Melodi Grand Prix 2021: Który z artystów drugiego półfinału awansuje do finału? Jak oglądać?

Norwegia: Uczestnicy drugiego półfinału MGP 2021, fot: Julia Marie Naglestad

Za nami pierwszy półfinał Melodi Grand Prix, czyli norweskich selekcji do Eurowizji 2021. Finalistami zostali Blåsemafian i Hazel, którzy swoim występem wygrali oba duele. Tymczasem kolejna czwórka artystów wystąpi w kolejnym półfinale. Kogo zobaczymy?

Oglądaj 2 półfinał Melodi Grand Prix 2021

Eurowizja 2021: Blåsemafian i Hazel awansowali do finału Melodi Grand Prix 2021 w Norwegii (kadr z występu, NRK, EuroVisionary)

Melodi Grand Prix 2021: skład drugiego półfinału

W drugim koncercie półfinałowym wystąpią:

Raylee (23) wlaściwie Raylee Charlotte Kristiansen w zeszłym roku dotarła do finału MGP w Trondheim z hitem Wild. Swój pierwszy album wydała już jako 11-latka. Wtedy była znana jako dziecięca gwiazda „Lotta”. W 2008 roku zagrała główną rolę w musicalu „Annie”. W ostatnich latach Raylee ugruntowała swoją pozycję dorosłej artystki i wydała kilka piosenek. Brała udział w Stjernekamp, w 2014 roku. Za to w 2015 wystąpiła w MGP z piosenką Louder. W 2016 roku zatańczyła w norweskim Tańcu z gwiazdami, otrzymując wysokie 3. miejsce. Z piosenką Hero wraca do lat 80 i jest to prawdziwy girlpower. Każdy, kto śledził MGP w zeszłym roku, rozumiał, że jest to artysta, który ma zarówno talent do śpiewania, jak i tańca.

Maria Solheim (38) już jako 17-latka dostała rekordowy kontrakt. Debiutancki album Barefoot pojawił się w 2001 roku i zebrał bardzo dobre recenzje od całego korpusu prasowego. Zarówno drugi, jak i trzeci album Marii otrzymały nominacje do spellemann, a jej czwarte wydawnictwo w 2006 roku odbyło tournee, wydawało muzykę i grała koncerty w Azji, USA i Europie. Maria śpiewała zarówno podczas chrztu, jak i bierzmowania dla księżniczki Ingrid Alexandry, aw 2008 roku Solheim wzięła udział w albumie hymnowym Sorgen og gleden Koronnej Księżnej Mette Marit.Solheim nawiązała współpracę z NRK Super w 2012 roku i napisała kilka piosenek dla kanału dla dzieci. Współpraca zaowocowała stałą współpracą z byłym NRK Super profile Silje Sirnes Winje. W 2020 roku duet otrzymał nominacje do Spellemann za swoje drugie wydawnictwo Bråkebøttebaluba. Maria Solheim pracuje obecnie nad swoim siódmym solowym albumem, który ma się ukazać w 2021 roku.

Daniel Owen (21) już od najmłodszych lat bardzo interesował się tańcem, a nieco później zainteresował się śpiewaniem. Jako 11-latek wygrał norweski Mam Talent. Od tego czasu występował na dużych i małych scenach w całym kraju. Pozwolił sobie, by na szturmem zdobyć listy VG na Rådhusplassen w Oslo w wieku 11-12 lat, o czym młody artysta nie zapomni. – Piosenka nazywa się Psycho i opowiada o uczuciach, jakie może dać ci miłość. Możesz przemyśleć różne scenariusze i poczuć się trochę jak psychopata – mówi ze śmiechem Daniel. W 2015 roku wydał swoją pierwszą piosenkę, a teraz Daniel Owen jest w pełni zaangażowany w łączenie studiów z karierą muzyczną i bliskim mu gatunkiem R&B. najbliższy.

