Całkiem niespodziewanie Česká Televize wydała oświadczenie, w którym poinformowała o nowych reprezentantach kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji. W Wiedniu bronić honoru Czech będzie duet: Marta Jandová oraz Václav Noid Bárta.

Nasi południowi sąsiedzi zaskakują coraz bardziej – powrót kraju do stawki konkursowej po 5 latach przerwy był ogromnym szokiem dla eurowizyjnej społeczności. Następnie ogłoszono, że jednym z kompozytorów utworu, który zostanie zaprezentowany w Wiedniu, jest Ondrej Soukup. Dzisiaj wiemy, że oto nadszedł koniec przebieranek, kiczu i żartów, których Europa nie potrafi zrozumieć – Czesi postawili w tym roku na dwie intrygujące osobowości, obdarzone imponującymi możliwościami wokalnymi. Nowymi reprezentantami kraju zostali Marta Jandová oraz Václav Noid Bárta. Z kolei nowym czeskim utworem w Konkursie Piosenki Eurowizji jest Hope Never Dies. Kompozycja została wybrana przez pięcioosobowe jury, które słuchając wszystkich propozycji, nie znało ich autorów. Co ciekawe – nowy utwór naszych sąsiadów skomponował Václav Noid Bárta, natomiast produkcją zajął się wspomniany Ondrej Soukup. Premiera utworu została przesunięta na marzec.

Kim są nowi reprezentanci Czech?

Marta to 40-letnia wokalistka rockowa, której sławę przyniósł związek z niemiecką grupą Die Happy. Dwukrotnie występowała podczas Bundesvision Song Contest. W 2005 roku wraz z fińskim zespołem Apocalyptica zajęła 5. miejsce, natomiast w 2007 roku razem z grupą Oomph! wygrała konkurs. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych czeskich i niemieckich wokalistek rockowych. W 2012 roku pojawiła się gościnnie na płycie zespołu Revolverheld – ich utwór Halt Dich an mir fest przez wiele miesięcy nie schodził z 1. miejsc na niemieckich listach przebojów.

Václav jest wokalistą, kompozytorem, tekściarzem oraz aktorem musicalowym. Główną rolę grał m.in. w musicalach Aida, Jesus Christ Superstar czy chociażby w Excalibur. Skomponował ponad 100 utworów dla różnych rodzimych wykonawców. Do tej pory wydał 6 płyt, z czego jedna pokryła się złotem.

Zatem o wykonanie na żywo nie trzeba się martwić. Nowi reprezentanci Czech mają bardzo duże doświadczenie sceniczne oraz silne i mocne wokale, które mogą zostać zauważone przez jurorów. Nasi południowi sąsiedzi postawili na znane twarze, które zdecydowanie mogą coś oryginalnego zaproponować Europie. Czekamy zatem na oficjalną premierę czeskiego utworu i trzymamy kciuki, aby ten kraj – podobnie jak w zeszłym roku Polska – po latach przerwy w konkursie powrócił na Eurowizję w wielkim stylu.

Ponadto dowiedzieliśmy się, że oba półfinały 60. Konkursu Piosenki Eurowizji będą transmitowane na kanale ČT Art, z kolei finał Czesi będą mogli oglądać na głównym kanale stacji – ČT 1. Przypominamy, że Czechy wystąpią w pierwszej połowie 2. półfinału.

Źródło: ct.cz, noid.cz, eurovision.tv, oikotimes.com, inf. wł., youtube.com

Zdjęcie: wiwibloggs.com