12-letnia Ela Mangion zdaniem jurorów i telewidzów okazała się najlepsza spośród wszystkich 16 uczestników krajowych preselekcji. W stolicy Białorusi wystąpi z utrzymaną w średnim tempie piosenką Marchin’ on. 

Mimo młodego wieku Ela ma na koncie występy przed międzynarodową publicznością. Maltanka brała udział m.in. w dziecięcej wersji konkursu New Wave w rosyjskim Soczi, gdzie zajęła 2. miejsce, a niespełna rok temu wygrała w Berlinie Euro Pop Contest dedykowany artystom między 10. a 26. rokiem życia. Dwa lata temu swoich sił próbowała także w finale maltańskich selekcji, gdzie musiała uznać wyższość Christiny Margin.

Poza Elą Mangion troje innych artystów ubiegało się wcześniej o start na Eurowizji Junior. Thea Aquilina, Kylie Meilak i Riona Degorgio wystąpiły także w ubiegłym roku, jednak żadnej z nich nie udało się zająć miejsca w najlepszej trójce zarówno w 2017, jak i w 2018 roku. Szczegółowe wyniki preselekcji nie są znane. Wiadomo, że drugie miejsce w tegorocznych zmaganiach przypadło duetowi Katryna & Rihana (The Puppet and the Clown), a trzecie otwierającej konkurs Giorgii Borg (10). W jury zasiedli: reprezentująca Maltę podczas Eurowizji w Lizbonie Christabelle, piosenkarka Doreen Galea oraz prezenter telewizyjny Frederick Zammit.

Malta debiutowała w 1. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2003 r., uczestnicząc w wydarzeniu trzynastokrotnie. Dwa razy okazała się najlepsza. W 2013 r. zwyciężyła Gaia Cauchi z piosenką The Start, a dwa lata później Destiny Chukunyere z utworem Not My Soul.

Źródło: eurovoix.com, junioreurovision.tv, tvm.com. 
Foto: fanpage Eurovision Song Malta.

2 KOMENTARZE