fot. TVM

Pod koniec stycznia poznaliśmy zwyciężczynię pierwszej edycji maltańskiej wersji talent show – X Factor. Program miał wyłonić reprezentanta wyspiarskiego państwa podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. Właśnie poznaliśmy, który Malta zaprezentuje na scenie. 

Zwyciężczyni maltańskiej wersji programu X Factor – Michela Pace ma 18 lat i pochodzi z wyspy Gozo. Do tej pory na koncie nie ma żadnego albumu, co zapewne niedługo się zmieni: poza wyjazdem na Eurowizję zwycięzca podpisze kontrakt z Sony Music Italy.

Podczas Konkursu Piosenki Eurowizji wykona utwór „Chameleon”, który został przygotowany przez bułgarsko-austriacko-szwedzki kolektyw Symphonix z Borislavem Milanovem na czele. Do tej pory kolektyw stał m.in. za bułgarskimi piosenkami z okresu 2016-2018, propozycjami z Serbii i Macedonii z 2017 roku oraz austriacką propozycją z 2018 roku. Piosenka została nagrana w Wiedniu. Za reżyserię występu w Tel Awiwie będzie odpowiadać Sacha Jean-Baptiste, która przygotowywała eurowizyjne występy m.in. dla Iwety Mukuczjan (2016), Kristiana  Kostowa (2017) czy Eleni Foureiry (2018).

X Factor i Eurowizja

Zwycięzca maltańskiego X Factora nie jest pierwszym uczestnikiem tego programu w historii. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wielu wykonawców na eurowizyjnej scenie, którzy mają za sobą doświadczenie w tym talent show. Warto wspomnieć o kilku ostatnich przykładach. Reprezentanci Australii z 2016 i 2017 roku, czyli odpowiednio Dami Im oraz Isaiah Firebrace to zwycięzcy swoich edycji. Zeszłoroczny reprezentant Ukrainy – Mélovin zwyciężył swoją edycję programu w 2015 roku. Rok później ukraińskiego X Factora wygrał również Sevak Khanagyan (Armenia 2018). Wśród innych uczestników tego formatu byli również Michał Szpak (Polska 2016) czy Saara Aalto (Finlandia 2018).

Malta i Eurowizja

Malta zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1971 roku. Do tej pory dwukrotnie zajęła 2. miejsce (2002 i 2005). W 2018 roku śródziemnomorskie państwo wyspiarskie reprezentowała Christabelle z utworem „Taboo”, który zajął 13. miejsce w swoim półfinale.

Źródło: TVM, własne