Po raz pierwszy od wielu lat nadawca maltański postanowił zmienić formę wyboru reprezentanta na konkurs Eurowizji. Przedwczoraj miał miejsce pierwszy odcinek programu X Factor, którego zwycięzca będzie reprezentował tę malutką wyspę w konkursie. 

Już od dłuższego czasu wiadomo, że selekcje MESC zastąpione zostaną popularnym na całym świecie formatem X Factor. Nic w tym dziwnego, gdyż selekcje często były krytykowane przez fanów. Zarzucano nadawcy między innymi ustawianie wyników selekcji oraz faworyzowanie ciągle tych samych artystów dzięki czemu niektórzy wokaliści występowali w selekcjach po 5-6 razy z rzędu. Sam nadawca jest podobno bardzo niezadowolony z ich ostatnich konkursowych wyników. Nawet pomimo ogromnego wkładu finansowego w występ do piosenki Taboo, Malta nie zdołała awansować do finału, uzyskując raptem 8 punktów od widzów.

Mimo, iż Malta zupełnie zmieniła taktykę, zdaje się, że selekcyjni wokaliści nadal mają chrapkę na Eurowizję. W poprzednim odcinku programu mogliśmy obejrzeć między innymi Danice Muscat, która wielokrotnie próbowała już swoich sił w MESC. Zaprezentowała ona jurorom utwór That’s life z repertuaru Franka Sinatry i mimo sprzeciwu jednego z jurorów, udało jej się przejść do kolejnego etapu konkursu.

Fani Eurowizji na pewno kojarzą również twarz Aidana Cassara. Wokalista wystąpił na początku tego roku w selekcjach dwukrotnie – solo oraz w formacji Avenue Sky. Mimo wielu nieczystości, jury dojrzało potencjał w Aidanie i jednogłośnie dali mu przepustkę do kolejnego etapu. Aidan zaśpiewał swój autorski utwór o tytule Mine.

Michela Pace oraz Norbert Bondin to wokaliści o których trzeba pamiętać w kolejnych etapach. Zrobili oni świetnie wrażenie na jurorach i aktualnie to ta dwójka jest typowana do zajścia wysoko w programie. Co więcej, fani z niecierpliwością czekają na występ Janice Mangion, laureatki 2. miejsca w MESC 2017, która przyznała, iż wzięła udział w castingu. Aktualnie to właśnie ona jest główną faworytką do wyjazdu na Eurowizję.

Emisja kolejnych nagrań z castingu odbędzie się w najbliższą niedzielę, 14.10. 

Źródło: Wiwibloggs, własne   Foto: TVM