Melodi Grand Prix 2021: ostatni półfinał i nagła zmiana współprowadzącej!

Melodi Grand Prix 2021 uczestnicy piątego półfinału fot. Julia Marie Naglestad/NRK

Cztery półfinały Melodi Grand Prix 2021, czyli norweskich selekcji do Eurowizji 2021, już za nami. Do finału trafili już Blåsemafian i Hazel, Raylee, Emmy oraz KiiM. To już ostatnia czwórka, która wystąpi w piątym półfinale. Kto dziś wieczorem awansuje do finału?

W każdym z półfinałów występuje czwórka artystów. Na początku programu prowadzący losują kolejność ich prezentacji oraz podział na pary. Zwycięzca każdej z nich awansuje do finałowego duelu. Artysta, który uzyska więcej głosów przechodzi do finału. Pozostała trójka ma szansę jeszcze walczyć o wyjazd do Rotterdamu w dogrywce. Ta już 15 lutego.

Współprowadząca Ingrid Gjessing Linhave opuszcza Melodi Grand Prix.

Problemy zdrowotne z plecami Igrid Gjessing Linhave niestety zmuszają ją do zrezygnowania z roli współprowadzącej podczas kolejnych koncertów. Silje Nordnes zastąpi ją w tej roli. Razem z nią program poprowadzą Kåre Magnus Bergh i Ronny Brede Aase. Kim jest Silje?

Silje Nordnes jest prezenterką radiową w NRK P3, znaną również z roli prowadzącej The Masked Singer oraz uczestniczką Masterchef Norway. Poza tym Silje jest wielką fanką Konkursu Piosenki Eurowizji i uczestniczyła także w panelu poświęconym Eurowizji Adresse prowadzonym przez Martę Stokstad.

Melodi Grand Prix 2021: uczestnicy półfinału

Transmisja piątego półfinału Melodi Grand Prix 2021 o 19:50 na stronie internetowej NRK. Widzowie z Polski mogą również decydować o tym, kto awansuje do finału. Wystarczy zalogować się do aplikacji na stronie NRK. W każdym z dueli można oddać maksymalnie trzy głosy.

Nowa współprowadząca Melodi Grand Prix 2021: Silje Nordnes

Melodi Grand Prix: kim są uczestnicy?

Ane Caroline Finstad (29) występująca pod pseudonimem Ane.Fin. Chórzystka, piosenkarka i autorka utworów. Dotychczas ma za sobą uczestnictwo w młodzieżowej wersji Melodi Grand Prix. W 2006 roku wystąpiła z utworem Trodde det var deg.

TuVeia to grupa śpiewająca rap, w skład której wchodzi Roar Galaaen Bredalslien (28), Kristian Galaaen Bredalslien (28) i Bendik Johnsen (25). Zespół wydał pierwszą piosenkę TuVeia w 2013 roku. Grupa opisuje siebie jako lubiących pisać poezję chłopaków, mających własne stowarzyszenie poetyckie. Z pewnością to jedna z najbardziej surrealistycznych piosenek w MGP. TuVeia to głos farmerów, którzy pokazują świat z perspektywy gospodarstwa w Dalsbygda. W utworze usłyszeć możemy jeden z dialektów języka norweskiego.

Erika Dahlen (24) po raz pierwszy uczestniczy w MGP. W tegorocznej edycji jako współautorka wystawiła dwie piosenki Feel Again od Kai Rode, automatycznej finalistki, i I Can’t Escape, którą zaprezentuje sama w najbliższą sobotę. Erika Dahlen w swojej twórczości podejmuje tematy taboo. I Can’t Escape opowiada o trudnościach podnoszenia się po rozstaniu.

RIVER to zespół z pogranicza country i popu, w którego skład wchodzą Thomas Heiland (29) i Lennart Karlsen (50). Obaj mają dość długie kariery muzyczne zarówno jako artyści, jak i autorzy piosenek. Thomas od dziesięciu lat jest członkiem popularnej norweskiej grupy Cir.Cuz. Współpracował ze znanymi w kraju artystami jak Morgan Sulele, Katastrofe, Sandra Lyng, czy Jahn Teigen. Lennart z kolei specjalizuje się w gospelu, country i muzyce kościelnej. Ostatnio też wykonuje utwory popowe. RIVER współpracował ze sporą liczbą muzyków, w tym z Vanessą Campagna, która niegdyś zajęła pierwsze mniejsze na jednej z list Billboarda.

Melodi Grand Prix 2021: kogo zobaczymy w Wielkim Finale?

W trakcie najbliższego półfinału finałową piosenkę przedstawi Rein Alexander. W finale udział mają już zapewniony KEiiNO, TIX, Stavangerkameratene, Kaja Rode, Atle Pettersen, Rein Alexander. Awans wywalczyli do tej pory Blåsemafian i Hazel, Raylee, Emmy oraz KiiM. Dołączy do nich laureat ostatniego koncertu i specjalnego odcinka dogrywkowego. Finał Melodi Grand Prix 2021 odbędzie się 20 lutego w H3 arena w Fornebu leżącym obok Oslo.

Norwegia w Konkursie Piosenki Eurowizji

Norwegia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1960 roku, a od tego czasu konkursem zajmuje się nadawca publiczny NRK. W ciągu swojej blisko 60-letniej historii, kraj wygrał trzykrotnie: w 1985 (Bobbysoks La det swinge), w 1995 (Secret Garden Nocturne) oraz w 2009 (Alexander Rybak Fairytale). W swojej historii konkursowej Norwegia posiada także największą liczbę ostatnich miejsc. Norwegowie zamykali stawkę w latach: 1963, 1969, 1974, 1976, 1978, 1981, 1990, 1997, 2001, 2004, 2012. Na Eurowizji 2020 kraj miała reprezentować Ulrikke, jedna z automatycznych finalistek, która w ostatecznym starciu pokonała Kristin, laureatkę jednego z półfinałów. Z powodu pandemii koronawirusa, konkurs w Rotterdamie nie doszedł do skutku.

https://www.youtube.com/watch?v=adwsUjSeuoU
Exit mobile version