Melodi Grand Prix 2020: Który z artystów z Norwegii Północnej awansuje do finału? Jak oglądać?

W ubiegłą sobotę poznaliśmy przedostatniego finalistę Norweskich preselekcji. Został nim Magnus Bokn, wygrał oba duele i tym samym awansował do finału, który odbędzie się już za tydzień. Tymczasem ostatnia czwórka artystów z Norwegii Północnej czeka na swoją kolej. Tym samym poznamy całą stawkę artystów zakwalifikowanych do Finału Melodi Grand Prix 2020, który zbliża się wielkimi krokami.

Oglądaj 3. półfinał Melodi Grand Prix 2020 o 19:50

W piątym koncercie półfinałowym (Północna Norwegia) wystąpią:

Jenny JenssenMr. Hello (Jenny Jenssen, Jörgen Andson, Mats Larsson)

Jenny Jenssen przez całą karierę wydała 16 albumów, sprzedając ponad 300 000 płyt, które pokryły się złotem i platyną. Jej pierwszy występ na scenie miała w wieku 3 lat. Jej kariera zawiera zróżnicowaną muzykę. W 2007 uczestniczyła w MGP z piosenką Vil du ha svar i dostała się do finału. Uczestniczyła także w takich show telewizyjnych jak Maestro, Stjernekamp i norweskiej wersji Tańca z Gwiazdami.

Kevin Boine Stem på mæ (Henning Olerund, Kevin Boine, Stanley Ferdinandez)

Elin and the WoodsWe Are as One (Elin Kåven, Linda Persson, Robyn Lynch, Ylva Persson)

Samski zespoł, którego członkowie Elin Kåven i Robin Mortensen Lynch zaczęli współpracę w 2015 roku. Ich muzyka to arktyczny folk-pop, czyli połączenie elementów muzyki elektronicznej z ciężkimi rytmami i joikiem. W 2017 grupa wystąpiła na MGP, otrzymując 3 miejsce.

Liza VassilievaI am gay (Audin Agnar Guldbrandsen, Liza Vassilieva, Myltorula Røe, Stian Nyhammer Olsen)

Urodziła się Murmańsku w Rosji i przeprowadziła się do Norwegii kiedy miała 3 lata. Od tamtego czasu mieszka w Kirkenes niedaleko Rosyjskiej granicy, oprócz 5 lat kiedy studiowała w Trondheim. Jedna piosenka, którą napisała została wydana przez K-popową dziewczęcą grupę TWICE, pod tytułem Eye Eye Eyes. Liza także współpracowała nad kilkoma piosenkami dla norweskiego Melodi Grand Prix Junior. Piosenka MGP Lizy nazywa się I Am Gay. Liza chce okazać solidarność i pomóc w normalizacji tematu – To hołd dla społeczności LGBT.

Z pełnymi wersjami piosenek można zapoznać się na oficjalnej stronie MGP

W trakcie najbliżeszego półfinału zobaczymy też automatyczną finalistkę Tone Damli z piosenką Hurts Sometimes. Brała już udział w MGP 2009, gdzie zaszła wysoko, ustępując tylko Aleksandrowi Rybakowi. Tone Dami zawitała norweską scenę muzyczną, dzięki uczestnictwu w Idolu 2005, otrzymując wysokie 2. miejsce. W 2013 i 2014 była jurorką tego show. W międzyczasie wzięła udział w MGP 2009, gdzie zaszła wysoko, ustępując tylko Aleksandrowi Rybakowi. Ma też doświadczenie z Melodifestivalen. W 2013 roku z piosenką Hello Goodbye, wykonaną wspólnie z Erikiem Segerstedtem, dotarła do rundy drugiej szansy.

Do automatycznych finalistów w składzie: Akuvi, Didrik & Emil Solli-TangenSondreyTone DamliUlrikke Brandstorp oraz zakwalifikowanych artystów trzech półfinałów – Raylee, Reina Alexandra, Kristiny Husøy  oraz Magnusa Bokna dołączy laureat z najbliższego koncertu. Finał tegorocznej 60. edycji Melodi Grand Prix odbędzie się 15 lutego w Trondheim Spektrum w centralnej części kraju.

Norwegia a Eurowizja: Zasady półfinałowe

W każdym z półfinałów zmierzy się 4. uczestników, którzy powalczą ze sobą w parach. Zwycięzcy bitew przejdą do następnej, decydującej rundy zwanej Złotym Pojedynkiem, po której poznamy kto z tej dwójki awansuje do Wielkiego Finału. W tym roku wyniki zależeć będą jedynie od norweskich widzów, którzy po raz pierwszy zamiast SMS-ów, skorzystają z głosowania internetowego. Co tydzień na scenie prezentować się też będą finaliści konkursu, by mieć podobną ilość występów.

Norwegia a Eurowizja: prowadzący Melodi Grand Prix 2020

Wyjątkowo tegoroczną edycję MGP prowadzi trójka prowadzących. Kare Magnus Bergh zaprosił telewidzów do zabawy już po raz szósty, natomiast Ingrid Gjessing Linhave oraz Ronny Brede Aase zadebiutowali w tej roli.

Norwegia w Konkursie Piosenki Eurowizji

Norwegia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1960 roku, a od tego czasu konkursem zajmuje się nadawca publiczny NRK. W ciągu swojej blisko 60 letniej historii, kraj wygrał trzykrotnie: w 1985 (Bobbysoks La det swinge), w 1995 (Secret Garden Nocturne) oraz w 2009 (Alexander Rybak Fairytale). W swojej historii konkursowej Norwegia posiada także największą ilość ostatnich zajętych miejsc. (1963, 1969, 1974, 1976, 1978, 1981, 1990, 1997, 2001, 2004, 2012). W zeszłorocznej edycji kraj reprezentowało trio KEiiNO, które swoim przebojem zachwyciło europejczyków, zdobyli wysokie szóste miejsce z pierwszym miejscem w głosowaniu publiczności. Niecały miesiąc temu zespół został zaproszony na Songfestivalfeest w Amsterdamie.

Źródło : nrk.com, eurovision.tv, escnorge.no Foto: nrk.com

Exit mobile version