Trzy półfinały Melodi Grand Prix 2021, czyli norweskich selekcji do Eurowizji 2021, już za nami. Do finału trafili już Blåsemafian i Hazel , Raylee oraz Emmy. Oto kolejna czwórka, która już dziś wystąpi w czwartym półfinale. Kim są uczestnicy?
W każdym z półfinałów występuje czwórka artystów. Na początku programu prowadzący losują kolejność ich występów oraz podział na pary. Zwycięzca każdej z nich awansuje do finałowego duelu. Artysta, który uzyska więcej głosów przechodzi do finału. Pozostała trójka ma szansę jeszcze walczyć o wyjazd do Rotterdamu w dogrywce. Ta już 15 lutego.
Melodi Grand Prix 2021: skład czwartego półfinału
W czwartym koncercie półfinałowym wystąpią:
- Landeveiens Helter – Alt det der
- KiiM – My Lonely Voice
- Royane – Circus
- Marianne Pentha & Mikkel Gaup – Pages
Transmisja czwartego półfinału Melodi Grand Prix 2021 6 lutego od 19:50 na stronie internetowej NRK. Widzowie z Polski mogą również decydować o tym, kto awansuje do finału. Wystarczy zalogować się do aplikacji na stronie NRK. W każdym z dueli można oddać maksymalnie trzy głosy.
Melodi Grand Prix 2021: kim są uczestnicy czwartego półfinału?
Landeveiens Helter
W skład nowego norweskiego boysbandu wchodzą Rune Rudberg, Dag Ingebrigtsen, Lars Erik Blokkhus i Stian Staysman Thorbjørnsen. Nie ma w tym kraju miejsca, w którym zespół by nie grał. Pierwszą ich piosenką jako zespołu jest All That, która opowiada o życiu wartym przeżycia, pomimo pewnych niepowodzeń. Chłopaki mają nadzieję, że ludzie, którzy mogli doświadczyć mrocznych stron życia, poczują się trochę lepiej po usłyszeniu ich kawałka. Trzech z czterech członków zespołu uczestniczyło wcześniej w Melodi Grand Prix, podczas gdy dla Daga Ingebrigtsena jest to jego debiut. Staysman osiągnął najlepszy wynik, zajmując trzecie miejsce w 2015 roku. Z tej okazji ma wytatuowane logo widowiska.
KiiM
Kim Rune Hagen ma 30 lat. Urodził się w Porsgrunn, dorastał w Heddal w Telemark, a teraz mieszka w Notodden. KIIM debiutował zajmując trzecie miejsce w norweskim Idolu w 2007 roku. Występował w takich formatach jak: The Voice, Beat for beat i Allsang on the border. Przez kilka lat był aktywny w zespole Spinning Foundation. Grupa jest znana m.in. z napisania hymnu kibiców Teraz wróciliśmy do domu dla drużyny piłkarskiej Odd Grenland. W ostatnich miesiącach myślał o rozstaniu z muzyką i rozpoczęciu kariery agenta nieruchomości. Dziś bierze udział w Melodi Grand Prix z napisaną przez siebie piosenką o osobistych doświadczeniach i uczuciach.
Royane
Royane ma 28 lat, pochodzi zarówno z Hiszpanii, jak i Maroka. Gdy miała dziewięć lat, przeniosła się do Norwegii. Przez całe życie była związana z muzyką, ale przez ostatnie dwa lata całkowicie poświęciła się jej. Inspiracje Royane są zróżnicowane, ale najczęściej obejmują silne i niezależne kobiety, zarówno te z kraju, jak i za granicy. Wydała kilka singli od czasu swojego debiutu z Antidote for Love w 2019 roku. Niektórzy znają Royane z TikToka i Instagrama, gdzie pojawia się ze swoim charakterystycznym stylem i humorem.
Royane jest niezależną artystką, która sama odpowiada za większość etapów produkcji swoich utworów i teledysków – sama tworzy kreacje, fryzury czy makijaż. Jest dla siebie wszystkim, zespołem kreatywnym złożonym z managera, producenta i kamerzysty. Opisuje siebie jako perfekcjonistkę, która nie poddaje się, dopóki muzyka nie stanie się taka, jaką chce, zarówno pod względem jakości, jak i oryginalności.
Marianne Pentha & Mikkel Gaup
Marianne ma 40 lat i pochodzi z Os in Østerdalen, a Mikkel Gaup to 53-latek z Alta. Ich propozycja jest drugą w Melodi Grand Prix 2021 zawierającą elementy joiku. Duet zna się całe życie i tak naprawdę są też ze sobą spokrewnieni. Współpracowali przy kilku projektach, a prace nad piosenką Pages rozpoczęli już w 2017 roku.
Marianne Pentha przez lata była chórzystką kilku największych artystów w kraju, zarówno na płytach, jak i podczas tras koncertowych. W ostatnich latach brała udział w wielu formatach telewizyjnych m.in. The Voice, Beat for Beat, Good Morning Norway i Summer Open. Marianne wydała dwa albumy z zespołem Ánnásuolo, a w 2019 roku dostała swoją pierwszą podwójną rolę jako głos Elsy w Krainie Lodu 2. Z kolei pierwszym joikiem Mikkela Gaupa była mała sekwencja, którą nakręcił w nominowanym do Oscara filmie Czarodziej z 1987 roku. Zagrał tam także główną rolę. Od tamtej pory znany głównie dzięku występom w filmach i serialach telewizyjnych.
Melodi Grand Prix 2021: kogo zobaczymy w Wielkim Finale?
W trakcie najbliższego półfinału finałową piosenkę World On Fire, przedstawi Atle Pettersen, zainspirowany twórzością Justina Timberlake’a. W finale udział mają już zapewniony KEiiNO, TIX, Stavangerkameratene, Kaja Rode, Atle Pettersen, Rein Alexander. Awans wywalczyli do tej pory Blåsemafian i Hazel, Raylee oraz Emmy. Dołączą do nich laureaci z pozostałych koncertów i specjalnego odcinka dogrywkowego. Finał tegorocznej Melodi Grand Prix 2021 odbędzie się 20 lutego w H3 arena w Fornebu leżącym obok Oslo.
Norwegia w Konkursie Piosenki Eurowizji
Norwegia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1960 roku, a od tego czasu konkursem zajmuje się nadawca publiczny NRK. W ciągu swojej blisko 60-letniej historii, kraj wygrał trzykrotnie: w 1985 (Bobbysoks La det swinge), w 1995 (Secret Garden Nocturne) oraz w 2009 (Alexander Rybak Fairytale). W swojej historii konkursowej Norwegia posiada także największą liczbę ostatnich miejsc. Norwegowie zamykali stawkę w latach: 1963, 1969, 1974, 1976, 1978, 1981, 1990, 1997, 2001, 2004, 2012. Na Eurowizji 2020 kraj miała reprezentować Ulrikke, jedna z automatycznych finalistek, która w ostatecznym starciu pokonała Kristin, laureatkę jednego z półfinałów. Z powodu pandemii koronawirusa, konkurs w Rotterdamie nie doszedł do skutku.