Okładka singla "You"; fot. Martin Trajanovski

Północnomacedoński nadawca (MRT) w połowie lutego poinformował, że Wasił Garwanliew w Rotterdamie wykona utwór You.  Dzisiaj przyszedł czas na oficjalne zaprezentowanie konkursowej propozycji. Czy powtórzy ona sukces ubiegłorocznego Proud?

Po ogłoszeniu reprezentanta MRT zaprosiło kompozytorów i producentów muzycznych do przesyłania propozycji, z których zostanie wybrana eurowizyjna piosenka. Ostatecznie Garwanliew w porozumieniu z nadawcą postawili na utwór You. Kompozycja musiała jednak jeszcze przejść przez proces produkcji. Efekt końcowy poznaliśmy podobnie jak w zeszłym roku w Dzień Kobiet. Nic w tym dziwnego, ponieważ utwór został w całości stworzony przez panie.

ZA CO KOCHAMY MACEDONIĘ NA EUROWIZJI?

You i jego autorzy

Eurowizyjna propozycja w całości wykonywana jest w języku angielskim. Piosenkę skomponowała macedońska autorka tekstów i producentka Newenka Neszkoska. Mimo że urodziła się w Ochrydzie, większość życia spędziła w Chicago, gdzie do dziś mieszka. Swoje muzyczne wykształcenie zdobyła natomiast w Berklee College of Music w Bostonie. Neszkoska odpowiada również za tekst utworu, który powstał we współpracy z jej siostrą – Kaliną Neszkoską oraz Alice Schroeder – znajomą z czasów pobytu w Bostonie.

Za produkcję odpowiadają kompozytorzy ProudŁazar Cwetkoski oraz Darko Dimitrow. Współpracowali oni już razem przy takich eurowizyjnych utworach jak: Pred da se razdeni (Macedonia – 2013 r.) i To the Sky (Macedonia – 2014 r.). W zeszłym roku ponadto Dimitrow był współkompozytorem piosenki z Serbii (Newena Bożowić – Kruna).

MACEDONIA PÓŁNOCNA WYBRAŁA! VASIL REPREZENTANTEM KRAJU W HOLANDII

Kim jest Wasił Garwanliew?

Tegoroczny reprezentant Macedonii Północnej urodził się w 1984 r. w Strumicy.  Pierwsze kroki na scenie stawiał już w wieku siedmiu lat. Trzy lata później przeprowadził się wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Tam był członkiem dziecięcego chóru Chicago, a następnie jego solistą. W następnych latach mieszkał w Kanadzie, Wielkiej Brytanii czy we Włoszech. Zagrał ponad pięćdziesiąt ról operowych na najważniejszych festiwalach muzycznych na całym świecie.

W 2018 r. powrócił do ojczyzny i od tego czasu mieszka w swym rodzinnym mieście – Strumicy. Wydał także trzy solowe utwory. W 2019 r. wspierał wokalnie Tamarę Todewską podczas jej eurowizyjnego występu.

Czy Macedonia Północna ponownie wywalczy awans do finału? Przekonamy się o tym 12 maja 2020 r., kiedy to wokalista zaprezentuje się na eurowizyjnej scenie w pierwszej połowie pierwszego półfinału.

Źródła: facebook.com, mrt.com.mk