Ketil Stokkan (64) Obecnie pracuje jako nauczyciel w szkole podstawowej i jednocześnie co roku daje wiele koncertów – Nie zamierzałał ponownie dołączyć do MGP. W tej chwili nie ma się czym pochwalić. Z pokorą przyjmuje swój wybór spośród 1000 nadesłanych piosenek. Wcześniej trzykrotnie brał udział w MGP, po raz pierwszy w 1983 z Samme charmeur, z którym zajął drugie miejsce. W 1986 roku Ketil Stokkan wygrał norweski finał w Melodi Grand Prix z nieśmiertelnym Romeo i zajął 12. miejsce w Konkursie Piosenki Eurowizji w Oslo. W 1990 roku ponownie wygrał norweski finał z Brandenburger Tor. Tego roku na Eurowizji otrzymał ostatnie miejsce wraz z fińską propozycją. Stokkan rozpoczął karierę muzyczną w różnych zespołach już w gimnazjum. W 1977 roku został członkiem ZOO ze Stokmarknes i wydał z nimi 6 albumów, z których 2 zostały nagrodzone złotymi statuetkami. Potem nastąpił okres z różnymi projektami zespołów tanecznych i solowymi albumami. Stokkan wydał cztery albumy i kilka pojedynczych piosenek / singli w latach 2011-2017. Najnowszy album Nu kjør vi został nagrany na żywo w Trondheim w 2017 roku. Teraz zarówno Ketil, jak i jego zespół „Funky Ducks” czekają na koniec pandemii i ponowne otwarcie rynku koncertowego, ale najpierw jest to MGP po raz czwarty.

https://open.spotify.com/playlist/2Koj4XJoeVwDIuzstw8dNz?si=t4x7DZIQQmelEDSzOXcXRw&fbclid=IwAR2tpvYoe6S3ju8cBi4Q-jQZYGRHzRx4JZgq3pTDzT060mKzJFpCbvI4NTU

Melodi Grand Prix 2021: kogo zobaczymy w Wielkim Finale?

W trakcie najbliższego półfinału finałową piosenkę przedstawi zespół Stavangerkameratene. To czworo artystów ze Stavanger. Oprócz koncertowania stali się znani szerszej publiczności za pośrednictwem telewizji. Kjartan Salvesen wygrał Idola w 2004 roku, a Tommy Fredvang znany jest m.in. z programu X-Factor z 2009 roku. Glenn Lyse to również laureat Idola z 2007 roku, a Ole Alexander Mæland brał udział w programie The Voice w 2012 roku. Chłopaki mają na swoim koncie kilka złotych i platynowych płyt. Uważani są za jeden z najpopularniejszych zespołów w Norwegii.

Do automatycznych finalistów w składzie: KEiiNO, TIX, Stavangerkameratene, Kaja Rode, Atle Pettersen, Rein Alexander oraz zakwalifikowanych artystów z pierwszego półfinału – Blåsemafian i Hazel, dołączą laureaci z pozostałych koncertów i specjalnego odcinka dzikiej karty. Finał tegorocznej 60 edycji Melodi Grand Prix odbędzie się 20 lutego w H3 arena w Fornebu leżącym obok Oslo.

Norwegia w Konkursie Piosenki Eurowizji


Norwegia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1960 roku, a od tego czasu konkursem zajmuje się nadawca publiczny NRK. W ciągu swojej blisko 60-letniej historii, kraj wygrał trzykrotnie: w 1985 (Bobbysoks La det swinge), w 1995 (Secret Garden Nocturne) oraz w 2009 (Alexander Rybak Fairytale). W swojej historii konkursowej Norwegia posiada także największą liczbę ostatnich miejsc. Norwegowie zamykali stawkę w latach: 1963, 1969, 1974, 1976, 1978, 1981, 1990, 1997, 2001, 2004, 2012. Na Eurowizji 2020 kraj miała reprezentować Ulrikke, jedna z automatycznych finalistek, która w ostatecznym starciu pokonała Kristin, laureatkę jednego z półfinałów. Z powodu pandemii koronawirusa, konkurs w Rotterdamie nie doszedł do skutku.

Exit mobile version