Macedonia Północna ogłosiła swojego reprezentanta w Konkursie Piosenki Eurowizji 2019. Vasil będzie 20. reprezentantem Macedonii Północnej w historii Konkursu Piosenki Eurowizji. Artysta ma już za sobą eurowizyjne doświadczenie – przed rokiem był chórzystą Tamary Todewskiej podczas jej występu w Tel Awiwie.
https://eurowizja.org/macedonia-polnocna-za-co-kochamy-ten-kraj-na-eurowizji/
Macedonia Północna a Eurowizja 2020: nadawca wybiera
Jak informowaliśmy wcześniej, Macedońskie Radio i Telewizja (MRT) postanowiło kontynuować tradycję wyborów wewnętrznych. Wśród nazwisk artystów, którzy mieliby wystąpić w Rotterdamie pojawiali się: ANNIE, Vasil Garvanliev, Viktorija Loba, Vlatko Lozanoski, Kanita Suma czy zespół Next Time.
Macedonia Północna a Eurowizja 2020: kim jest reprezentant?
Vasil Garvanliev po raz pierwszy ubiegał się o reprezentowanie kraju na Eurowizji w 2007 roku, kiedy to brał udział w macedońskich preselekcjach. Jego autorska piosenka Pomogni Mi zajęła trzynaste, trzecie od końca, miejsce w ówczesnym Skopje Fest. W trakcie wojen jugosłowiańskich wyjechał wraz z rodziną do USA, a następnie zaczął solową karierę w Kanadzie jako śpiewak operowy. Dwa lata temu powrócił do ojczyzny. W w zeszłym roku towarzyszył Tamarze Todevskiej jako chórzysta.
Jak podaje oficjalna strona Konkursu Piosenki Eurowizji, Vasil swoje pierwsze kroki na scenie stawiał wiek siedmiu lat. Od tego czasu wcielił się w około 50 operowych ról. W ostatnich latach stał się wyjątkowo popularnym artystą w kraju, mając za sobą kilka wydanych przebojów i koncerty gromadzące tysiące fanów. Wybór na reprezentanta Macedonii Północnej skomentował słowami:
Jestem zaszczycony faktem, że mogę reprezentować swój kraj na Eurowizji w Rotterdamie. Nie mogę się doczekać, by wykorzystać całą swoją wiedzę i doświadczenie do stworzenia magicznego widowiska, które poruszy serca widzów w całej Europie.
Macedonia Północna a Eurowizja 2020: historia
Macedonia Północna zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1998 roku (jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii). Vlado Janevski, który był wówczas ostatnim konkursowym artystą, zakończył rywalizację na 19 miejscu, a utwór Ne zori, zoro zdobył jedynie 16 punktów. Najlepszym startem w historii tego kraju był zeszłoroczny występ Tamary Todevskiej. Jej piosenka Proud zajęła w finale 7. miejsce, jednocześnie wygrywając głosowanie jury. W przekazie na żywo z Tel Awiwu nie mogliśmy jednak tego zobaczyć – wobec błędnego głosowania białoruskich jurorów, wówczas głosowanie profesjonalistów wygrała Szwecja. Największe sukcesy bałkańska republika święciła w latach 2004-2007, czyli w latach funkcjonowania jednego półfinału. Od 2008 roku w finale pojawili się bowiem już tylko dwa razy: w 2012 roku (pierwszy udział Kaliopi z Crno i belo) oraz w 2019 r.
Eurowizja 2020: co wiemy?
65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.
Źródła: eurovision.tv, eurovoix.com, play.mrt.com.mk, twitter.com, youtube.com