Reprezentantka Malty – Destiny – zdobyła 185 punktów i wygrała Eurowizję dla Dzieci w Sofii! Drugie miejsce przypadło Armenii, a trzecie wywalczyła Słowenia! Wspaniałe show Bułgarów i wielkie emocje podczas głosowania! 

13-letnia Destiny Chukunyere wykonała utwór „Not my Soul” i po emocjonującym głosowaniu pokonała Armenię, wygrywając Eurowizję dla Dzieci. Tym samym Malta po raz drugi triumfuje w konkursie i najprawdopodobniej po roku przerwy show znów zagości na tej wyspie. Drugie miejsce przypadło Armenii – Mika z „Love” otrzymał 176 punktów i do końca walczył o Grand Prix. Daleko za nimi, ale na zaszczytnym trzecim miejscu znalazła się przedkonkursowa faworytka wielu fanów – Lina ze Słowenii, która otrzymała 112 punktów za utwór „Prva ljubezen”. Oto jak prezentują się oficjalne wyniki:

 1. 1. Malta 185 punktów
 2. 2. Armenia 176 punktów
 3. 3. Słowenia 112 punktów
 4. 4. Białoruś 105 punktów
 5. 5. Albania 93 punkty
 6. 6. Rosja 80 punktów
 7. 7. Serbia 79 punktów
 8. 8. Australia 64 punkty
 9. 9. Bułgaria 62 punkty
 10. 10. Gruzja 51 punktów
 11. 11. Ukraina 38 punktów
 12. 12. Irlandia 36 punktów
 13. 13. Czarnogóra 36 punktów
 14. 14. San Marino 36 punktów
 15. 15. Holandia 35 punktów
 16. 16. Włochy 34 punkty
 17. 17. Macedonia 26 punktów

Oficjalne wyniki głosowania jurorów i widzów zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu. Głosowanie było wypełnione emocjami oraz niespodziankami, a po raz pierwszy w historii usłyszeliśmy „12 points to San Marino”, gdyż reprezentantka tego kraju dostała najwięcej punktów z….Ukrainy, a w klasyfikacji generalnej pokonała Włochy. Niespodzianką było też 12 punktów z Irlandii dla Bułgarii. Sporym zaskoczeniem jest bardzo wysokie miejsce dla Albanii, natomiast porażek Macedonii i Włoch fani mogli się spodziewać od samego początku.

Show bardzo energicznie prowadziła Poli Genova, która wielokrotnie bawiła widzów, zachęcała do wspólnej zabawy i zachwycała świetnym wokalem oraz poczuciem humoru. Wśród gości specjalnych na scenie pojawiły się zarówno młode talenty bułgarskie, ale też Krisia Todorova i Vincenzo Cantiello. Hitem wśród fanów okazał się specjalny utwór „Where is my dress” w którym Poli śpiewała o Eurowizji dla Dzieci i zachęcała jednocześnie do głosowania na swoich faworytów. Wszyscy uczestnicy konkursu zaśpiewali hym „Discover”, a po podaniu wyników towarzyszyli Destiny w jej występie na bis.

Organizatorzy przygotowali bardzo ciekawe i pełne atrakcji turystycznych pocztówki, pochwalić należy także oprawę graficzną show i okazałą scenę. Niestety, doszło do poważnych problemów technicznych podczas transmisji internetowej, zarówno na oficjalnej stronie jak i na portalu YouTube. Pierwsze minuty konkursu emitowane były zupełnie bez dźwięku, a jakość przekazu pozostawiała wiele do życzenia. Wielu fanów śledziło show dzięki…Niemcom, gdyż portal Eurovision.de przygotował swoją transmisję z niemieckim komentarzem w którym często chwalono konkurs i wyrażono nadzieję, że nasi zachodni sąsiedzi za rok pojawią się w stawce.

Zgodnie z regulaminem Eurowizji dla Dzieci Malta, jako zwycięzca konkursu, otrzyma prawo pierwszeństwa organizacji show w 2016 roku, ale może się na to nie zgodzić, wtedy Europejska Unia Nadawców rozpisze konkurs otwarty dla wszystkich telewizji zainteresowanym goszczeniem imprezy u siebie. Malta zadebiutowała na Eurowizji dla Dzieci w 2003 roku, triumfowała w 2012 dzięki wokalistce Gai Cauchi i organizowała konkurs rok temu. Zarząd telewizji TVM już wtedy nie ukrywał, że chętnie zostałby gospodarzem Eurowizji ponownie, więc jest niemal pewne, że za rok Maltańczycy powitają nas w swoim małym kraju.

https://www.youtube.com/watch?v=ca9ATzBxmpE

Źródło: BNT, Eurovision.de, fot.: EBU (Elena Voltova)

1 KOMENTARZ

 1. Zwycięska piosenka bardzo w porządku – nadawałaby się także i na dorosłą Eurowizję, z tą samą wykonawczynią, z tym samym głosem, aranżacją, itd. Jedynie piosenkarka musiałaby mieć co najmniej około 3 lata więcej 🙂 . Utwór kojarzy mi się z wykonawcami i chórami gospel w amerykańskich kościołach protestanckich 🙂 .