W związku z nowymi zasadami głosowania już dzisiaj opublikowano listę jurorów, których głosy stanowić będą 50% punktacji z danego kraju.

W polskim jury zasiądą Magdalena Tul, Mieczysław Szcześniak, Dorota Szpetkowska, Krzysztof Kasowski oraz Paweł Sztompke, który będzie sekretarzem komisji. Magdaleny i Mieczysława przedstawiać nie trzeba – ona reprezentowała nas w 2011 roku z utworem „Jestem”, on śpiewał dla Polski w 1999 z balladą „Przytul mnie mocno”. Krzysztof Kasowski to wokalista o pseudonimie KASA, który wcześniej udzielał się w polskich preselekcjach jako juror lub prowadzący. Dorota Szpetkowska w oficjalnym spisie jurorów przedstawiona została jako dziennikarka związana z TVP Polonia, ale zasiadała też np. w komisji wybierającej piosenki na Festiwal w Opolu. Paweł Sztompke to dziennikarz radiowy, również wielokrotnie zaangażowany w wybór piosenek do polskich selekcji eurowizyjnych.

A kto zasiądzie w komisjach innych krajów? Gwiazd Eurowizji oczywiście nie zabraknie! Oto krótki przegląd najciekawszych nazwisk.

Albania: Edmond Zhulali (kompozytor m.in. „The image of you” z 2004), Eranda Libohova (jedna z legendarnych zwyciężczyń Festivali i Kenges)

Armenia: Inga & Anush (reprezentantki kraju w 2009), Avet Barseghyan (prowadzący Eurowizję dla Dzieci 2011)

Austria: Stella Jones (chórzystka reprezentantów kraju 1995-1996), Alexander Kahr (kompozytor utworów austriackich na ESC 2002 i 2013)

Azerbejdżan: Nigar Jamal (zwyciężczyni ESC 2011)

Belgia: Laura van den Bruel (czyli Iris – reprezentantka Belgii 2012), Bob Savenberg (ESC1991 z grupą Closeau)

Czarnogóra: Stefan Filipović (Eurowizja 2008)

Dania: Lise Cabble (kompozytorka kilku utworów eurowizyjnych, w tym „Only teardrops”)

Estonia: Laura Remmel (członkini formacji Suntribe znanej z ESC 2005)

Finlandia: Kaija Karkinen (Eurowizja 1991)

Hiszpania: Jorge Gonzalez (dwukrotny uczestnik selekcji narodowych)

Holandia: Ruth Jacott (Eurowizja 1993), Marlayne (Eurowizja 1999)

Irlandia: Leanne Moore (trzykrotnie reprezentowała swój kraj na ESC jako chórzystka), Charlie McGettigan (wraz z Paulem Harringtonem pokonał Edytę Górniak w 1994 roku), Liam Reilly (Eurowizja 1990)

Islandia: Yohanna (laureatka 2. miejsca w finale ESC 2009)

Łotwa: Marta Ritova (uczestniczka preselekcji)

Mołdawia: Nelly Ciobanu (Eurowizja 2009)

Niemcy: Madeline Juno (uczestniczka selekcji niemieckich 2014)

Rumunia: Nico (reprezentowała kraj w 2008 w duecie z Vladem)

Szwecja: Oscar Zia (finalista MF 2014)

Szwajcaria: Ivan Broggini (połowa duetu Sinplus, znanego z ESC 2012)

Wielka Brytania: Carrie Grant (wraz z grupą Sweet Dreams wystąpiła na ESC 1983)

Pełną listę jurorów wraz z danymi osobowymi i krótką biografią znajdziecie TUTAJ.

Wszyscy jurorzy mają doświadczenie zawodowe związane z muzyką, a podczas oceniania utworów mają baczną uwagę zwracać na:

  • możliwości wokalne
  • występ sceniczny
  • kompozycję i jej oryginalność
  • wrażenia jakie dany utwór wywołuje

Średnia wieku wszystkich jurorów to 49 lat. Łącznie w komisjach zasiądzie 79 kobiet i 106 mężczyzn. Przypominamy, że głosowanie jurorskie odbywać się będzie na podstawie II próby generalnej każdej z części Eurowizji. Próby te odbędą się w poniedziałek, środę i piątek (od 21:00).

Dokładne wyjaśnienie formatu 50/50 znajdziecie w tej prezentacji:

Źródło: Eurovision.tv ,fot bz-berlin.de

5 KOMENTARZE

  1. Jaki jest cel tych nowych zasad? Chyba chodzi o to aby osłabic troche głosowanie sasiadow i wielbicieli cały czas na siebie. Bo wiadomo ze Cypr zawsze na Grecje, a Grecja na Cypr, niezaleznie od piosenki i wykonawcy. A tak moze Cypr dostanie od Grecji tylko 10 punktow, zamiast 12 (Cypr w tym roku nie bawi sie z nami). Osłabi o jednak chec do dzwonienia czy posyłania SMS-ow, skoro jury i tak moze przeforsowac swoje.
    Natomiast w eliminacjach narodowych to wolałbym jednak aby to narod decydował. Skoro narod chce wysłac badziewie to niech bedzie badziewie.

  2. Pan Paweł Sztompke będzie przewodniczącym jury a nie jego sekretarzem. Jak pewnie można się domyślić osoba która poda polskie głosy jeszcze nie jest znana a na liście przedstawionej przez EBU brakuje właśnie sekretarzy jury (w tym także tych potwierdzonych przez nadawców nazwisk jak na przykład: Michael Perniola z San Marino czy Sophie & Nodi z Gruzji) które przedstawią polskie głosy widzom Eurowizji.

  3. Pan Paweł Sztompke będzie przewodniczącym jury a nie jego sekretarzem gdyż w tym przypadku osoba która poda polskie głosy jeszcze nie jest znana a na liście przedstawionej przez EBU brakuje potwierdzonych przez nadawców nazwisk osób przedstawiających punkty.