Melodi Grand Prix 2020: Który z artystów z Centralnej Norwegii awansuje do finału? Jak oglądać?

W ubiegłą sobotę poznaliśmy kolejnego finalistę Norweskich preselekcji. Został nim Rein Alexander, który swoim przebojem One Last Time wygrał oba duele i tym samym awansował do finału, który odbędzie się w połowie lutego. Tymczasem kolejna czwórka artystów czeka na swoją kolej.

Oglądaj 3. półfinał Melodi Grand Prix 2020

W trzecim koncercie półfinałowym (Centralna Norwegia) wystąpią :

Sie GubbaKjær Du (Magne Almås, Petter Øien)

Zespół Sie Gubba w bieżącym roku świętuje swoje 25-lecie i jest to jedna z najbardziej zapracowanych norweskich formacji. Grali prawie w każdym mieście w kraju. Ich muzyka to country rock, w którym łączą dźwięki skrzypiec z tekstami ludowymi. W 2011 roku grupa uczestniczyła w MGP, gdzie awansowała do finału i uplasowała się na czwartym miejscu.

AlexandruPink Jacket (Ruben Markussen)

To młody 19-letni wokalista, były członek młodzieżowego zespołu Suite 16. Grupa wydała piosenkę Who I Wanna Be, która uzyskała status podwójnej platyny. Zespół brał już udział w Melodi Grand Prix, w 2016 roku zajęli trzecie miejsce z przebojem Anna Lie. Teraz Alexandru pracuje już jako artysta solowy, śpiewa odkąd skończył 12 lat. Wyświetlenia jego coverów w serwisie You Tube sięgają 100 000 wyświetleń. Oprócz śpiewu gra na gitarze i perkusji. Wystąpił w dużym chińskim programie telewizyjnym, który ogląda miliony ludzi.

Kristin HusøyPray For Me (Roel Rats, Kristin Husøy)

Osiemnastoletnia wokalistka. Wykształcona pianistka, każdego dnia poświęca 30 minut na naukę gry na tym instrumencie. Uczestniczyła w programie The Voice. Zainspirowana artystami ze środowiska rnb, w szczególności Amy Winehouse czy Stevie Wonderem. Swoją piosenkę nagrała przy pomocy holendrów. Mówi, że współpraca była niezwykle inspirująca i dała jej nowe doświadczenia.

Thomas Løseth feat. Erika NorwichVertigo (Idar Sørensen)

Thomas Løseth wygrał The Voice Norge w 2017 roku, a obecnie pracuje nad swoim debiutanckim albumem i kilkoma singlami zaplanowanymi na ten rok. Erika Norwich pochodzi z Trondheim, gdzie odbędzie się tegoroczny finał MGP. W 2016 roku uczestniczyła w Idolu, wystepując w H3 Arena Fornebu w Oslo, do której wraca wraz z Thomasem.

Z pełnymi wersjami piosenek można zapoznać się na oficjalnej stronie MGP

W trakcie najbliższego półfinału przedstawi też swoją piosenkę Som du er finalitka Akuvi. Nie ma doświadczenia w Melodi Grand Prix, ale w zeszłym roku, w którym ruszyła jej kariera uczestniczyła w programach telewizyjnych jak Beat for Beat i największych festiwalach muzycznych w kraju. Pochodzi z muzykalnej rodziny jej siostra Anna-Lisa dostała się do Złotego Finału w MGP 2019. Sama Akuvi w 2019 uczestniczyła w telewizyjnym show Beat for Beat, śpiewała na festiwalach i wyszły dwa single. W grudniu po wydaniu płyty koncertowała w RPA. Aż 10 milionów zobaczyło jej występ z telewizji śniadaniowej.

Do automatycznych finalistów w składzie: Akuvi, Didrik & Emil Solli-TangenSondreyTone DamliUlrikke Brandstorp oraz zakwalifikowanych artystów dwóch półfinałów – Raylee Reina Alexandra dołączą laureaci z pozostałych koncertów. Finał tegorocznej 60 edycji Melodi Grand Prix odbędzie się 15 lutego w Trondheim Spektrum w centralnej części kraju.

Norwegia a Eurowizja: Zasady półfinałowe

W każdym z półfinałów zmierzy się 4. uczestników, którzy powalczą ze sobą w parach. Zwycięzcy bitew przejdą do następnej, decydującej rundy zwanej Złotym Pojedynkiem, po której poznamy kto z tej dwójki awansuje do Wielkiego Finału. W tym roku wyniki zależeć będą jedynie od norweskich widzów, którzy po raz pierwszy zamiast SMS-ów, skorzystają z głosowania internetowego. Co tydzień na scenie prezentować się też będą finaliści konkursu, by mieć podobną ilość występów.

Norwegia a Eurowizja: prowadzący Melodi Grand Prix 2020

Wyjątkowo tegoroczną edycję MGP prowadzi trójka prowadzących. Kare Magnus Bergh zaprosił telewidzów do zabawy już po raz szósty, natomiast Ingrid Gjessing Linhave oraz Ronny Brede Aase zadebiutowali w tej roli.

Norwegia w Konkursie Piosenki Eurowizji

Norwegia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1960 roku, a od tego czasu konkursem zajmuje się nadawca publiczny NRK. W ciągu swojej blisko 60 letniej historii, kraj wygrał trzykrotnie: w 1985 (Bobbysoks La det swinge), w 1995 (Secret Garden Nocturne) oraz w 2009 (Alexander Rybak Fairytale). W swojej historii konkursowej Norwegia posiada także największą ilość ostatnich zajętych miejsc. (1963, 1969, 1974, 1976, 1978, 1981, 1990, 1997, 2001, 2004, 2012). W zeszłorocznej edycji kraj reprezentowało trio KEiiNO, które swoim przebojem zachwyciło europejczyków, zdobyli wysokie szóste miejsce z pierwszym miejscem w głosowaniu publiczności. Niecały miesiąc temu zespół został zaproszony na Songfestivalfeest w Amsterdamie.

Źródło : nrk.com, eurovision.tv Foto: nrk.com

Exit mobile version