5 najlepszych piosenek z Malty na Dzień Republiki!

Malta, Eurowizja, Destiny

Malta ponownie stawia na Destiny (Eurowizja 2021). Fot. materiały prasowe, Marin Babanov, eurovision.tv

13 grudnia Malta obchodzi Dzień Republiki. Historia święta sięga 1974 roku, kiedy to Królowa Elżbieta II przestała być królową Malty, a mieszkańcy wybrali swojego prezydenta. Już w 1971 roku Eurowizja pierwszy raz powitała reprezentanta wyspy. Z tej okazji przyjrzę się najlepszym według mnie utworom maltańskim w konkursie.

Do tej pory Malta wzięła udział w Eurowizji 23 razy. Trzykrotnie rezygnowała z uczestnictwa, wstępnie potwierdzając zainteresowanie startem. Jednak warto dodać, że Malta miała jedną z najdłuższych eurowizyjnych przerw. Po rezygnacji w 1976 roku, kolejnego reprezentanta wyspiarskiego kraju zobaczyliśmy dopiero podczas Eurowizji 1991.

Anielski głos

W 2005 roku Chiara została po raz drugi wybrana reprezentantką Malty, finalnie poprawiając swój rezultat z 1998 roku (trzecią pozycję). Drugie miejsce podczas Eurowizji w Kijowie zapewniło jej również drugie w eurowizyjnej karierze miejsce w czołowej trójce. Niestety podobnego sukcesu nie udało się jej już powtórzyć w 2009 roku.

Angel to romantyczna power-ballada okraszona głosem wokalistki o szerokiej skali, a Eurowizja w Kijowie prawie przyniosła pierwszy, upragniony triumf w konkursie. Artystka przegrała jedynie z grecką gwiazdą, Heleną Paparizou. Piosenkarka od czasu do czasu przewija się na lokalnej scenie muzycznej, a kilka lat temu popełniła wraz z Herą Bjork (Islandia 2010) cover utworu 9 to 5 z repertuaru Dolly Parton.

https://www.youtube.com/watch?v=Vv8GmwcfR9A

Amber: wojownicza Maltanka

Zaledwie tydzień po Eurowizji Junior 2014 Malta zorganizowała swoje selekcje do Eurowizji, korzystając z tej samej sceny, na której odbył się dziecięcy konkurs. Ostatecznie wygrała je Amber z utworem Warrior. Jak się potem okazało, piosenkę o tej samej nazwie zaprezentowała reprezentantka Gruzji, Nina Sublatti. Maltańska Wojowniczka doczekała się revampu i wzbogaconego brzmienia. Występ w Wiedniu był bardzo dopracowany, wykorzystano efekty pirotechniczne, a wokalistka zaśpiewała bardzo dobrze. Niestety Eurowizja nie okazała się dla niej szczęśliwa, a piosenkarka nie awansowała z drugiego półfinału konkursu, mimo że jurorzy uplasowali ją na wysokim, piątym miejscu. Balladzie o przezwyciężaniu własnych słabości zabrakło wsparcia telewidzów.

Powrót lokalnej supergwiazdy

Powrót Iry Losco do preselekcji zelektryzował maltańskich fanów. Lokalna gwiazda zdobyła drugie miejsce podczas Eurowizji 2002 w Tallinie za utwór 7th Wonder, więc z miejsca stała się faworytką w walce o bilet do Sztokholmu. W preselekcjach zaprezentowała dwie piosenki – That’s Why I Love You oraz Chameleon (Invincible) – ostatecznie wygrywając z tą drugą. Jednakże zwycięska kompozycja nie wybrzmiała na eurowizyjnej scenie.

Po finale narodowego konkursu ogłoszono drugie, wewnętrzne preselekcje, z których wyłoniono Walk on Water. Za kompozycję odpowiadała m.in. Molly Hammar, dwukrotna uczestniczka szwedzkiego Melodifestivalen, która prawdopodobnie pisała ten utwór z myślą o tychże preselekcjach. Była również w chórku Iry Losco w czasie występów konkursowych. Ira zdobyła w półfinale trzecie miejsce, w finale zaś dwunaste – głównie dzięki wsparciu jurorów plasujących ją na czwartej pozycji. Dla ówcześnie ciężarnej artystki, ubranej w strój od jednego z projektantów Lady Gagi, wynik ten na pewno pozostawił niedosyt. Tym bardziej, że podczas Eurowizji 2016 mówiło się o dużym zaangażowaniu finansowym maltańskiej delegacji w sukces promocyjny wokalistki.

Kameleon ostatecznie na Eurowizji

Michela została wybrana na reprezentantkę Malty dzięki wygranej w pierwszej edycji lokalnej wersji programu X-Factor. Utwór dla niej został przygotowany przez międzynarodowy kolektyw Symphonix, który odpowiada m.in. za utwór Poli Genowej z 2016 roku. Chameleon to taneczna, popowa kompozycja utrzymana w wakacyjnym klimacie. Występ był zaawansowany technologicznie, jednak nie do końca dopracowany. Mankamentem wokalistki był widoczny stres. Reakcja Micheli na awans do finału (po dwuletniej dla Malty przerwie) to jeden z najpiękniejszych momentów, których dostarczyła nam Eurowizja. Ostatecznie mała wyspa zajęła czternaste miejsce w finale, ponownie głównie dzięki wsparciu jurorów.

Przeznaczeniem Destiny jest Eurowizja

Destiny Chukunyere to młoda wokalistka, która na swoim koncie ma już wygraną na Eurowizji Junior 2015. W 2020 roku ponownie wykorzystano formułę programu X-Factor do wyboru reprezentanta. I tym razem za konkursową propozycję – All Of My Love – odpowiadał kolektyw Symphonix oraz Cezar Sampson (Austria 2018). Utwór to mocna, soulowo-popowa kompozycja z elementami gospelu. Choć nie dane nam było zobaczyć, jak piosenka zostanie zaprezentowana na scenie, to można spodziewać się w przyszłym roku utworu utrzymanego w podobnym stylu, ponieważ Destiny została ponownie wytypowana na reprezentantkę Malty. Miejmy nadzieję, że Eurowizja pokocha Destiny tak jak zrobili to widzowie Eurowizji Junior.

https://www.youtube.com/watch?v=CFCn_8oViRw&ab_channel=EurovisionSongContest

Eurowizja 2021 na pewno się odbędzie!

Znamy już logo przyszłorocznej Eurowizji, która odbędzie się w Rotterdamie. Wiemy też, że EBU rozważa cztery scenariusze organizacji konkursu w czasach pandemii. Ponownie 41 państw wyraziło chęć udziału, w tym Malta. Więcej o reprezentantce Malty, Destiny, możecie przeczytać tutaj.

Michela Pace (Eurowizja 2019 Malta) na scenie w Tel Awiwie. Fot. Anders Putting / eurovision.tv
Exit mobile version