Marija Jaremczuk, tegoroczna reprezentantka Ukrainy w Konkursie Piosenki Eurowizji, nie zwalnia tempa. Wokalistka wydała niedawno nowy singiel zwiastujący nadchodzący album.

Utwór został napisany w większości przez samą Jaremczuk w wieku 12 lat, jednak w świetle ostatnich wydarzeń kompozycja znalazła nowe życie i uzyskała zupełnie inny wymiar. Jak przyznała sama wokalistka:

Ta piosenka to moja szczera opowieść o życiu, miłości…  Miałam 12 lat, napisałam ten utwór, a w pobliżu nie wiedziałam wielu aspektów życia. Mimo to dziś, uważam, że moje słowa okazały się prorocze. Dedykuję tę piosenkę każdemu, kto walczy o godność, sprawiedliwość i wolne życie w swoim kraju.

Do prezentacji piosenki Jaremczuk podeszła z niezwykłą delikatnością. Wydany 11 grudnia teledysk przedstawia różne aspekty prześladowań, a Marija ukazuje się w nim jako opiekunka dziecka, które ratuje w niebezpieczeństwie. W  chwilach, gdy jako dorosła kobieta wije się samotnie w łóżku, staje się jasne, że postać dziecka obrazuje jej własną przeszłość. Bohaterka przeżywa i odrywa się od własnych ran zadanych w przeszłości. Wszystko rozgrywa się w opuszczonym magazynie, pokazując tym samym, że można „iść pod wiatr” i znaleźć schronienie nawet w najmniej gościnnym miejscu.

Zachęcamy do wysłuchania i obejrzenia teledysku do utworu Go Against the Wind :

https://www.youtube.com/watch?v=TZ_is5PAyxM

Marija jest córką ukraińskiego śpiewaka operowego Nazarija Jaremczuka, śpiewa od szóstego roku życia. W latach 2009-2013 studiowała na wydziale historii, politologii i polityki zagranicznej Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego, jednocześnie uczęszczając do klasy wokalnej na Kijowskiej Gminnej Akademii Sztuki Cyrkowej i Estradowej. Jest osobą apolityczną, sympatyzuje jednak z Partią Regionów.

W grudniu 2013 wygrała preselekcje narodowe zorganizowane przez telewizję NTU, dzięki czemu została reprezentantką Ukrainy podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem Tick Tock. 6 maja wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu jako dziewiąta w kolejności startowej i zakwalifikowała się do finału, który odbył się 10 maja. Wystąpiła w nim jako pierwsza i zajęła ostatecznie 6. miejsce, zdobywając łącznie 113 punktów.

Przypomnijmy sobie jej występ z utworem Tick-Tock:

źródło: wiwibloggs.com, youtube.com, wikipedia.org
zdjęcie:eurovision.tv