Już w dziś startuje 61. edycja konkursu Melodi Grand Prix 2021, będącą pierwszą, podczas której wystąpi aż 26 uczestników. W tym roku zrezygnowano z przydzielonych regionów do półfinałów. Choć organizatorzy są dumni z MGP 2020, szef konkursu przyznał, że edycja w 2021 roku będzie jeszcze lepsza. O 19.50 czeka nas pierwszy z półfinałów. Jak oglądać?
Oglądaj 1 półfinał Melodi Grand Prix 2021
Melodi Grand Prix 2021: kto wystąpi w pierwszym półfinale?
- Stina Talling Elevate
- Jorn Fate Bloody Faith
- Blåsemafian & Hazel Let Loose
- Beady Belle Playing with fire
Stina Talling to 17-letnia popularna artystka, youtuberka znana z piosenki dla kampanii BlimE!
Jørn Lande znany jako lider norweskiego hard rocku i wokalista niemieckiego zespołu Masterpiece. Ostatnio postawił na karierę solową, jednak pozostał wierny heavy metalowi.
Blåsemafiaen to jeden z najbardziej znanych zespołów orkiest dętych w Norwegii. Grali dla takich gwiazd jak Markus & Martinus czy Madcon. Członkowie: Sigurd Evensen (27), Stig Espen Hundsnes (32) i Jørgen Lund Karlsen (27). Artystką, która śpiewa utwór jest Hazel (20), dla której inspiracją jest Alicia Keys.
Beady Belle pochodzenia norwesko-polskiego, występowała na największych światowych scenach jak Royal Albert Hall w Londynie. Stała się znana dzięki udziałowi w programie Stjernekamp w 2019 roku.
W trakcie półfinału przedstawią też swoje piosenki Ut Av Mørket finalista TIX i Monument KEiiNO.
Melodi Grand Prix 2021: poznaj finalistów
W Wielkim Finale zobaczymy 12 uczestników. Połowę stanowią automatyczni finaliści, druga połowę wybiorą widzowie podczas półfinałów.
- TIX Ut Av Mørket (Z ciemności) – premiera podczas pierwszego półfinału
- KEiiNO Monument – premiera piosenki podczas pierwszego półfinału
- Stavangerkameratene Barndomsgater (Ulice Dzieciństwa) – premiera piosenki podczas drugiego półfinału
- Kaja Rode – Feel Again – premiera piosenki podczas trzeciego półfinału
- Atle Pettersen – World On Fire – premiera piosenki podczas czwartego półfinału
- Rein Alexander – Eyes Wide Open – premiera piosenki podczas piątego półfinału
Kim są finaliści Melodi Grand Prix 2021?
TIX to 27-letni Andreas Haukeland z Bærum. W 2015 roku wypuścił kawałek Sheikh, który z miejsca stał się imprezowym hitem w Rosji. Jego współpraca z Avą Max zaowocowała utworem Sweet but Psycho, który podbił światowe listy przebojów. TIX był także jurorem w popularnym formacie talent show – Idol. Ut av mørket (Z ciemności) jest kontynuacją ostatniej wydanej piosenki, czyli Tusen Tårer (Tysiąc Łez). Napisany samodzielnie przez TIX-a utwór, wyszedł w pełni z jego duszy. Choć piosenkarz nie potrzebował występu na MGP, poczuł, że jednak musi wystąpić, by w tych „ciemnym” czasie dać występ, kiedy tak mało może być ich organizowanych. Ostatnio zapowiedział też czternaście imprezowych kawałków, już czekających na wydanie w 2021 roku.
KEiiNO występowali już na scenie Eurowizji w 2019. Zespół tworzą Tom Hugo (MGP 2013 i 2018), Alexandra Rotan (MGPjr 2010 i MGP2018) oraz Fred Buljo. Od czasu debiutu wydali 14 piosenek odsłuchanych ponad 60 milionów razy. W tym roku zostali nominowani do zwycięstwa w Scandipop Awards w kategoriach najlepszy zespół, najlepszy elektropop i najlepsza płyta (Okta). Monument jest uptempo elektropopowe, połączone z dźwiękami nordyckimi, saamskim rapem i joikiem. Zawiera również na żywo nagrane dźwięki skrzypiec. Nie będzie to jednak identyczna euroballada jak Spirit In The Sky. Po 2 latach zespół poznał siebie i nowa konkursowa piosenka lepiej prezentuje zespół. Zespół ma zamiar niedługo przetłumaczyć dla fanów tekst piosenki śpiewany po saamsku.
