Eurowizja 2021 okazała się szczęśliwa dla zespołu Måneskin. Włoska formacja zdobyła 524 punkty, stając się kolejnym zwycięzcą najbardziej prestiżowego konkursu muzycznego w Europie. Choć bukmacherzy przewidywali sukces grupy Måneskin, nikt nie spodziewał się tak ogromnego zainteresowania ich twórczością. Od kilku dni kawałki Måneskin są grane na całym świecie!
Måneskin to młody zespół rockowy pochodzący z Rzymu, w którego skład wchodzą wokalista Damiano David, basistka Victoria De Angelis, gitarzysta Thomas Raggi i perkusista Ethan Torchio. Formacja powstała w 2016 roku. Na swoim koncie mają album studyjny, który pokrył się trzykrotną platyną oraz kilka przebojów. Nazwa zespołu pochodzi z języka duńskiego i oznacza światło księżyca. Inspiracja językiem duńskim jest nieprzypadkowa – duńskie korzenie ma Victoria De Angelis. Zespół wziął udział w Eurowizji 2021 po zwycięstwie w marcu w 71. Festiwalu Piosenki Włoskiej w Sanremo.
Måneskin na listach Viral 50 na Spotify
O olbrzymim sukcesie grupy Måneskin świadczy liczba odtworzeń ich eurowizyjnej propozycji na platformie Spotify. Łącznie Zitti e Buoni wysłuchano aż 62 miliony razy. Tym samym kawałek jest najbardziej popularnym spośród wszystkich włoskich utworów na Eurowizji. Już przed Eurowizją informowaliśmy o tym, że liczba streamów kompozycji z Włoch znacznie przebija tegoroczną konkurencję. Co ciekawe, inne piosenki formacji cieszą się również nie mniejszym, a nawet i większym powodzeniem. Torna a Casa (86 milionów) Moriro da Re (61 milionów), L’atra dimensione (29 milionów), Vent’anni (25 milionów) czy będące trendem na TikToku – I Wanna Be Your Slave (21 milionów).
Utwory grupy Måneskin królują na listach przebojów na platformie Spotify. W ujęciu globalnym zestawienia Viral 50 Zitti e Buoni znajduje się na piątym miejscu. O dwa oczka wyżej jest inna propozycja formacji – I Wanna Be Your Slave. Pod koniec maja pierwsze miejsce na liście należy do grupy Go_A. Zitti e Buoni jest na szczycie viralowych list w Argentynie, Australii, Danii, Hiszpanii, Izraelu, Kanadzie, Luksemburgu, Nowej Zelandii, Szwecji i Turcji. Z kolei na miejscach 2-3 najlepszy utwór Eurowizji 2021 znajduje się w aż 34 krajach. W przypadku rynków europejskich zwykle pierwsza pozycja należy właśnie do I Wanna Be Your Slave. Piosenka notowana jest na wszystkich krajowych listach Viral 50, a kompozycja jest doceniana w tak odległych miejscach jak Japonia, Peru, Kostaryka, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Republika Południowej Afryki.
Polacy oszaleli na punkcie Måneskin
W zestawieniu Viral 50 Polska niemal połowa utworów to kompozycje grupy Måneskin. Takiego zainteresowania zwycięzcą Eurowizji w Polsce możliwe, że nie było nigdy. W czołowej dziesiątce zestawienia jest aż sześć piosenek Włochów, z czego trzy niezmiennie okupują podium. To wspomniane I Wanna Be Your Slave, Zitti e Buoni oraz Coraline. Wraz z rosnącą popularnością grupy w serwisach streamingowych, propozycje zespołu Måneskin coraz chętniej grają stacje radiowe. Piosenkę Zitti e Buoni można usłyszeć na falach m.in. Trójki PR, Antyradio czy EskaROCK.
Czołówki list przebojów w Europie
Zitti e Buoni robi furorę nie tylko w internecie, ale i w zestawieniach muzycznych w całej Europie. Tydzień po finale Eurowizji 2021 piosenka osiągnęła szczyt list przebojów w Grecji, w Holandii, na Litwie i w Szwecji. Drugie pozycje zajmuje w Finlandii, Norwegii, Szwajcarii i w ojczyźnie – we Włoszech. Utwór znajdziemy w czołowej dziesiątce w notowaniach w Belgii, Islandii czy Niemczech. Propozycja Włochów zadebiutowała na 17. lokacie brytyjskiego zestawienia UK Singles Chart, co jest najlepszym wynikiem piosenki z Eurowizji od lat. Również za oceanem odnotowano wygraną Zitti e Buoni. Choć singiel znajduje się dopiero na 106. miejscu listy Billboard Global Excl. US, wszystko wskazuje na to, że kolejne tygodnie przyniosą mu lepsze pozycje.
Eurowizja 2021 to nie tylko Måneskin
Jak pokazuje globalne zestawienie Viral 50 na Spotify, Eurowizja jest chętnie wybierana przez użytkowników aplikacji. W czołowej dziesiątce zestawienia poza utworami z Ukrainy i Włoch znajdziemy również propozycje z Francji (#7) i Finlandii (#10). W drugiej dziesiątce aż cztery eurowizyjne numery – ze Szwajcarii (#11), Azerbejdżanu (#13), Litwy (#16) i Cypru (#20). Dalej w kolejności propozycje z Islandii (#23), Malty (#24), Niemiec (#26), Rosji (#30), Portugalii (#39) czy Wielkiej Brytanii (#43).