Miesiąc po finale Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci Europejska Unia Nadawców nareszcie opublikowała szczegółowe wyniki głosowania widzów i jurorów.

Finał 13. Eurowizji dla Dzieci odbył się pod koniec listopada w Sofii, a triumfatorką została Destiny z Malty. Drugie miejsce zajął Ormianin Mika, a trzecie – Słowenka Lina. Dopiero teraz EBU opublikowała pełne wyniki głosowania widzów i jurorów oraz szczegółowe noty jurorskie. Zarówno u widzów, jak i jury Malta i Armenia zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce. Gdyby wynik zależał od woli jury, na podium stanąłby też Białorusin Ruslan, z kolei widzowie w pełni przewidzieli skład top3, dając brązowy medal Słowence.

Poniżej pełne wyniki głosowania telewidzów:

 1. 1. Malta
 2. 2. Armenia
 3. 3. Słowenia
 4. 4. Albania
 5. 5. Bułgaria
 6. 6. Rosja
 7. 7. Białoruś
 8. 8. Serbia
 9. 9. San Marino
 10. 10. Irlandia
 11. 11. Gruzja
 12. 12. Ukraina
 13. 13. Australia
 14. 14. Czarnogóra
 15. 15. Macedonia
 16. 16. Włochy
 17. 17. Holandia

Wyniki jurorów prezentują się następująco:

 1. 1. Malta
 2. 2. Armenia
 3. 3. Białoruś
 4. 4. Słowenia
 5. 5. Serbia
 6. 6. Albania
 7. 7. Australia
 8. 8. Rosja
 9. 9. Holandia
 10. 10. Włochy
 11. 11. Gruzja
 12. 12. Czarnogóra
 13. 13. Ukraina
 14. 14. Irlandia
 15. 15. San Marino
 16. 16. Bułgaria
 17. 17. Macedonia

Jurorzy najbardziej pomogli Holandii, której dali łącznie 44 punkty więcej niż widzowie, z kolei publiczność przyznała aż o 63 punkty więcej reprezentantom Bułgarii. Poniżej prezentujemy kilka ciekawostek dotyczących głosowania:

 • Widzowie i jurorzy w Albanii i Słowenii zgodnie stwierdzili, że najlepszą piosenką była ta z Malty, dając jej 12 punktów.
 • W Armenii jurorzy okazali się bardziej przyjaźni sąsiadom Gruzinom niż widzowie – komisja dała Gruzji 12 punktów, publiczność przyznała jej 8 punktów, najwyżej punktując zwycięską Maltę.
 • Na Białorusi chyba starano się przygotować punktację „antypolityczną” więc jurorzy bardzo nisko ocenili Rosję, dając jej tylko 1 punkt, co przy 12 punktach od widzów dało temu reprezentantowi 4. miejsce w rankingu. Wszyscy białoruscy jurorzy na pierwszym miejscu postawili Maltę.
 • W Bułgarii jury 12 punktów przyznało Malcie, z kolei widzowie najwyżej ocenili Rosję.
 • W Macedonii, podobnie jak na Białorusi, jury najwyżej oceniło sąsiada – Serbię (12 punktów), chociaż widzowie dali Lenie Stamenković 10 punktów, lepiej oceniając Armenię. Do czego to doszło, że to widzowie głosują na piosenkę, a jury na sąsiada?
 • W Gruzji komisja i publiczność były zgodne zarówno przy pierwszym (Armenia) jak i drugim miejscu (Malta).
 • Sporym zaskoczeniem podczas głosowania była „dwunastka” z Irlandii dla Bułgarii. Okazało się, że gospodarze zawdzęczają tę notę widzom w Irlandii, którzy tej właśnie piosence przyznali najwięcej punktów. Jury oceniło Bułgarów na 6 punktów, najlepiej oceniając Armenię, która widzom spodobała się tylko na 5 punktów.
 • We Włoszech tylko jeden juror przyznał punkty San Marino, widzowie dali ich aż 5, jednak to nie wystarczyło, by wejść do top10 włoskiego rankingu.
 • Na Malcie jurorzy postawili na słabą propozycję z Włoch, a 1 punkt dali Bułgarii, która zgarnęła „dwunastkę” od publiczności.
 • W Czarnogórze notujemy pełne poparcie dla sąsiedniej Serbii – 12 punktów dali prawie wszyscy jurorzy oraz widzowie.
 • W Rosji jury jednogłośnie przyznało najwyższą notę Armenii, tak samo zrobili też widzowie. Ciekawostką jest to, że 10 punktów od widzów otrzymała Rosjanka Kamila, która reprezentowała San Marino.
 • W San Marino głosowali jedynie jurorzy i tylko jeden z nich dał notę Włochom.
 • Serbska publiczność 12 punktów przyznała po sąsiedzku – Czarnogórze, jednak jurorzy nie dali temu państwu żadnej noty. Przy głosowaniu łączącym rankingi top10 jury i widzów Czarnogóra zdobyła jednak aż 8 punktów, co w systemie wyciągania średnich z rankingu całościowego (stosowanym na Eurowizji 2014-2015) nie byłoby możliwe.
 • W Australii głosowali tylko jurorzy, niemal jednogłośnie wskazali, że to Malta powinna zdobyć Grand Prix.
 • Holenderskie jury dało 12 punktów Białorusi, która nie otrzymała ani jednej noty od widzów, a mimo to i tak zajęła w holenderskim rankingu 4. miejsce. Widzowie w swoim top10 umieścili Irlandię, Bułgarię, San Marino i Albanię, czyli dokładnie te 4 kraje, którym jury nie dało punktów.
 • Jak to możliwe, że San Marino dostało 12 punktów z Ukrainy? Okazało się, że na Kamillę zagłosowali zarówno widzowie, jak i jurorzy. Rosja od komisji dostała 2 punkty, od widzów – 4.

Pełne wyniki głosowania jurorskiego dostępne są TUTAJ. Na razie nie wiadomo, jaki sposób łączenia punktacji jurorskich i widzów zostanie użyty podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie.

Źródło: JuniorEurovision.tv, fot.: EBU