Do Krajowych Eliminacji 2018, które wyłonią naszego reprezentanta w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji, pozostało już niewiele ponad tydzień. Jednym z dziesięciu finalistów jest Marta Gałuszewska. Artystka swoją muzyczną karierę rozpoczęła z ogromnym rozmachem. Obecnie nagrywa swoją debiutancką płytę, przygotowuje się do finału Krajowych Eliminacji, a jej singiel Nie mów mi nie już jest sensacją internetu, przekroczył 3 miliony odtworzeń na youtube.

W poprzednim artykule, mogliśmy się dowiedzieć kim jest Marta Gałuszewska. Dla eurowizja.org artystka udzieliła odpowiedzi na nasze pytania.

Jak zareagowałaś na wiadomość, że wystąpisz podczas Krajowych Eliminacji do Eurowizji? Było to dla Ciebie zaskoczenie ?

Oczywiście! Akurat prowadziłam samochód kiedy mój kolega zaczął do mnie pisać jak szalony. Myślałam, że coś mu się stało… A on po prostu, jako wielki fan Eurowizji, znalazł moje nazwisko na liście i zaczął mi wysyłać linki i screeny i gratulować mi. Odczytałam w końcu te wiadomości i resztę drogi na zmianę śmiałam się do siebie i nie dowierzałam. Niesamowite uczucie.

Jak przebiegają przygotowania do eurowizyjnych preselekcji?

Dość intensywnie, wszystko musi być w końcu dopracowane! Nie będę zdradzać szczegółów, bo musi być element zaskoczenia, ale myślę, że będzie ogień.

Czy już wcześniej interesowałaś się Konkursem Piosenki Eurowizji? Może masz swój ulubiony eurowizyjny utwór?

No jasne! Eurowizja była takim moim cichym marzeniem od lat. Pamiętam, że oglądając występ Marii Isabel z Antes muerta que sencilla na dziecięcej Eurowizji 14 lat temu obiecałam sobie, że wystąpię kiedyś w preselekcjach… Chociaż wtedy jeszcze nie zakładałam, że będę śpiewać tak na poważnie. Na pewno nie spodziewałam się, że wydarzy się to tak szybko.
Nie wiem czy umiałabym wybrać jeden utwór, na pewno jest kilka takich które za mną chodzą od czasu, kiedy zostały zaprezentowane. Oczywiście zacznę od Color of Your Life Michała Szpaka. Dalej Euphoria Loreen, Satellite Leny, Is It Right Elaizy.

Co sądzisz o pozostałych uczestnikach Krajowych Eliminacji? Słuchałaś ich piosenek?

Poziom jest wysoki, a kompozycje zróżnicowane. Słuchając propozycji numerów przechodzimy z popu w piosenkach takich jak Delirium czy Light Me Up, przez etniczną muzykę Ifi Ude, po folk, jak wskazuje sama nazwa zespołu Future Folk. Niektóre propozycje mają naprawdę interesujący klimat. Ale bardzo się cieszę, że to widzowie będą wybierać, a nie ja.

Czy możesz zdradzić kiedy usłyszymy Why Don’t We Go, czy szykujesz dla fanów niespodziankę?

Tak naprawdę wszyscy znają Why Don’t We Go! Tylko nie znają angielskich słów 😉 Numer pojawi się na pewno w sieci. Kiedy? Czekajcie cierpliwie!

Co jeśli wygrasz Krajowe Eliminacje ? Fani będą musieli poczekać na płytę?

Nad płytą pracuję cały czas. Bardzo chcę, żeby pojawiła się jak najszybciej, ale też zależy mi na jakości i dopracowaniu kompozycji, dlatego nie umiem podać jeszcze terminu jej ukazania się. Jeżeli uda się dostać do Lizbony, to oczywiście trzeba będzie podzielić najbliższy czas na studio i przygotowania do występu, ale myślę, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wszystko można pogodzić wkładając w to serce 🙂

Jak opisałabyś siebie w trzech słowach? Czy Marta na scenie różni się od tej w życiu prywatnym?

W trzech słowach? Ciężka misja. Powiedziałabym chyba energia, uśmiech, no i.. róż 😉 Ciężko mi ocenić wrażenie, jakie zostawiam na scenie, bo sama siebie nie widzę na żywo. Ale wydaje mi się, że będąc szczerym, dzieląc się muzyką z ludźmi, nie mogę być inna niż jestem na co dzień. Z różnic to pewnie mniej hamuję wyrzut energii na scenie niż normalnie w codziennych sytuacjach.

Jak wspominasz udział w The Voice of Poland i współpracę z Michałem Szpakiem? Czy dzielił się z Tobą eurowizyjnym doświadczeniem ?

Tęsknię za The Voice – za tym całym zamieszaniem, no i przede wszystkim za ludźmi! Ekipa trafiła nam się niesamowita, a współpraca z Michałem to wspaniałe i bardzo ważne dla mnie doświadczenie. Oczywiście temat Eurowizji pojawił się w rozmowach. Może jeśli uda się pojechać do Lizbony, pójdę do niego na „eurowizyjne korepetycje” 😉

Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia podczas finału KE 2018.

__________________________________________________________________

Dzisiaj na Spotify miała premierę anglojęzyczna wersja debiutanckiego singla Marty Why don’t we go. Piosenkę usłyszymy na żywo podczas Krajowych Eliminacji 3 marca.

Zdjęcie: Tidal