• Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Litwa
    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Ukraina

    Turcja

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Subiektywnie
  • Wideo
  • Kalendarz
EN PL
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Tematy na czasie: Eurowizja 2021
Eurowizja Junior 2020 | Ala Tracz
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
  • Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Litwa
    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Ukraina

    Turcja

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Subiektywnie
  • Wideo
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Macedonia Północna: za co kochamy ten kraj na Eurowizji?

Tomasz Berkowski Tomasz Berkowski
11 października 2019
w Historia, News
1
Macedonia Północna, Tamara Todevska

fot. Andres Putting/EBU

22
UDOSTĘPNIENIA
547
WYŚWIETLENIA

Macedonia Północna na Eurowizji jest krajem zaskoczeń – mamy zarówno sukcesy, jak i spektakularne porażki. Dziś, w dzień upamiętniający wybuch Powstania macedońskiego z 1941 roku, przypomnijmy sobie eurowizyjną historię tego kraju.

Bałkańskiej republice nigdy nie szło w konkursie tak dobrze jak innym państwom z dawnej Jugosławii: Bośni i Hercegowinie, Chorwacji czy Serbii. Często przeciętne wyniki nie zrażały jednak telewizji MRT. Latami czekali na moment przełomowy. W czołowej dziesiątce znaleźli się dopiero w tym roku. Jednak wiele ich propozycji na stałe wpisało się złotymi zgłoskami w pamięć fanów Eurowizji.

Trudne początki

Choć aż do ogłoszenia niepodległości w 1991 roku, telewizja macedońska brała udział w Jugoviziji, preselekcjach jugosłowiańskich, nigdy nie zaprezentowali się europejskiej publiczności. Wyjątkiem mógł być rok 1979 – wtedy finał narodowy wygrała Maja Odžaklievska. Jugosławia jednak nie pojawiła się w Jerozolimie. W 1996 r., jako „Była Jugosłowiańska Republika Macedonii”, wzięli udział w rundzie kwalifikacyjnej. Późniejsza dwukrotna reprezentantka kraju, Kaliopi, zajęła z Samo ti wówczas 26. miejsce. Do finału weszły 22 kraje. Swoich sił spróbowali zatem dwa lata później. Wielu widzów zastanawiała zapewne tak długa nazwa państwa. Był to wynik kompromisu z Grecją, która rościła pretensje do terminu „Macedonia”. Żeby zatem odróżnić geograficzną Macedonię, od kraju ze Skopjem, republikę nazwano „Byłą Jugosłowiańską”. Albo w skrócie – FYROMem.

Włado Janewski (Vlado Janevski), zasłużony artysta macedoński, nie zrobił wrażenia na telewidzach. Macedonia swój debiut zakończyła na 19. miejscu, przez co zabrakło jej rok później w Izraelu. Kwartet siedemnastolatek o nazwie XXL miał zawojować Europę w 2000 roku. 100% te ljubam początkowo był uznawany za jednego z faworytów. Komentator BBC, Terry Wogan, nazwał formację „macedońskimi Spice Girls”. Tuż po występie jednak było wiadome, że następnej Eurowizji nie będzie w Macedonii. Niemieckie media stwierdziły wręcz, że „nikt przez 45 lat konkursu nie śpiewał tak źle”. Nie obyło się również bez oskarżeń Macedończyków. Twierdzili, że to wina państw skandynawskich, że Szwedzi popsuli artystkom odsłuchy, a Europa boi się zwycięstw Macedonii (sic!). Po przymusowej przerwie w 2001 r. Karolina Goczewa (Gočeva) również nie osiągnęła dobrego wyniku. Macedonia zdobyła wtedy jednak swoje pierwsze „douze points”, które przyznała Rumunia.

