Europejska Unia Nadawców obrała sobie na cel wyrównanie rekordu ilości uczestników konkursu. Do Lizbony wyruszyć mają aż 43 delegacje!

Zapowiadany wczoraj na mediach społecznościowych news okazał się być potwierdzeniem tegp, że Macedonia także weźmie udział w Eurowizji 2018 i tym samym będzie 43. krajem startującym w imprezie. Wcześniej telewizja macedońska miała zakaz startu ze względu na długi wobec EBU. Jak poinformował Jon Ola Sand, zarówno Europejska Unia Nadawców, jak i stacja MKRTV szybko znalazły rozwiązanie tego problemu i dzięki temu uczestnictwo Macedonii jest już pewne. Będzie to osiemnasty start tego kraju w konkursie.

Rekord ilości uczestników Eurowizji pobity został w 2008 roku w Belgradzie, gdy po raz pierwszy zorganizowano konkurs z dwoma półfinałami. Chociaż wycofała się wtedy Austria, to jednak dwa nowe kraje zadebiutowały (San Marino i Azerbejdżan) i łącznie 43 nacje rywalizowały o Grand Prix, które ostatecznie trafiło do Rosji. Taką samą frekwencję udało się osiągnąć ponownie w 2011 roku w Dusseldorfie, gdy do rywalizacji powróciły cztery, wycofane wcześniej kraje – Austria, Węgry, Włochy i San Marino. Warto wspomnieć, że w 2008 roku w konkursie startowały Andora, Bośnia i Turcja, a w 2011 roku Andorę wymieniła Słowacja. W 2018 roku żadnego z tych czterech państw nie będzie w konkursie.

Źródło: EBU, fot.: EBU