W ekspresowym tempie podjęto decyzję, że przyszłoroczny konkurs przeniesie się na śródziemnomorską wyspę. Które kraje są zainteresowane udziałem w JESC 2014?

30 listopada Malta po raz pierwszy wygrała Eurowizję dla Dzieci, a za sprawą ogromnej euforii jaką na wyspie wywołało zwycięstwo Gai Cauchi, telewizja PBS szybko wyraziła chęć organizowania imprezy. Obiecano, że ostateczna decyzja podjęta zostanie w ciągu 2-3 tygodni i tak też się stało. Wczoraj Anton Attard z telewizji PBS podpisał wszystkie stosowne dokumenty potwierdzające, że Malta będzie gospodarzem przyszłorocznego konkursu. „Jesteśmy dumni z naszej rodaczki – Gai Cauchi – i chcemy kontynuować prezentowanie naszego talentu tutaj na miejscu” – powiedział.

Nadawca maltański planuje zaangażować tysiące lokalnych szkół w aktywności związane z JESC. Jak twierdzą przedstawiciele telewizji, Eurowizja dla Dzieci to celebracja młodości, a dzięki temu, że konkurs odbędzie się na małej wyspie, będą w stanie zrobić z tego narodowe święto muzyki. Z decyzji Maltańczyków cieszy się także EBU. Vladislav Yakovlev przyznał, że dzięki szybkiemu znalezieniu gospodarza, Unia ma czasu na przygotowania i rozmowy z nadawcami, którzy wyrażają chęć debiutu lub powrotu na JESC.

Eurowizja dla Dzieci 2014 będzie nietypowa, bowiem po raz pierwszy w logo konkursu nie pojawi się nazwa jakiegokolwiek miasta, a organizatorem będzie cała wyspa. Na razie nie podjęto decyzji gdzie dokładnie odbędzie się konkurs. Nie znamy też terminu finału. Więcej szczegółów poznać mamy w najbliższych tygodniach.

Aktualnie 5 państw potwierdziło udział w imprezie – są to Ukraina, Rosja, Szwecja, Holandia i Malta. Cypr, Finlandia, Węgry, Niemcy, Irlandia, Grecja, Włochy i Hiszpania są zainteresowane udziałem i to z tymi nadawcami EBU prowadzi najwięcej rozmów. Norwegia zapowiedziała, że nie powróci do rywalizacji, a nad wycofaniem zastanawia się Macedonia, która w Kijowie zajęła ostatnie miejsce. Przypomnijmy sobie zwycięski utwór Malty:

Źródło: JuniorEurovision.tv, foto: VictoriaHotel.com