Sukces w półfinale

Coraz więcej państw chciało brać udział w największym wydarzeniu muzycznym na świecie, w 2004 roku wprowadzono zatem półfinał. MRT postawiło na jedną z największych gwiazd współczesnej muzyki w krajach byłej Jugosławii. Toše Proeski w preselekcjach zaprezentował 8 piosenek, z których za najlepszą uznano Angel si ti – w Stambule zaśpiewaną jako Life. Awansował do finału, a jego 14. miejsce było wówczas najlepszym wynikiem kraju. Rok później wysłano „macedońskiego Tarkana”. Martin Wucziḱ (Martin Vučić) z utworem Make My Day, może i nie wygrał konkursu (również awans i 17. miejsce w finale), ale Macedonia pierwszy raz zdobyła nagrodę im. Barbary Dex. Nie ma się czym szczycić, skoro jest to wyróżnienie dla najgorzej ubranego artysty danego roku. W 2006 roku Macedonię reprezentowała już wówczas znana Elena Risteska. Jej Ninanajna, choć przez większość finałowego głosowania oscylowała w Top 10, zakończyła przygodę na 12. miejscu – przez lata najlepszym wyniku w historii startów. Pierwszy eurowizyjny powrót z Macedonii zaliczyła Karolina Goczewa. Podobnie jak poprzednicy zakwalifikowała się do finału, gdzie jej utwór Mojot svet dostał najwięcej punktów dla Macedonii, lecz skończył tak jak utwór Proeskiego.

Porażka w półfinałach

Wprowadzenie systemu dwóch półfinałów w 2008 roku znacząco wpłynęło na eurowizyjną „kondycję” kraju. Głosy krajów byłej Jugosławii rozbiły się bowiem na pół, co znacznie utrudniało kwalifikację. W Belgradzie kraj reprezentowało trio Tamara, Vrčak i Adrian, a ich Let Me Love You zajęło 10. miejsce w półfinale. Dziś by to wystarczyło. W tamtym roku jednak telewidzowie wybierali 9 finalistów, dziesiątemu zaś jurorzy przyznawali „dziką kartę”. Pominęli zatem macedońską propozycję, a awans dali Charlotte Perrelli ze Szwecji (która u publiczności była dopiero dwunasta). Identyczna sytuacja miała miejsce w następnym roku. Zespół Next Time musiał ustąpić miejsca w finale fińskiej formacji Waldo’s People (która u widzów także była na 12. miejscu). W 2010 roku Jas ja imam silata Ǵoko Taneskiego (Gjoko Taneskiego) było 15., a Rusinka Włatko Iliewskiego (Vlatko Ilievskiego) w 2011 r. dopiero 16. Los odmieniła niedoszła reprezentantka z 1996 roku – Kaliopi. Crno i belo, stworzone wraz z byłym mężem Romeo Grillem, przywróciło nadzieję Macedończykom. Przeszło półfinał, a rywalizację w Baku zakończyło na 13. miejscu.

Gwiazdy nie wieszczą (już) sukcesu

Chcąc iść za ciosem, MRT na Eurowizję 2013 wysłało duet – królową romskiej muzyki i weterana finałów narodowych, tj. Esmę i Lozano. Początkowa propozycja, Imperija, nie przypadła do gustu miejscowej publiczności. Zamieniono ją wówczas na utwór Pred da se razdeni. Czy słusznie? Nieszczególnie – zajął on 16., przedostatnie miejsce w swoim półfinale. Kolejną gwiazdą, której nie udało się wejść do finału była Tijana Dapčević. Piosenka To The Sky zdobyła dobre recenzje, dawano jej też spore szanse na awans do sobotniego finału. Jest ona jednak jednym ze sztandarowych przykładów porażek Macedonii. Pomimo przyjemnego dla ucha utworu został on zniszczony prezentacją. A takich przykładów jest niestety wiele. Identyczny problem miał Daniel Kajmakoski rok później.

„Kto ostatni z Macedonii wszedł do finału?” zdawali się zastanawiać decydenci z MRT. W 2016 roku postanowili więc kolejny raz postawić na Kaliopi. Niestety bez efektu – Dona nie zrobiła takiego wrażenia jak Crno i belo, nie wchodząc do finału. Tak samo do finału nie weszły Jana Burczeska (Jana Burčeska) i zespół Eye Cue w kolejnych latach. Wysyłając bardzo dobre piosenki, Macedończycy nadal nie potrafili zrobić dobrych występów. Sytuacja się na szczęście zmieniła wraz ze zmianą nazwy kraju. Po referendum w tej sprawie i w porozumieniu z Grecją nie znamy już „FYROM”. Od tego roku na Eurowizji jest Macedonia Północna. Ale nie sama nazwa przyniosła upragniony finał, tylko kolejny powrót – tym razem Tamary Todewskiej (Tamary Todevskiej). Artystka nie tylko zdobyła awans do właściwego koncertu, ale też zdobyła najlepsze miejsce w historii startów kraju. Siódma pozycja, ale też wygrana w głosowaniu jurorskim, napawają nadzieją na lepszą przyszłość eurowizyjną tego państwa.

https://eurowizja.org/macedonia-polnocna-tamara-przybyla-zaspiewala-zwyciezyla/

Macedonia 2020?

