Melodi Grand Prix 2022: Norwegia rozpoczyna rejestrację

Melodi Grand Prix 2022, Eurowizja 2022

TIX po wygranej Melodi Grand Prix w Norwegii. Fot. JULIA MARIE NAGLESTAD / NRK

Ruszają przygotowania do Melodi Grand Prix 2022 – programu, który każdego roku przyciąga nie tylko wielu artystów, ale także ogromną, milionową widownię. Norwegowie nie tracą czasu i już planują organizację przyszłorocznego wydarzenia, które otwiera drogę do Konkursu Piosenki Eurowizji.

Melodi Grand Prix jest jednym z najpopularniejszych programów rozrywkowych w Norwegii. Każdego roku finał MGP przyciąga ponad milion widzów i budzi spore emocje w norweskich mediach. Nie inaczej było także w tym roku. Tegoroczne wydarzenie, jak i sama dość zaskakująca wygrana Tixa, były szeroko komentowane przez artystów, dziennikarzy, krytyków muzycznych, a także fanów Eurowizji w mediach społecznościowych.

Eurowizja 2022: ruszają przygotowania do Melodi Grand Prix. Na zdjęciu TIX (Eurowizja 2021). Fot. eurovision.tv / Thomas Hanses

Na półfinały i finał MGP co roku z niecierpliwością czeka wielu fanów. Norweskie preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji zyskały na popularności zwłaszcza po Eurowizji 2010, która odbyła się w Telenor Arena w Bærum w Oslo po wygranej Alexandra Rybaka w 2009 roku w Moskwie.

Melodi Grand Prix 2022: rusza rejestracja

Choć od finału 65. Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie minął niespełna tydzień, Norwegia nie próżnuje. Właśnie rozpoczęła się rejestracja do przyszłorocznych selekcji Melodi Grand Prix, które wyłonią kolejnego norweskiego reprezentanta. Od 28 maja do 15 sierpnia artyści mogą zgłaszać swoje piosenki do MGP 2022.

Artyści chcący wziąć udział w MGP 2022 powinni mieć ukończone 16 lat. Taki wymóg ściśle wiąże się także z samą Eurowizją. Zwycięzca Melodi Grand Prix otrzymuje bowiem możliwość reprezentowania Norwegii podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. A w nim, jak wiemy, mogą wziąć udział tylko artyści, którzy ukończyli 16. rok życia.

Melodi Grand Prix 2022: co wiemy?

Organizatorzy zalecają, aby przynajmniej jeden z autorów zgłoszonej piosenki był Norwegiem. Jak zaznaczają, chcą promować w ten sposób norweską muzykę. Stig Karlsen, producent muzyczny i dyrektor muzyczny MGP mówi, że są otwarci na wszystkie gatunki muzyczne w ramach szeroko rozumianego gatunku pop. Każdy producent lub autor piosenki może zgłosić maksymalnie trzy piosenki, które nie mogą zostać udostępnione komercyjnie przed 1 września 2021.

Melodi Grand Prix odbędzie się na przełomie stycznia i lutego 2022 roku w podobnym formacie jak MGP 2021. Artyści, którzy zakwalifikują się do półfinału powalczą nie tylko o zwycięstwo w MGP. W stawce jest przede wszystkim możliwość reprezentowania kraju w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji, który po zwycięstwie zespołu Måneskin odbędzie się we Włoszech w maju 2022 roku. O tym, jakie włoskie miasto będzie gościć kolejną Eurowizję, dowiemy się prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Eurowizja 2021: Włochy, Måneskin zwycięzcą konkursu. Fot. eurovision.tv / Andres Putting

źródło: nrk.no

Exit mobile version