Wielu fanów czekało na ten dzień z niecierpliwością na finał Melodi Grand Prix. Wieczorem 12 wykonawców zawalczy o bilet do Rotterdamu tym samym reprezentując Norwegie na 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. Kto pójdzie w ślady Ulrikke?
Melodi Grand Prix 2021: gdzie obejrzeć transmisje?
Transmisja finału Melodi Grand Prix 2021 o 19:55 na stronie internetowej NRK. Widzowie z Polski mogą również decydować o tym, kto wygra w finale. Wystarczy zalogować się do aplikacji na stronie NRK. Finał poprowadzą Kåre Magnus Bergh, Ronny Brede Aase oraz Ingrid Gjessing Linhave. Podczas widowiska, zeszłoroczna zwyciężczyni Melodi Grand Prix – Ulrikke zaprezentuje nową piosenkę. O tym kto wygra zadecydują widzowie w trzech rundach głosowania.
Melodi Grand Prix 2021: uczestnicy finału w kolejności startowej
- Atle Pettersen – World on Fire (Atle Pettersen, Jesper Borgen, Magnus Clausen, Alexander Standal Pavelich, Peter Daniel Newman)
- Raylee – Hero (Andreas Stone Johansson, Anderz Wrethov, Laurell Barker, Thomas Stengaard, Frazer Mac)
- Stavangerkameratene – Who I Am (Tommy Fredvang, Lars Horn Lavik, Robin Sharma, Glenn Lyse)
- KiiM – My Lonely Voice (Kim Rune Hagen, Espen Andreas Fjeld, Vebjørn Jernberg, Niklas Rosström)
- Blåsemafian feat. Hazel – Let Loose (Jørgen Lund Karlsen, Sigurd Evensen, Stig Espen Hundsnes, Benjamin Sefring, Caroline Teigen)
- Emmy – Witch Woods (Olli Äkräs, Elsa Søllesvik, Morten Franck)
- TIX – Ut av mørket (Fallen Angel) (Andreas Haukeland)
- Kaja Rode – Feel Again (Magnus Martinsen, Mirjam Johanne Omdal, Andreas Gjone, Erika Dahlen)
- Rein Alexander – Eyes Wide Open (Rein Alexander Korshamn, Christian Ingebrigtsen, Kjetil Mørland)
- IMERIKA – I Can’t Escape (Erika Dahlen, Bjørn Olav Edvardsen, Morten Franck, Ben Adams)
- KEiiNO – Monument (Tom Hugo Hermansen, Alexander Nyborg Olsson, Fred Buljo, Alexandra Rotan, Rüdiger Schramm)
- Jorn – Faith Bloody Faith (Åge Sten Nilsen, Jørn Lande, Eirik Renton, Kjell Åge Karlsen)
Kto wygra Melodi Grand Prix?
O tym kto zostanie ostatecznym zwycięzcą zadecydują widzowie w trzech rundach głosowania. Na podstawie notowań bukmacherów, wydaje się, że głównym faworytem do zwycięstwa jest formacja KEiiNO. Jednak może im zagrozić między innymi TIX. Ci pierwsi mają za sobą nie tylko sympatię fanów Eurowizji oraz doświadczenie udziału w konkursie, ale też najbardziej imponujące statystyki na YouTube. Z drugiej strony, na platformie Spotify, to TIX zdeklasował pozostałych uczestników. Niestety nie wszyscy faworyci fanów mają szczęście przed finałem. Raylee nie tylko musi się mierzyć z infekcją, ale również po próbach doszło do małego incydentu w wyniku, którego wokalistka ma podejrzenie złamania nogi.
Norwegia w Konkursie Piosenki Eurowizji
Norwegia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1960 roku, a od tego czasu konkursem zajmuje się nadawca publiczny NRK. W ciągu swojej blisko 60-letniej historii, kraj wygrał trzykrotnie: w 1985 (Bobbysoks La det swinge), w 1995 (Secret Garden Nocturne) oraz w 2009 (Alexander Rybak Fairytale). W swojej historii konkursowej Norwegia posiada także największą liczbę ostatnich miejsc. Norwegowie zamykali stawkę w latach: 1963, 1969, 1974, 1976, 1978, 1981, 1990, 1997, 2001, 2004, 2012. Mimo wielu lat historii, norweski nadawca jest wierny Melodi Grand Prix i tylko raz zdecydował się na wybór wewnętrzny. Na Eurowizji 2020 kraj miała reprezentować Ulrikke, jedna z automatycznych finalistek, która w ostatecznym starciu pokonała Kristin, laureatkę jednego z półfinałów. Z powodu pandemii koronawirusa, konkurs w Rotterdamie nie doszedł do skutku.
Eurowizja 2021: co wiemy?
Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów z zeszłego roku zobaczymy w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit, Edsilia Rombley i NikkieTutorials. Warto wspomnieć, że nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Dodatkowo, zachowano również podział krajów na półfinały. Za to nieco odświeżono logo Eurowizji 2021. Jednak znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.
W związku z niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Jednak jak już wiemy, obecnie pod uwagę brane są już tylko trzy warianty. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do 26 marca. Ponadto, na ten moment 24 zeszłorocznych uczestników potwierdziło udział w Eurowizji w Rotterdamie. Jak dotąd swoje piosenki wybrały już Albania, Izrael, Francja, Ukraina, Litwa, Chorwacja oraz Czechy.