Telewizja maltańska jest zainteresowana organizacją Eurowizji dla Dzieci 2014, ale wciąż trzeba jeszcze dopełnić formalności, by móc oficjalnie zaprosić Europę do stolicy kraju – Valetty. 

Po wczorajszym triumfie powracającej do konkursu Malty, nadawca publiczny poinformował, że jest zainteresowany organizacją Eurowizji dla Dzieci 2014, jednak by móc to oficjalnie ogłosić, muszą być spełnione pewne formalności, co potrwa ok. 2-3 tygodni. TVM już wcześniej wyrażał chęć zostania gospodarzem show, jednak zawsze przegrywał z ofertami innych państw. Teraz Europejska Unia Nadawców skierowała się właśnie do Maltańczyków z pytaniem o to, czy chcieliby powitać młodych wokalistów u siebie. Dopiero gdy Malta odmówi organizacji konkursu, rozpocznie się otwarty konkurs na gospodarza, w którym zapewne w szranki staną Białoruś i Azerbejdżan.

Jak podają media maltańskie, zwycięstwo Gai Cauchi uważane jest za niespodziankę, chociaż „The Start” było faworytem. Nikt nie spodziewał się jednak, że powracający po dwóch latach przerwy kraj zdobędzie Grand Prix, zwłaszcza, że wcześniej najwyższym rezultatem, jakim wyspiarze mogli się pochwalić, było 4. miejsce zajęte przez Daniela Testę, aktualnie półfinalistę preselekcji narodowych do „dorosłej” Eurowizji 2014. Malta zadebiutowała na JESC w 2003 roku (czyli podczas pierwszej edycji). Wycofała się po 2010 roku, a powodem takiej decyzji były problemy finansowe i niezadowolenie z rezultatów.

Dziś wieczorem na lotnisku w stolicy Malty odbędzie się uroczyste przywitanie nowej bohaterki narodowej. Spodziewane są tłumy fanów, które przywitają nie tylko młodą wokalistkę, ale i całą delegację. Warto przypomnieć, że podobnie witano już Gianlucę Bezzinę, reprezentanta Malty na dorosłej Eurowizji z tego roku, który w Szwecji wywalczył miejsce w top10. Niezwykle udany „eurowizyjnie” rok dla Malty!

http://youtu.be/6YnIBhWK3Cs

Źródło: ESCflashMalta.com, inf. własne, fot. AWAMS.com