Maltański Nadawca Publiczny Public Broadcasting Services Limited (PBS) ogłosił wstępną listę 60 piosenek wytypowanych spośród 156 zgłoszeń do udziału w krajowym finale preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2017.

Stacja krajowa upubliczniła listę 60 piosenek, które walczyć będą o udział w wielkim finale maltańskich preselekcji. Spośród wytypowanych utworów tylko szesnaście weźmie udział w ostatecznej rozgrywce. Tą szczęśliwą szesnastkę, która wyłoniona zostanie drogą wewnętrznego wyboru dzięki specjalnej komisji, poznamy w ciągu najbliższych kilku tygodni.

W przeciwieństwie do poprzednich lat, MESC – finał maltańskich preselekcji, składać się będzie z jednego koncertu. Wstępnie podano, iż odbędzie się on w lutym 2017. Na oficjalną datę, PBS także każe nam czekać.

Niżej przedstawiamy listę 60 piosenek walczących o bilet do Kijowa:

Aidan Cassar You
Ana Boynuegri Feel
Avenue Sky We can run
Brooke Borg Unstoppable
Cherton Caruana Fighting to survive
Cherylis Breathe
Christian Arding Chill out
Claudia Faniello Breathlessly
Clive Isaac Gauci & Karine Caruana Rescue me
Clive Isaac Gauci & Karine Caruana When love cries
Corinna Baldacchino Leap of faith
Crosswalk So simple
Dario Bezzina Prisoner
Dario Mifsud Bonnici Pawn in a game
Deborah C & Josef Tabone Tonight
Derrick Schembri U
Domenique Azzopardi Hey yo
Dominic Don’t let your heart say no
Dre’ Curmi The rapture
Gabriella Azzopardi Heal with me
Floren Sultana Unforgettable
Franklin Calleja Follow me
Iona Fireworks
Jade Vella Seconds away
Janice Mangion Kewkba
Jasmine Abela Supernovas
Jessica Magro Different light
Jessika Edge of tomorrow
Jessika Immortal
Jessika Let there be light
Joseph Refalo I got you
Joseph Tabone When the sun shines
Kaya The power
Kayla Borg Falling
Kevin Borg Follow
Klinsmann Coleiro Laserlight
Kylie Colerio Breathe
Lydon Incorvaja Sunshine in the rain
Lyndsay Pace Butterfly
Lyndsay Pace Gemini
Maria Cini Chasing my dreams
Maria Muscat Unbreakable
Maxine Pace Bombshell
Michela Pace Cruise control
Milkmi Shelter
Miriana Conte Don’t look down
Nadia Vella Bird of prey
Nazio Rotin Free fall
Nazio Rotin Gone
Raquel Galdes Beautifully bruised
Raquela Dalli Gonzi Ray of light
Rhiannon Michallef Fearless
Rhiannon Michallef Moving mountains
Richard Edwards You
Romina Mamo Child of the sun
Sebastian Calleja Escape
Shauna Vassallo Crazy games
Stefan Galea Wait forever
Tiziana Only night
Wayne William Calling out

Wśród licznych wykonawców, którzy znaleźli się w stawce konkursowej dostrzec możemy młodego Kevina Borg, zwycięzcę szwedzkiego Idola z 2008 roku. W 2013 roku z piosenką Needing You walczył w finale maltańskich preselekcji o reprezentowanie kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji. Wówczas, z dorobkiem 80 pkt uplasował się na drugiej pozycji stawki finałowej. Zwycięzca, Gianluca Bezzina z piosenką Tomorrow zdobył 92 pkt i to on dostał zaszczytu reprezentowania kraju w międzynarodowym konkursie. Trzecie miejsce w maltańskiej piosence dla europy uzyskała Davinia Pace, która od jury jak i publiczności otrzymała zaledwie 48 pkt.

Prócz Borg, w stawce tegorocznych propozycji maltańskich znaleźli się także m.in. Claudia Faniello. Wraz z bratem, Fabrizio (reprezentantem Malty w 2006 roku) użyczyła głosu w chórku maltańskiej propozycji z Eurowizji 2004, Again & Off Again w wykonaniu Juli and Ludwiga.

Wokalistka w maltańskich preselekcjach udział pierwszy raz wzięła w roku 2006. Z piosenką High Alert! uzyskała 12. miejsce. W 2007 z L-Imħabba Għamja uplasowała się na 7. pozycji w półfinale, w 2008 roku z dwiema propozycjami muzycznymi Caravaggio i Sunrise znalazła się w finale konkursu. Z wykonaniem Caravaggio uplasowała się na 2. pozycji a z Sunrise na 3. Wówczas wygrana należała do Moreny Camilleri, która w Belgradzie wyśpiewała piosenkę Vodka. W kolejnym roku, postanowiła po raz czwarty wziąć udział w maltańskim festiwalu. Z piosenką Blue Sonata uzyskała 4. miejsce. W Moskwie usłyszeliśmy wówczas Chiare z What If We. Rok później z utworem Samsara uzyskała 8. pozycję w maltańskich preselekcjach. W 2011 roku z wykonaniem Movie in my Mind zajęła 9. pozycję a w 2012 kolejny raz otarła się o zwycięstwo zajmując 2. miejsce wykonując tym razem Pure. Bilet na Eurowizję wówczas uzyskał Kurt Calleja z This Is the Night. W 2013 roku nie zaprzestała walki o wyjazd na Eurowizję i z utworem When it’s Time wywalczyła 7. miejsce w finale krajowego konkursu. Po kilku latach przerwy Claudia wraca do stawki walczących o występ na eurowizyjnej scenie. Czy tym razem jej się uda? Tego dowiemy się już w lutym przyszłego roku.

Kolejnym znanym wokalistą lokalnej sceny muzycznej chcącym ponownie spróbować swoich sił w zbliżającym się okresie preselekcyjnym na Malcie jest Richard Edwards.
Wokalista swoją przygodę z Eurowizją rozpoczął w 2009 roku. Z piosenką Change nie został doceniony i pozostał w 1. półfinale preselekcji maltańskich. Kolejny jego udział miał miejsce w roku 2011. Wówczas z piosenką Finally otarł się o zwycięstwo uzyskując raptem o dwa punkty mniej od Glena Vella, który z One Life reprezentował kraj w Düsseldorfie. W kolejnym roku z Look At Me Now uzyskał 5. miejsce z krajowych eliminacjach a w roku 2013 z Fall Like Rome uplasował się na 13. pozycji. Niezniechęcony porażkami jeszcze tego samego lata postanowił przyłączyć się do zespołu Firelight, z którym doczekał się zwycięstwa w maltańskich eliminacjach i zaszczytu reprezentowania kraju w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji. W maju 2014 na scenie eurowizyjnej Firelight wykonał utwór Coming Home i tym samym przypisał Malcie 9. miejsce w półfinale a 23 w finale konkursu.

W związku z tym, iż rynek muzyczny na Malcie jest mały, wielu wokalistów na pewno kojarzymy choćby i z udziału we wcześniejszych edycjach preselekcji tego kraju. Już niebawem maltański nadawca publiczny przedstawi więcej szczegółów przyszłorocznych zmagań preselekcyjnych.

źródła: tvm.com, własne
zdjęcie: iralosco.com