W tym roku maltański nadawca zdecydował się na rezygnację z tradycyjnego formatu selekcji na rzecz popularnego talent show – X Factor. Dzisiaj na antenie maltańskiej telewizji PBS odbędzie się finał, który wskaże reprezentanta Malty w Tel Awiwie. 

Po czterech odcinkach na żywo pozostało tylko czterech uczestników, którzy powalczą o reprezentowanie Malty w Konkursie Eurowizji i kontrakt z Sony Music Italy.

  • Michela Pace (grupa wokalistek; trenerem jest Howard Keith Debono)
  • Nicole Frendo (grupa wokalistek; trenerem jest Howard Keith Debono)
  • Petra (grupa +25 lat; trenerem jest Ray Mercieca)
  • Own Leuellen (grupa wokalistów; trenerem jest Ira Losco)

Grupa finalistów jest bardzo zróżnicowana. 16-letnia Michela Pace została określona wokalną sensacją z wyspy Gozo. Own Leuellen przynosi do finałowej gry trochę hip-hopu. Natomiast Petra jest łącznikiem pomiędzy X Factorem oraz wcześniejszymi maltańskimi selekcjami. Wokalistka uczestniczyła w Malta Eurovision Song Contest aż pięciokrotnie.

Portal Malta Today informuje, że nie ma jednoznacznego faworyta. Mimo tego na podbicie największej grupy docelowej (nastolatków) szanse mają zarówno Owen Leuellen oraz Nicole Frendo. Warto wspomnieć, że sukces programu zaowocuje emisją drugiej edycji na przełomie 2019 i 2020 roku. Nie wiemy jednak czy ten format zostanie ponownie wykorzystany do wyboru reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji.

X Factor i Eurowizja

Zwycięzca maltańskiego X Factora nie będzie pierwszym uczestnikiem tego programu w historii. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wielu wykonawców na eurowizyjnej scenie, którzy mają za sobą doświadczenie w tym talent show. Warto wspomnieć o kilku ostatnich przykładach. Reprezentanci Australii z 2016 i 2017 roku, czyli odpowiednio Dami Im oraz Isaiah Firebrace to zwycięzcy swoich edycji. Zeszłoroczny reprezentant Ukrainy – Mélovin zwyciężył swoją edycję programu w 2015 roku. Rok później ukraińskiego X Factora wygrał również Sevak Khanagyan (Armenia 2018). Wśród innych uczestników tego formatu byli również Michał Szpak (Polska 2016) czy Saara Aalto (Finlandia 2018).

Jak oglądać?

Finał X Factor Malta rozpocznie się o godzinie 20:50. Przebieg finału X Factor Malta będzie można śledzić na kanale stacji TVM TUTAJ. Koncert poprowadzi Ben Camille (współprowadzący Eurowizji Junior 2016). Gościem finału będzie zwycięzca ostatniej brytyjskiej edycji programu – Dalton Harris.

Źródło: TVM, Malta Today