Melodi Grand Prix 2020: Kto wygra finał? Jak oglądać?

Dziś Norwegia wybierze swojego reprezentanta na 65. Konkurs Piosenki Eurowizji. W trakcie koncertu usłyszymy piątkę zwycięzców półfinałowych i drugą piątkę finalistów automatycznych. Nietypowo MGP na finał wyjechało z Oslo do Trondheim Spektrum w Środkowej Norwegii. Wieści były szokujące dla wszystkich, gdyż poza stolicą finał odbył się jedynie dwukrotnie.

Oglądaj finał Melodi Grand Prix 2020 o 19:50

W koncercie finałowym wystąpią:

  1. Raylee Wild (Anderz Wrethov, Andreas Stone Johansson, Laurell Barker, Raylee)
  2. Didrik & Emil Solli-TangenOut of Air (Didrik Solli-Tangen, Fredrik Boström, Mats Tarnfors, Niklas Lundin)
  3. Magnus Bokn Over the Sea (Alexander Rybak, Joakim With Steen, Magnus Bokn)
  4. AkuviSom du er (Andreas Stone Johansson, Beatrice Akuvi Hosen Kumodzie)
  5. Kristin HusøyPray For Me (Galeyn Tenheaff, Marcia Thadea Angele Sondeijker, Neil Hollyn, Roel Rats)
  6. Rein AlexanderOne Last Time (Erik Smaaland, Kristoffer Tømmerbakke, Rein Alexander)
  7. Tone Damli Hurts Sometimes (Helge Moen, Jethro Fox, Jim Bergsted, Tone Damli)
  8. SondrayTake My Time (Eric Lumiere, Ola Frøyen, Terhi Pippuri)
  9. UrlikkeAttention (Christian Ingebrigtsen, Kjetil Mørland, Urlikke Brandstorp)
  10. Liza VasilievaI Am Gay (Audun Agnar Guldbrandsen, Liza Vassilieva, Myrtoula Røe, Stian Nyhammer Olsen)

Raylee została pierwszą zakwalifikowaną finalistką z potężnym hitem, który narobił szumu, gromadząc ponad milion odtworzeń na Spotify. Wild na platfornie jest na dwóch norweskich playlistach: w zestawieniu Top50 na 41 miejscu i Viral50 na 18 pozycji, co wskazuje, że o utworze jest głośno. 

Sondrey jako pierwszy z automatycznie zakwalifikowanych finalistów przedstawił swój utwór, który prezentuje funkową nowoczesną dyskotekę z elementami R&B.

Rein Alexander przekonał do siebie w drugim półfinale. Jego dramatyczny utwór o tematyce wikingów zmiótł konkuręcję w tym faworytkę JÆGER. Obecnie jest jednym z faworytów u bukmaherów. Ma też drugi wynik odtworzeń wśród finalistów z niespełna 200 tysiącami. 

Automatycznie zakwalifikowani Didrik & Emil Solli-Tangen zaprezentowali balladę w średnim tempie. Przez moment byli jednymi z faworytów bukmaherów. Wśród fanów opinie są podzielone.

Kristin Husøy przeszła jak burza, wygrywając trzeci półfinał z Centralnej Norwegii, dzięki cemu dobyła miejsce w finale.

Akuvi jako jedyna ma piosenkę w języku norweskim, która dostała się do finału, kwalifikując się automatycznie.

Magnus Bokn został zwycięzcą czwartego półfinału. Jego wesoła, inspirowana ludowymi rytmami melodia, którą współtworzył z Alexandrem Rybakiem i JOWST-em zyskała duże poparcie. 

Ulrikke Brandstorp jej mocną balladę, napisała między innymi z Kjetilem Mørlandem, reprezentem Norwegii w 2015 roku. Wsparcie fanów było natychmiastowe i silne, a obecnie jest numerem jeden u bukmaherów z 40% poparciem.

Piątą finalistką z północnej Norwegii okazała się zaskakująco Liza Vassilieva z hitem pro-LGBT, która faktycznie nie jest gejem. 

Tone Damli została ostatnią automatyczną finalistką, która wydała swoją piosenkę. Jej utwór jest powolnym popem, potreślającym ostry wokal Tone. 

W trakcie MGP 2020 nie zawsze półfinały zwyciężali artyści, których piosenki w niespełna tydzień odtwarzano najwięcej razy. Tak było w przypadku JÆGER, pokonaną przez z Reina Alexandra. Także liczba odsłuchanych razy nie musi wszystkiego dyktować. Raylee z najczęściej odtwarzanym utworem miała sześć tygodni, a ostatni finałowy kawałek dostępny jest zaledwie od tygodnia. Bukmaherzy też moga się mylić jednak w zeszłym roku z wysokim prawdopodobieństwem ocenili KEiiNO, który później zwyciężył finał MGP.

Norwegia a Eurowizja: Zasady finałowe

W finale ze sobą zmierzy się 10. uczestników. 4. z największą liczbą głosów przejdzie do kolejnego etapu tzw. Złotego Finału. Tu wybrana zostanie najlepsza 2., między którą odbędzie się ostateczny Złoty Pojedynek. Zadecyduje on kto zwycięży 58. Melodi Grand Prix i otrzyma zaszczyt reprezentowania Norwegii na Eurowizji. Każda osoba, która zechce zagłosować w finale, ale też oddać reakcje na piosenki, ma taką możliwość. Wystarczy zarejestrować się na stronie narodowego nadawcy NRK. Norwegia to pierwszy nordycki kraj, który zrezygnował z SMS-ów i skorzystał z głosowania online. Na finał przygotowano nieco zmieniony system głosowania. Widzowie zanim ich udzielą, określą swój region. Kiedy będzie miał zostać ogłoszony zwycięzca, z pośród ostatecznej dwójki, głosy zostaną podzielone na regiony. Dla każdego z regionów rezultaty pojawią się na „Tablicy wyników” na ekranie, a przedstawią je zaproszeni przedstawiciele, którymi są:

Norwegia a Eurowizja: prowadzący Melodi Grand Prix 2020

Wyjątkowo tegoroczną edycję MGP prowadzi trójka prowadzących. Kare Magnus Bergh zaprosił telewidzów do zabawy już po raz szósty, natomiast Ingrid Gjessing Linhave oraz Ronny Brede Aase zadebiutowali w tej roli.

Norwegia w Konkursie Piosenki Eurowizji

Norwegia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1960 roku, a od tego czasu konkursem zajmuje się nadawca publiczny NRK. W ciągu swojej blisko 60 letniej historii, kraj wygrał trzykrotnie: w 1985 (Bobbysoks La det swinge), w 1995 (Secret Garden Nocturne) oraz w 2009 (Alexander Rybak Fairytale). W swojej historii konkursowej Norwegia posiada także największą ilość ostatnich zajętych miejsc. (1963, 1969, 1974, 1976, 1978, 1981, 1990, 1997, 2001, 2004, 2012). W zeszłorocznej edycji kraj reprezentowało trio KEiiNO, które swoim przebojem zachwyciło europejczyków, zdobyli wysokie szóste miejsce z pierwszym miejscem w głosowaniu publiczności. Niecały miesiąc temu zespół został zaproszony na Songfestivalfeest w Amsterdamie.

Źródło: nrk.com, escnorge.no, wiwibloggs.com Foto: nrk.com

 

Exit mobile version