Malta opublikowała swój utwór, Macedonia podała nazwisko reprezentantki, a Mołdawia zakończyła preselekcje wewnętrzne w atmosferze skandalu. Posłuchajcie nowych utworów na JESC! 

W ostatnich dniach pojawiły się kolejne informacje dotyczące uczestników Eurowizji dla Dzieci 2013, a dokładnie reprezentantów i piosenek. Telewizja macedońska wytypowała już swoją przedstawicielkę do Kijowa. Po serii wewnętrznych castingów zdecydowano, że barw powracającej do konkursu Macedonii bronić będzie 13-letnia Barbara Popović. Wokalistka ma już spore doświadczenie sceniczne, bowiem czterokrotnie startowała w lokalnym konkursie dla młodych talentów „Super Zvezda”. Co ciekawe, 13-latka śpiewa utwory nie tylko po macedońsku, ale też po angielsku i włosku. Na razie brak informacji dotyczących piosenki, jaką Barbara zaśpiewa na scenie Pałacu Ukraina.

W piątek w programie „Xarabank Music Show” odbyła się oficjalna premiera utworu „The Start” reprezentantki Malty, Gai Cauchi. Utwór napisali Elton Zarb i Matthew Mercieca Muxu. Młodziutka reprezentantka także brała udział w pracach związanych z pisaniem eurowizyjnej ballady. Niektórzy fani twierdzą, że Malta (która podobnie jak Macedonia wraca w tym roku na JESC) ma spore szanse na wygraną, bowiem „The Start” wyróżnia się spośród innych propozycji wybranych już na Eurowizję dla Dzieci.

http://youtu.be/b6LWA7JFkO4

Skandalem zakończyły się preselekcje mołdawskie, w których udział wzięło pięciu, wybranych wewnętrznie kandydatów. Faworytem był Rafael Bobeica, który wykonał utwór „How to be”. Wokalista już wcześniej określony był jako reprezentant Mołdawii na JESC 2013, podawał to m.in. kompozytor utworu „How to be – Cum sa fim” – Eugen Doibani w wywiadzie telewizyjnym na początku października. Telewizja TRM szybko zdementowała te doniesienia, twierdząc, że zorganizuje preselekcje narodowe i dopiero wtedy będzie wiadomo, kto pojedzie do Kijowa. Preselekcje faktycznie zostały przygotowane, a ich finał transmitowany był tylko w Internecie. Jury zdecydowało, że to właśnie Rafael zostanie nowym reprezentantem kraju. Czy wygrał sprawiedliwie, a może faktycznie był już wcześniej faworyzowany przez TRM? Ostatnio w Kiszyniowie odbyła się konferencja prasowa rodziców uczestników preselekcji mołdawskich 2012, podczas której krytykowano telewizję publiczną za niejasny regulamin i sposób wyboru zwycięzców „wewnętrznych selekcji”. Dzisiejsze zwycięstwo Rafaela zapewne znów wywoła falę krytyki.

http://youtu.be/M14ji4YbtIU

W tym momencie JESC 2013 liczy 10 uczestników, z czego tylko reprezentantka Macedonii nie ma jeszcze wybranej piosenki. Jedenastym krajem ma być Azerbejdżan, który jednak uzależnia potwierdzenie udziału od wyniku castingu, który niedawno zorganizowano w Baku. Europejska Unia Nadawców twierdzi, że do udziału w JESC szykują się jeszcze dwa państwa – na razie nie wiadomo, o które kraje chodzi.

Finał Eurowizji dla Dzieci 2013 odbędzie się 30 listopada w Kijowie. Będzie to już jedenasta edycja konkursu, a druga organizowana u naszych wschodnich sąsiadów.

Źródło: Oikotimes.com, ESCkaz, fot. Times of Malta 

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo fajny ten mały Rafael z Moładawi, ale dziecko z Malty udające gwiazdę popu, naśladujące manierą i głosem dorosłe wokalistki… – okropność. A piosenka – nie nadaje sie dla dziecka. Nie chodzi o to, żeby zaraz spiewała „Pieski małe dwa” ale chyba nigdy nie zrozumiem jak autorzy mogą zaproponować taką piosenkę dziecku.