Wyborem zwycięzcy na Malcie zakończyliśmy kolejną supersobotę, czyli wieczór, w którym w wielu europejskich państwach przeprowadzane są rundy selekcyjne do Konkursu Piosenki Eurowizji. Po emocjonalnym wieczorze eliminacyjnym w Szwecji, na Litwie, Łotwie i Węgrzech, wyboru reprezentanta na 63. Konkurs Piosenki Eurowizji dokonała Malta.

Pierwotnie do selekcji zgłoszonych zostało 129 piosenek, z czego specjalnie powołana komisja do kolejnego etapu przepuściła 30 z nich. Ostateczny etap miał na celu wyłonienie szesnastki szczęśliwców, którzy wczorajszego wieczoru walczyli o udział w tegorocznym święcie europejskiej muzyki.

I stało się! W kombinacji 50% głosów międzynarodowego jury i 50% głosów telewidzów, Malta wyłoniła swojego zwycięzcę, który przejmie flagę wyspy jako uczestnik tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Zaszczyt ten przypadł Christabelle Borg z piosenką Taboo, którą wokalistka skomponowała przy współpracy z Johna Sanchez, Thomasa G oraz Maxu.

Urodzona w 1992 roku Christabelle występuje na scenie od trzeciego roku życia. W dzieciństwie prowadziła dwa programy telewizyjne: Teen Trouble i Teen Traffic, które nominowane były Malta Television Award. Edukację kierunku muzycznego ukończyła na Mount St. Mary’s College w Hollywood, a obecnie studiuje księgowość na Uniwersytecie Maltańskim. Koncertowała m.in. na Malcie, w Rzymie jak i w USA, gdzie również od kilku lat udział bierze w wielu konkursach muzycznych. W 2014 roku pojawiła się na MESC z utworem Lovetricity, z którym wywalczyła 8. miejsce w finale. Rok później maltańska telewizja zakwalifikowała do konkursu jej kompozycję Rush, którą Borg otarła się o zwycięstwo, zajmując 2. pozycję zaraz za Amber i jej eurowizyjnym utworem Warrior. Trzecia propozycja zgłoszona przez wokalistkę w 2016 roku, Kingdom, przyniosła wokalistce 4. miejsce w maltańskich zmaganiach.

Utwór Taboo, zaprezentowany w trakcie wypełnionego reklamami chipsów i ciasteczek finału narodowego, to kompozycja, którą usłyszymy w Lizbonie. Podczas zakończonego wczoraj finału Christabelle pokonała utwory takich artystów, jak Richard & Joe Micallef (zajęli drugie miejsce) czy Brooke Borg (ulubienica fanów, zdobywczyni miejsca trzeciego).

Wyniki MESC 2018

Wśród uczestników znalazło się wielu artystów, którzy kilkakrotnie już uczestniczyli w zmaganiach preselekcyjnych na Malcie. Deborah C był to już siódmy udział w MESC, a zwyciężczyni dzisiejszego show osiągnęła swój sukces dopiero po czwartej próbie podejścia. Sektor muzyczny na Malcie jest dość ubogi, więc co rok ci sami artyści pojawiają się krajowych zmaganiach preselekcyjnych. Warto wspomnieć, że jeden z uczestników sobotniego koncertu, przygodę z Eurowizją ma już za sobą. Richard Micallef, należący wówczas do grupy Firelight, reprezentował Maltę na Eurowizji 2014.

Szczególną atrakcją wieczoru okazali się Claudia Faniello, ubiegłoroczna reprezentantka Malty, która na scenie zaprezentowała eurowizyjne Breathlessly oraz You Said, Miles Away i One Fine Day. Wieczór uświetnił też występe reprezentant kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci, Gianluca Cilia, który wyśpiewał swoje dwa największe hity.

Malta w Konkursie Piosenki Eurowizji
Od debiutu w 1971 r. Malta uczestniczyła w Konkursie Piosenki Eurowizji 30 razy (dwie dyskwalifikacje (1974 i 1976) oraz brak reprezentanta w latach 1973, 1977-1990). Uczestnictwo wyspy było nieregularne do roku 1991 od kiedy kraj ten bierze czynny udział w międzynarodowych zmaganiach. Dotychczas, wyspa Morza Śródziemnego nie sięgnęła po trofeum, lecz w roku 2002, Ira Losco otarła się o zwycięstwo z kompozycją 7th Wonder. Zaledwie trzy lata później, ponowną nadzieję na wygraną dała Chiara z Angel, która ostatecznie pokonana została przez Elenę Paparizou. W ostatnich latach, Malta zmaga się z problemem dotarcia do finału. Od konkursu w 2007, kraj ten sześciokrotnie pozostawał w tabeli półfinałowej z dorobkiem niewielu punktów na koncie. W zeszłym roku, reprezentantka wyspy, Claudia Faniello nie dotarła do finału zajmując w półfinale ostatecznie 16. pozycję.

Christabelle Borg rywalizować będzie m.in. z Polską, Szwecją czy Ukrainą w drugiej połowie drugiego półfinału dnia 12 maja 2018 w Altice Arena w Lizbonie

 

źródła: tvm.com.mt, własne
zdjęcie: eurovisionworld.com

1 KOMENTARZ

  1. „Od konkursu w 2007, kraj ten pozostawał w tabeli półfinałowej z dorobkiem niewielu punktów na koncie:.
    Chwilka, chwilka, a fenomenalna Ira w 2016 była przecież 12 w finale a u jurorów nawet 4ta :P. Myślę, że z całym szacunkiem ale Christabelle nie zbliży się do tego wyniku :/