Dzisiaj w nocy poznaliśmy nazwisko 62. reprezentanta Hiszpanii w Konkursie Piosenki Eurowizji. Decyzją widzów oraz jurorów do Kijowa pojedzie Manel Navarro.

Podczas wczorajszego finału narodowego wystąpiło sześciu artystów – pięciu wybranych wewnętrznie przez stację TVE oraz jeden wytypowany przez internautów, który zarazem był faworytem do zwycięstwa.

Wszyscy finaliści zaprezentowali na żywo swoje konkursowe utwory. Po prezentacji gościnnie wystąpili Barei, David Civera oraz Karina. W skład jurorów weszli:  Xavi Martinez, Virginia Díaz i Javier Cárdenas. Poniżej przedstawiamy wyniki głosowania komisji ekspertów oraz telewidzów:

 • Xavi Martinez: 5 Mirela, 6 Maika, 7 LeKlein, 8 Paula Rojo, 10 Mario Jefferson, 12 Manel Navarro
 • Javier Cárdenas: 5 Mario Jefferson, 6 Paula Rojo, 7 LeKlein, 8 Maika, 10 Manel Navarro, 12 Mirela
 • Virginia Díaz: 5 Mirela, 6 Maika, 7 Paula Rojo, 8 LeKlein, 10 Mario Jefferson, 12 Manel Navarro

Ranking po głosowaniu jurorów wyglądał następująco:

 1. Manel Navarro 34 punkty
 2. Mario Jefferson 25 punktów
 3. Mirela 22 punkty
 4. LeKlein 22 punkty
 5. Paula Rojo 21 punktów
 6. Maika 20 punktów

Głosowanie telewidzów przedstawiał się następująco:

 1. Mirela 36 punktów
 2. LeKlein 30 punktów
 3. Manel Navarro 24 punkty
 4. Maika 21 punktów
 5. Paula Rojo 18 punktów
 6. Mario Jefferson 15 punktów

Oto ranking punktów po połączeniu głosów jurorów oraz telewidzów:

 1. Manel Navarro 58 punktów
 2. Mirela 58 punktów
 3. LeKlein 52 punkty
 4. Maika 41 punktów
 5. Mario Jefferson 40 punktów
 6. Paula Rojo 39 punktów

Ponownie – jak to w Hiszpanii bywa – finał narodowych preselekcji zakończył się remisem. Według nowego zapisu regulaminu, w przypadku remisu ostateczną decyzję podejmują jurorzy w jawnym głosowaniu. Manel zdobył dwa głosy (od Martineza oraz Diaz), natomiast na Mirelę zagłosował Cárdenas.

https://www.youtube.com/watch?v=EhuRRSylN-E&t=1s

Manel w Kijowie wykona swój autorski utwór Do It For Your Lover. Artysta pochodzi z Sabadelli – tworzy muzykę głównie w języku angielskim. Interesuje się akustycznymi wersjami największych światowych przebojów. Dla niego najważniejsza jest gitara, z którą się nie rozstaje. Obecnie współpracuje z wytwórnią Sony Music Spain, z którą zamierza wydać swój debiutancki album latem tego roku.

Źródło: rtve.es

Zdjęcie: youtube.com

1 KOMENTARZ

 1. Przyjemna piosenka. Mam nadzieję, że na Eurowizji zaśpiewa chociaż częściowo po hiszpańsku (albo może katalońsku?). Przecież przejście na angielski nie wyszło na dobre Hiszpanii. Ogólnie, wszystkie sześć hiszpańskich piosenek było na dobrym poziomie. Być może od utworu Manela wolałbym co najmniej ze dwa inne, no ale źle nie jest.

  Ten mały skandal z rozstrzygnięciem remisu przez jury… No cóż, trochę mnie to zirytowało również, ale po przemyśleniu stwierdzam, że chyba regulamin był jasny, więc można było protestować wcześniej, a nie dopiero wtedy, gdy komuś nie pasowały wyniki… A buczenie na niewinnego tej sytuacji piosenkarza to już całkowicie żenująca kwestia… Zresztą, gdyby telewidzowie ocenili Manela chociaż minimalnie gorzej (choćby o jeden mały punkt!), to wtedy wygrałaby Mirela (której piosenkę zresztą, ja też bym wolał).

  Inna sprawa, że to właśnie nie powinno być tak, że takie remisy rozstrzyga jury. Teraz można przecież powiedzieć, że ten reprezentant nie jest wysłany przez hiszpańskie społeczeństwo, a przez tylko trzy osoby – nie wygląda to zbyt demokratycznie… Poza tym, może to w przyszłym roku wpłynąć negatywnie na chęć do wysyłania smsów przez ludzi w Hiszpanii. Telewizja hiszpańska powinna dać prawo do rozstrzygania remisów telewidzom.