Portugalia zmaga się z przygotowaniami 63. Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie. Reprezentant ich kraju (jako gospodarzy) ma zapewniony udział w finale razem z państwami należącymi do tzw. Wielkiej Piątki. Organizatorzy ujawniają pierwsze szczegóły dotyczące Festivalu da Cancao 2018.

Impreza tradycyjnie składać się będzie z dwóch półfinałów (18 i 25 lutego) i finału (4 marca). Miastem gospodarzem będzie Goumiaraes (położony na północy Portugalii).

Telewizja RTP ma zamiar zaprosić do współpracy w konkursie 17 kompozytorów – przygotują oni utwory i wybiorą wykonawców. W najbliższej edycji festiwalu nie będzie żadnych ograniczeń językowych.

Kolejnego kompozytora Festivalu da Cancao wskaże zwycięzca 62. Konkursu Piosenki Eurowizji 2017 – Salvador Sobral.

Następnym, dziewiętnastym kompozytorem zostanie zwycięzca konkursu dla początkujących twórców – organizacją zajmie się radio Antena 1.

Ostatnie, dwudzieste miejsce w preselekcjach krajowych ma zająć zwycięzca otwartego konkursu organizowanego przez RTP.

Dwudziestu uczestników zostanie podzielonych na dwie półfinałowe dziesiątki. Z każdej grupy awansuje połowa do wielkiego finału, co oznacza, że w ostatecznej batalii wystąpi dziesięciu wykonawców.

Zwycięzca Festivalu da Cancao 2018 stanie się automatycznym finalistą 63. Konkursu Piosenki Eurowizji i wystąpi 12 maja 2018 roku podczas Wielkiego Finału w Lizbonie. Jego pozycja startowa (między 1 a 26) zostanie wylosowana w marcu podczas spotkania delegacji wszystkich krajów uczestniczących.

Źródło: escbubble.com
Zdjęcie: eurovision.tv