Mimo zaledwie 19 startów w Konkursie Piosenki Eurowizji, aż trzech reprezentantów odeszło już z tego świata. Toše Proeski zginął w wypadku samochodowym w 2007 roku, Esma Redžepova zmarła w 2016 r., a Włatko Iliewski dwa lata później. Za co więc kochamy Macedonię Północną na Eurowizji? Dała nam różnorodne piosenki, które mogą zmusić nas do tańca, albo wycisnąć łzy. Pokazała elementy etniczne w swoich utworach. Być może kochany ją też za ich stroje – czasem niekoniecznie odpowiednie. Cześć pewnie powie, że za „możliwość narzekania na nieciekawe prezentacje sceniczne”: patrząc na niektóre roczniki – zdecydowanie! Ale to wszystko zmierza ku jednemu: kochamy ich za to, że mimo porażek się nie poddają. Wielu sympatyków tego niewielkiego kraju z Półwyspu Bałkańskiego na pewno cieszyło się historycznym wynikiem Tamary. A wielu fanów Konkursu Piosenki Eurowizji czeka na ich ruch w Rotterdamie. Kogo możemy się spodziewać? MRT może znów postawić na eurowizyjny powrót. Mówi się o formacji Next Time (obecnie grają bardziej folkowe utwory), bądź o Lozano. Przekonamy się już za niedługo! Tymczasem sprawdźcie naszą playlistę z macedońskimi piosenkami z Eurowizji i Skopje Festu!

Źródła: dnevnik.hr, esctoday.com, mrt.com.mk

 

Tematy: Elena RisteskaEsmaEurowizja 2019Eurowizja 2020KaliopiKarolina GocevaLozanoMacedoniaMacedonia PółnocnaMRTNext TimeProudTamara TodevskaTamara TodewskaTose ProeskiVlatko Lozanovski

Powiązane wpisy

Holandia, Eurowizja 2021, rotterdam

Holandia w ogniu pandemii. Czy Eurowizja 2021 powinna się odbyć?

2021/01/27
Natalia Gordienko, Eurowizja 2021, O Melodie Pentru Europa

Eurowizja 2021: Natalia Gordienko z Mołdawii. Kiedy poznamy utwór?

2021/01/26
Azerbejdżan: Samira Efendi prezentuje utwór „Cleopatra” na Eurowizję 2020

Eurowizja 2021: Azerbejdżan gotowy wybrać piosenkę dla Efendi

2021/01/26
Melodi Grand Prix 2021, trzeci półfinał

Melodi Grand Prix 2021: czas na trzeci półfinał! Kto wystąpi?

2021/01/25
Eurowizja 2021, Rosja, Morgersthern

Eurowizja 2021: kto z Rosji?

2021/01/24
The Roop, Eurowizja 2021, Litwa

Eurowizja 2021 ma nowych faworytów! Zobacz występ The Roop na żywo!

2021/01/24

Wydawcą serwisu jest
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska 

Redaktor naczelny: Mieszko Czerniawski

KRS: 0000395937
ISSN: 2080-1750

  • Redakcja
  • Dołącz do OGAE Polska
Facebook
Users
Instagram
Youtube
Spotify
Twitter
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Kraje
  • Eurowizja 2021
  • Eurowizja Junior 2020
  • Subiektywnie
  • Wideo
  • Kalendarz
  • Redakcja
  • English edition

Witaj ponownie!

Zaloguj się do konta poniżej

Zapomniane hasło?

Stwórz nowe konto!

Wypełnij formularz dla założenia konta

Wszystkie pola są wymagane. Zaloguj

Odzyskaj swoje hasło

Wprowadź swoją nazwę użytkownika lub adres e-mail, aby zresetować hasło.

Zaloguj
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-necessary

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.