Destiny (fot. TVM)
Destiny (fot. TVM)

Drugą edycję maltańskiego X-Factora wygrywa bezkonkurencyjna Destiny Chukunyere, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2015! Czy z Eurowizji 2020 w Rotterdamie również wróci z trofeum?

Ostateczna rozgrywka!

W finale X-Factor Malta 2020 starło się ze sobą trzech solistów oraz jeden zespół: faworytka Destiny Chukunyere, Justine Shorfid, Kyle Cutajar oraz F.A.I.T.H. W pierwszej rundzie każdy odpadł Kyle Cutajar, w drugiej grupa F.A.I.T.H. Ostateczne starcie rozegrało się między Destiny a Justine Shorfid. Utwory które wykonała zwyciężczyni w finale to m.in nowy singiel pt. „Save The Hero” oraz „River Deep – Mountain High” z repertuaru Tiny Turner (w duecie z Amelią Lily, zwyciężczynią brytyjskiej edycji formatu). Wokalistka wygrała nie tylko prawo do reprezentowania Malty w Rotterdamie, ale również kontrakt z wytwórnią fonograficzną. O zwycięzcy w stu procentach decydowali telewidzowie. Warto dodać, że Destiny była w drużynie Iry Losco (Eurowizja 2002 i 2016). Piosenkę na konkurs zapewne poznamy w marcu lecz nabór zgłoszeń dla kompozytorów telewizja TVM otworzyła kilka tygodni temu.

Kim jest zwyciężczyni?

Destiny Chukunyere to urodzona 29 sierpnia 2002 roku w Birkikarze wokalistka. W 2015 z utworem „Not My Soul” wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji Junior w Sofii, w 2016 roku była gościem Krajowych Eliminacji do Eurowizji Junior, w których zaśpiewała m.in. „Sound of Silence” z repertuaru Dami Im (Eurowizja 2016) a w 2017 roku dotarła do półfinałów brytyjskiego Mam Talent. W zeszłym roku była chórzystką Micheli Pace na Eurowizji w Tel Awiwie. Na koncie do tej pory nie ma własnego albumu, ale nagrała m.in. utwór ze swoją trenerką z programu X-Factor, Irą Losco.

Malta na Eurowizji

Malta zadebiutowała w 1971 roku. Po serii słabych wyników powróciła dopiero w 1990. Ten mały kraj znalazł się cztery razy na podium (trzecie miejsce w 1992 i 1998, drugie w 2002 i 2005), w tym dwa razy za sprawą Chiary (Eurowizja 1998, 2005, 2009). Rok temu za sprawą utworu „Chameleon” śpiewanego przez Michelę Malta awansowała po trzech latach do finału zajmując w nim 14 miejsce.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

Źródło: TVM, własne; fot: TVM;