Stavangerkameratene to czworo artystów ze Stavanger. Oprócz koncertowania stali się znani szerszej publiczności za pośrednictwem telewizji. Kjartan Salvesen wygrał Idola w 2004 roku, a Tommy Fredvang znany jest min. z X-Factor z 2009 roku. Glenn Lyse to również laureat Idola z 2007 roku, a Ole Alexander Mæland brał udział w programie The Voice w 2012 roku. Chłopaki mają na swoim koncie kilka złotych i platynowych płyt. Uważani są za jeden z najpopularniejszych zespołów w Norwegii.
Kaja Rode to 22-letnia piosenkarka urodzona w Oslo. Wzięła udział w The Voice Norge w 2017 roku. Wychowała się w Ulsteinvik w Zachodniej Norwegii, gdzie uczęszczała do liceum muzycznego. Mimo młodego wieku występowała na wielu imprezach. Na co dzień studiuje oraz zajmuje się pisaniem piosenek.
Atle Pettersen to 31-letni wokalista oraz autor tekstów. Wcześniej znany jako wokalista zespołu Above Symmetry. W 2011 roku ukazał się jego debiutancki album, oparty na prawdziwej historii, który dotarł do trzeciego miejsca na liście VG. Trzy lata później wygrał festiwal Emergenza. Przez ostatnie lata prowadził program Beat for Bear w NRK.
Rein Alexander jest utalentowany w wielu stylach muzycznych. Studiował i mieszkał za granicą m.in. w USA, Islandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz we Włoszech. 49-letni artysta już w tamtym roku próbował swoich sił w Melodi Grand Prix. Ostatecznie skończyło się na udziale w finale, choć spekuluje się, że gdyby system do głosowania działał poprawnie, Rein Alexander trafiłby do superfinału.
Norwegia a Eurowizja: Zasady półfinałowe
W każdym z półfinałów zmierzy się czworo uczestników, którzy powalczą ze sobą w parach. Zwycięzcy bitew przejdą do następnej, decydującej rundy zwanej Złotym Pojedynkiem, po której poznamy, kto z tej dwójki awansuje do Wielkiego Finału. W tym roku wyniki zależeć będą jedynie od norweskich widzów, którzy zamiast SMS-ów skorzystają z głosowania internetowego. Co pojedynek będzie można oddać aż 3 głosy, do tego można w tym roku oceniać utwory gwiazdkami i wysyłać brawa podczas występów. Co tydzień na scenie prezentować się też będą finaliści konkursu, by mieć na koncie podobną liczbę występów. W trakcie pandemii COVID-19 nie będzie widzów w arenie, jedynie w formie wcześniej nadesłanych klipów wideo reakcji na zwycięstwo. Dlatego też scena MGP jest przygotowana na pustą salę.
Norwegia a Eurowizja: Prowadzący
Show poprowadzą ponownie Kåre Magnus Bergh, który jest stałym gospodarzem od 2015 roku, oraz Ingrid Gjessing Linhave i Ronny Brede Aase wystąpią w tej roli po raz drugi z rzędu.
Norwegia w Konkursie Piosenki Eurowizji
Norwegia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1960 roku, a od tego czasu konkursem zajmuje się nadawca publiczny NRK. W ciągu swojej blisko 60-letniej historii, kraj wygrał trzykrotnie: w 1985 (Bobbysoks La det swinge), w 1995 (Secret Garden Nocturne) oraz w 2009 (Alexander Rybak Fairytale). W swojej historii konkursowej Norwegia posiada także największą liczbę ostatnich miejsc. Norwegowie zamykali stawkę w latach: 1963, 1969, 1974, 1976, 1978, 1981, 1990, 1997, 2001, 2004, 2012. Na Eurowizji 2020 kraj miała reprezentować Ulrikke, jedna z automatycznych finalistek, która w ostatecznym starciu pokonała Kristin, laureatkę jednego z półfinałów. Z powodu pandemii koronawirusa, konkurs w Rotterdamie nie doszedł do skutku.
Źródło : nrk.com, eurovision.tv, escnorge.no