybrana będzie odpowiednia kompozycja, a później nadawca wewnętrznie wskaże najlepszego wykonawcę. Do udziału w konkursie zaproszeni są wszyscy kompozytorzy, zarówno z kraju jak i zza granicy. Propozycje utworów należy wysłać na  eurosong.macedonia@gmail.com albo na adres siedziby stacji w Skopje. Termin przyjmowania zgłoszeń to 8 lutego 2018. W zgłoszeniu należy ująć informacje o autorach piosenki, jej tytuł i tekst i dane kontaktowe.

Obowiązują wszystkie zasady dotyczące piosenki eurowizyjnej, nie ma natomiast żadnego wymogu co do języka tekstu utworu. Po zebraniu wszystkich propozycji, specjalne jury wyłoni najlepszy utwór, a zwycięski autor (lub ekipa) będzie poinformowany o dalszym postępowaniu. Pełny regulamin (w języku macedońskim) dostępny jest TUTAJ.

Macedonia jako ostatnia dołączyła do stawki uczestników Eurowizji 2018 w Lizbonie, a jej udział był możliwy dzięki udanym negocjacjom między telewizją MKRTV a EBU. Pierwotnie kraj miał zakaz startu w konkursie z powodu długu nadawcy macedońskiego wobec Europejskiej Unii Nadawców. Problem rozwiązano jednak dość szybko. Rok temu Macedonię reprezentowała Jana Burcheska z utworem Dance Alone. Pomimo pozytywnych komentarzy wobec samej piosenki, występ sceniczny rozczarował wielu fanów i w efekcie Macedonia ponownie nie awansowała do finału konkursu.

Źródło: MRT, fot. M. Błażewicz